notre-dame-fire-crop1504a
16.4.2019
Kategorie: Společnost

Notre Dame: Bůh opustil Francii

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HOUŠKA

Požár v době postfaktické… Kdo mě zná, ví, že s požáry mam opakovanou a smutnou zkušenost. Velký požár může vzniknout ze zdánlivě úplné kokotiny. Kdo zná rekonstrukce památek ví, že máte dřevěné lešení, na něm spousta pryskyřic a ředidel. Všechno vysoce hořlavé. A znáte-li Francouze, je vám jasné, že nějaké předpisy je vůbec nezajímají a klidně si zapáli na tom lešení vedle piksly acetonu, protože přece nepoleze kvůli cigáru třicet metrů dolu. Jakože Francouzi kouřej jak šílený (popelníky v McDonaldu maj myslim jenom ve Fracii, což o něčem svědčí).

Ano, kdyby to náhodou bylo úplně jinak, a šlo o zlý úmysl, média nám to zatlučou, to je smutný průvodní rub téhle doby. Ale lepší je paranoiu odložit, časem se informace poskládají a uvidíme, jaké jdou odkud reakce.

Rub téhle doby je, že když centrum obšancujete bariérami proti teroristům, zabarikádujete cestu i sanitkám a hasičům (teroristi pak stejně vymyslej něco jinýho) Takže je to spíš hloupý nápad. Z vrtulníků se báli to tam hodit, aby klenbu eshodili už jenom vahou té vody. Blbá situace.

Jinak pár lidí asi taky tuší, že tuhle i další katedrály docela dobře znám. Ta pařížská je postavená z vápence těženého nedaleko středověké Paříže. Jedna z jeho špatných vlastností je, že když projde teplotou nad kritickou hranici, změní se v sádru. Jestli požár do té míry zasáhl klenbu, spadne klenba i spousta dalších konstrukčních prvků, spadne většina katedrály, katedrála je docela složitý statický systém, a to nejspíš po pár dnech, až to bude vypadat vyloženě na temné síly, – nebo další zlý úmysl. Ale vlastně už teď je to rozhodnuté, jde jen o počkat, až budeme vědět, na čem jsme. Anebo se můžeme modlit, aby se ukázalo, že tak zlé to nebylo.

Autor: Tomáš Houška, fb


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 2 136,00 Kč
Vybráno 6.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 367 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.