prymulahamacek
29.9.2020
Kategorie: Politika

Nouzový stav Romana Prymuly

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonRoman Prymula navrhne vyhlášení nouzového stavu a podle Andreje Babiše a Jana Hamáčka bude tento návrh projednán už tuto středu. Chce Prymula poškodit hnutí ANO, které ho do jeho funkce nominovalo?

Po nástupu Romana Prymuly do pozice ministra jsem napsal, že bychom mu měli nechat pár dnů na rozkoukání. Teď to ale vypadá, že Prymula byl už dávno vybrán jako ten, který do boje s covidem vrátí řád a disciplínu. Posledním jeho výstupem je avizované vyhlášení nouzového stavu, které nejprve Abdrej Babiš v Událostech na ČT nepodpořil, aby vyhlášení nouzového stavu v diskusi na TV Nova podpořil. Již dříve podpořil vyhlášení nouzového stavu Jan Hamáček s tím, že v tom vláda nemůže nechat Prymulu samotného.

Média spekulují, že za vyhlášením nouzového stavu je zkušenost z jara, kdy omezení pohybu vyhlášená pouze ministerstvem zdravotnictví smetl soud ze stolu. Právě kvůli omezení počtu osob, které by se mohli sejít (asi deset) , se tak zřejmě vyhlásí nouzový stav v této republice podruhé. Prymula evidentně vše, co doposud dělal, měl promyšlené tak, že se nouzový stav vyhlásí. Pouze mu nějak nevyšla ona čísla, která po nástupu do funkce uváděl. Tvrdil, že pokud by počty nakažených stoupaly někam k 8000 denně, bylo by nutné nouzový stav vyhlásit. Počty se stále drží mezi 2000 až 3000 v závislosti na počtu testů (přibližně na úrovni 15% pozitivních výsledků testů z celkového počtu), ale nouzový stav je přesto nutné vyhlásit.

Popravdě, měl jsem pocit, že Prymula něco podobného vyvede, ale že si to nechá až po volbách. To, že už to nemohl vydržet a přišel s tím týden před volbami, je evidentní podraz na Babiše. Ovšem, Babiš si měl být vědom, koho si do vlády bere. Na rozdíl od Adama Vojtěcha, který byl podle Babiše příliš slušný, než aby si na někoho stěžoval, Prymula tímto syndromem slušnosti netrpí. Podle mého soudu vše rozjel bez jakékoliv konzultace jak s Babišem, tak s dalšími ministry.

Na rozdíl od situace v březnu se však nálada ve společnosti dramaticky změnila. Zatímco na počátku pandemie drtivá většina populace vyhlášení nouzového stavu schválila jako správné opatření, dnes, půl roku poté, je situace naprosto opačná. Jen podle ankety na iDnes u článku o vyhlášení nouzového stavu je pro vyhlášení nouzového stavu necelých 20 % čtenářů, 80 % je proti.

Aby bylo jasno, souhlasím po všech informacích, které se k nám z médií doslova hrnou, že covid není klasická chřipka. Má podobné příznaky, nicméně u řady osob, zejména staršího věku, se může stát i příčinou jejich úmrtí. Právě z tohoto důvodu byla učiněna poměrně rozsáhlá opatření v domech pro seniory a tam, kde se pravidla dodržovala, problémy nebyly a nejsou. Tam, kde se pravidly moc nezdržovali, problémy přišly. Opět, byly to ale jednotky případů. Naprostá většina infikovaných však žádné potíže nemá nebo jsou skutečně podobné chřipce. I ta smrtnost se dostala na úroveň klasické chřipky. Na jaře jsme měli asi 20000 infikovaných a asi 450 zemřelých, tj. asi 2 procenta, dnes už máme dalších 40000 infikovaných a zemřelých asi 150, tj. 0,3 %. Ano, každého lidského života je škoda, vždyť proti bagatelizaci úmrtí jenom těch, co by „stejně dříve nebo později zemřeli“, jsem se v minulosti mnohokrát vyjádřil. Nicméně, není v silách žádné lidské společnosti infekci stoprocentně zabránit. V podstatě by to znamenalo opět umrtvit celou ekonomiku ve stylu současného Izraele minimálně na tři týdny. Většina států se však s infekcí pere tak, že se snaží znovu společnost rozpohybovat, viz nedávná Tour de France, dnes tenisové Rolland Garros apod. Samozřejmě za zvýšených hygienických opatření.

Podle mého názoru, který není podložen ničím jiným než tím, co čtu a slyším v médiích, je nouzový stav nejpohodlnějším řešením, jak se zbavit případných soudních sporů. Logicky ale povede k dalšímu omezení ekonomiky a ztrátám, protože mezi námi jsou lidé, kteří prostě současné covidové hysterii naprosto podlehli, bojí se nákazy jako čert kříže a nemusí to zdaleka být jenom senioři, kde to lze s jistou dávkou empatie pochopit. Zatímco v USA, údajně nejpostiženější zemi světa, se dohrává Stanlye Cup, soutěž NBA, u nás hokejové týmy nemohou hrát, problémy mají i fotbalisté. A to se v USA vede ta nejvyhrocenější předvolební kampaň, v níž prezident Trump čelí obviňování z toho, že způsobil smrt 200000 zemřelých na covid atd.

To, jak se vyhlášení nouzového stavu rodí, ve mne vzbuzuje jen pocit toho, že Prymula se skutečně rozhodl s naším státem zacloumat i na podzim, přičemž důvod podobný tomu na jaře tu nevidím. Samozřejmě, má obrovskou odpovědnost a vůbec mu není co závidět, nicméně o vyhlášení nouzového stavu musí rozhodnout ve sboru celá vláda. To, jak se vyhlášení nouzového stavu dostalo na svět prostřednictvím Prymulova interview médiím, vidím jako nátlak na ostatní členy vlády, aby si na jednání vlády netroufli tento návrh odmítnout. Platí i to, co jsem již nejednou zmiňoval. Nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky. V Izraeli se tak stalo po trojích volbách, u nás se tak děje ani ne týden před volbami. Velice by mne překvapilo, kdyby to zůstalo naprosto bez odezvy u volebních uren.

Závěr? Adam Vojtěch je skutečně slušný mladý člověk , když se odmítl v této komedii angažovat. A “gratulovat” si mohou i média, zejména ta naše česká veřejnoprávní televize. Neustálé omílání omletého se neminulo cílem.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 240 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.