notre-dame-on-fire
23.4.2019
Kategorie: Společnost

Nôtre-Dame, o týden později

Sdílejte článek:

BENJAMIN KURAS

Za týden se nahromadilo hodně reakcí, informací, podezření a spekulací, oficiálních, polooficiálních, neoficiálních i fantasmagorických. Mají všechny jedno společné, téměř zázračně: nikdo tentokrát neviní Putina ani sionisty. Odborníci na požáry se ale shodují na jednom aspektu: při šetření žádného požáru nelze nikdy do půl hodiny od jeho vypuknutí s jistotou stanovit, že vznikl náhodou, bez ničího přičinění. Oficiální verze „elektrického zkratu“, je zcela jistě v této fázi fake news, i kdyby se nakonec nepravděpodobně prokázala být pravdivá.
 
 
Prozradila to omylem sama policie sdělením, že tak rozhodli přizvaní speciální vyšetřovatelé, kteří se ale v té době z bezpečnostních důvodů do ještě hořící katedrály nemohli dostat, dokud nebyl požár o několik hodin později plně uhašen a katedrála plně zabezpečena. Čili jakékoli zjišťování příčin požáru nemohlo začít dřív než den po oznámení „zaručené“ nehody.

První – a okamžitě cenzurovaný – pokus o zpochybnění takto předčasně vydaného prohlášení se udál hned několik hodin po vypuknutí požáru, v interview Fox TV s francouzským mediálním analytikem Philippem Karsentym, jehož specialitou je odhalování dezinformací nebo předpojatosti ve francouzských médiích. Ve chvíli, kdy zmínil možnost, že požár nevznikl nehodou, ho moderátor uprostřed věty přerušil a nenechal domluvit. Druhý moderátor Foxu vypnul v půli věty předsedu Katolické ligy Billa Donehuea, když požár označil za přinejmenším podezřelý v kontextu stovek útoků na francouzské kostely.

Zvědavá veřejnost tak dostala najevo, že věcná debata se v mainstreamových médiích konat nebude. A to je vždy živná půda pro zákulisní spekulace a další spirály fake news různých webů, jakou bylo možná zkomponované video s postavou v arabském hávu procházející se vnější galerií střechy katedrály, nebo předpovědi Nostradamovy.

Ty realističtěji znějící spekulace vycházely z dosavadních informací. Tisícovka útoků na církevní objekty v předchozím roce, jen ve Francii. Další stovky v Německu. Tucet takových útoků ve Francii v předchozím týdnu. Jeden požárem zničený kostel v Kanadě týden předtím. Následný masakr na Srí Lance týden poté. To byla prokázaná fakta. Pohrůžka Islámského státu „příště se nám to podaří“, internetové jásání osob s muslimskými jmény, mohly být „fejky“. Ale co jestli nebyly?

Sunday Times (který jako poslušné britské médium častěji fejkuje promuslimsky než protimuslimsky) tentokrát někde vyštrachal elektronický dokument, v němž Islámský stát plánuje po Evropě sérii teroristických útoků na způsob pařížské koncertní síně Bataclan, aby „šířil děs v srdcích nepřátel Alláha“. Dokument se našel na disketě, kterou džihádisté před pár měsíci ztratili „někde v syrské poušti“. Je to dopis adresovaný vrchnímu veliteli Abu Bakr al-Baghdadimu od šesti velitelů ISIS, popisující, jak využít místních buněk na financování teroristických operací „zabíjením bezbožných kapitalistů, hackováním bankovních účtů, bankovními loupežemi v místech, která už jsou prozkoumána“. Operacím mají prý velet jistý Abu Khabab al-Muhajir a Abu Taher al-Tadjiki, kteří řídí teroristické buňky operující z Německa po celém kontinentě. Dokument zmiňuje i konkrétní cíle a převod „bratří“ s migračními vlnami přes Turecko do Evropy.

Těžko napadnutelné zpochybnění oficiální verze podal v internetovém TV kanálu LCI-LaVraiDémocratie bývalý vrchní architekt a generální inspektor francouzských historických památek Benjamin Mouton, který řídil restaurační práce na Nôtre-Dame v roce 2013. Tedy člověk, který v katedrále zná každý koutek. Řekl toto: „Jak by mohl elektrický zkrat přejít v takový požár, je těžko představitelné. Vznítit 800 let staré dubové trámy v katedrále by vyžadovalo hodně úsilí a hodně zápalných materiálů.“ A upřesnil: „V 90. letech jsme v Nôtre-Dame aktualizovali elektrické vedení. Takže zkrat nepřipadá v úvahu. Splnili jsme nejnovější normy, včetně všech detekčních a ochranných protipožárních systémů. Navíc jsou na službě 24 hodin dva hlídači monitorující veškerá rizika požáru. Technická a bezpečnostní opatření na památkách jako Nôtre-Dame jsou bezprecedentní.“

K tomu si přičtěme tyto informace, od serveru Riposte Laïque, novin Le Monde a Journal du Dimanche a televize BFM. Restaurační týmy pracující na katedrále patří mezi nejlepší světové odborníky na stavby i na bezpečnost. Nedávno podobně restaurovaly katedrály v Remeši a Štrasburku a části Versailles. Práce na střešení ještě nezačaly, teprve se stavělo lešení. Byla provedena veškerá opatření, aby se k střešení nedostala žádná hořlavina. Žádná elektřina nebyla povolena nikde v blízkosti trámoví. Práce skončily v 18.00, požár vypukl v 18.50. Potvrdil to jednak vrchní architekt Philippe Villeneuve, jednak Julien Le Bras, šéf firmy European Scaffolding Company, která lešení stavěla. Z toho už asi nikdo fake news udělat nedokáže.

Pozoruhodnou zprávou je, že šéfem rekonstrukce katedrály nebyl jmenován architekt, nýbrž jeden z nejvyšších francouzských generálů Jean-Louis Georgelin, nositel třicítky vyznamenání, včetně několika amerických. Stává se z toho vojenská operace? Zatajily se nám informace obranného charakteru?

O požáru se hovoří hodně jako o události symbolizující degeneraci Západu, ztrátu duše, identity, sebevědomí a vůle k životu. Bleskurychlá miliardová sbírka na opravu by mohla být povzbuzením. Možná za zmínku stojí i tato číslice: Sedmnáct procent z ní darovali Židé, kteří ve Francii představují 0,8% populace, celosvětově 0,0005%. Snad s vědomím, že nastal čas, aby se křestané a Židé semkli a začali se bránit před společným ohrožením naší existence. Kéž to tak začnou chápat oba. A taky všichni ateisté, ti největší nepřátelé Alláhovi.

 

Autor: Benjamin Kuras


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ladislav Hegyi 300,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 400,- Kč, Jiří Novák 100,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Milan Černý 500,- Kč

Celkem za měsíc: 15 078,00 Kč
Vybráno 43.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 013 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (47 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
101 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.