treasure-chest-619887_640
2.1.2016
Kategorie: Ekonomika

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii navrhuje znehodnotit peníze

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

VILÉM BARÁK 02|01|2016

Někteří tzv. ekonomové chtějí zneužít faktu, že peníze nejsou ničím kryté a centrální banky si jich mohu vyrobit nekonečné množství, a to k likvidaci veřejných a soukromých dluhů. A kupodivu nesedí ani ve vězení ani v blázinci.

Ve víkendové příloze Lidových novin vyšel 28.listopadu 2015 rozhovor z Christoperem Simsem, americkým profesorem, nositelem Nobelovy ceny za ekonomii, a to s názvem “Evropa by se měla pořádně zadlužit” (zde je celý článek, bohužel vyžaduje zaplatit 16 korun za digitální vydání LN). Za klíčovou argumentační perlu považuji jeho tvrzení: “Je nutné pochopit, že deficity jsou tu od toho, aby vytvořily nějakou inflaci, a že to nebudou budoucí daně, kterými se budou deficity platit. Vymaže je inflace”. Studie na téma likvidace dluhů pomocí inflace leží v šuflících centrálních bank, je to diskutované téma v mezinárodních finančních institucích.

Podobné texty je důležité zveřejňovat, minimálně proto, aby bylo vidět kolik kryptokomunistů, resp. nebezpečných lidí pobíhá po světě. To že se pan Sims honosí Nobelovou cenou za ekonomii znamená jediné. V oblasti společenských věd ji může dostat opravdu kdokoliv, včetně Baracka Obamy a tudíž by se v této sféře neměla vůbec udělovat (když někdo objeví nového mikroba nebo chemickou sloučeninu, jedná se o objektivní fakt).

Kromě toho, je také třeba oddělit osobu objevitele a jeho objev nebo popularitu nějaké osoby, a to co říká. Když je někdo někdo zpěvák, herec, lékař, polobritka nebo celebritka s popularitou v bulváru, neznamená to, že jejich názorům mimo oblast jejich působení by mělo být nasloucháno. Charles Dickens třeba vyhnal manželku a děti na ulici, tzn. i když byl výborný spisovatel, on sám po morální stránce asi nemůže být pro společnost vzorem.

Když jsem uvedený rozhovor četl, tak jsem se intelektuálně „poblil“. Noviny jsem odložil, utřel si bradu, abych za chvíli pokračoval ve čtení. Tak se to opakoval ještě několikrát. Opravdu tento rozhovor nepřispěl k mé víkendové pohodě, ale člověk musí něco vydržet. Moje rozhořčení nad nesmysly páně Simse nepramení z nějakého odlišného ekonomického přesvědčení, vzývání jiné ekonomické školy ani nějakého extremismu. Pan Sims je prostě vyznavačem opačného etického systému, než je nedotknutelnost vlastnictví a svoboda hledat vlastní štěstí. To že někdo přijel ze Spojených států, neznamená, že nemůže být komunista.

Veřejně říci, že deficit se má vymazat inflací je navádění k zločinu. Deficity znamenají vždy budoucí daně zvýšené o úrok, pokud se tedy zločinci z nich nechtějí vyvléci rozpoutáním inflace. Je to stejné, jakoby někdo hlásal, že prospěšnost rozšíření vražd, loupeží a znásilnění, a nebo (v ekonomii takoví úchyláci pořád jsou) pozitivní vliv bombardování měst na růst HDP. Ten zločin se ale vlastně už stal, protože veřejné dluhy jsou již nesplatitelné.

Peníze představují pro lidi odloženou spotřebu, prostě něco, co jsem ještě nevyměnili za kabát pro sebe, pastelky pro děti, voňavku pro manželku, auto, dům….. Když centrální bankéři peníze znehodnotí inflací, berou lidem část jejich majetku. Koupíme si horší kabát, méně pastelek ……..To je krádež. Pan Sims, ale i všichni centrální bankéři (včetně těch z ČNB – Měnové manipulace ČNB nepovedou k prosperitě (více zde), a tzv. ekonomové, kteří požadují rozpoutání inflace, ve skutečnosti navádí ke krádeži. Je opravdu na hlavu postavené, když se zlo (inflace) pod taktovkou propagandy mění na dobro, a dobro (deflace, zvyšování hodnoty peněz) na zlo. George Orwell by to nemohl vymyslet lépe. Jen pro zajímavost, Švýcarsko připravuje referendum o to, že komerční banky nebudou smět půjčovat (vytvářet peníze) na rámec toho, co mají od střadatelů nebo z mezibankovního trhu. Zde je zpráva. Nepochopitelné, že o této logické a naprosto přirozené věci je nutné vůbec vést diskusi, hlasovat v referendu a zakazovat zákony.

Je také opravdu smutné, když fungování současné ekonomiky nepočítá s individuálním jednáním, ale je odkázáno na “to musíte vy mravenci udělat ve prospěch mraveniště” ve smyslu “musíte utrácet”, “nemůžete si z banky vybrat peníze kdy chcete, run na banku je nepřípustný”. Proč by mě měl osud banky zajímat? Jsou to moje peníze a pokud je management nemá, a to ani smluvně zajištěné např. na mezibankovním trhu, má jít do basy až zčerná. Bankovní systém musí fungovat na principu, že si peníze v režimu smlouvy vyberete kdy chcete a jak chcete. Že by to vyžadovalo změnu současného paradigmatu, konec dluhoekonomiky? No a co?

Situace je tak strašná, že tomu někteří nebudou chtít věřit. Peníze nejsou ničím kryté a centrální banky si jich mohu vyrobit nekonečné množství. Stačí pák kliknutí na klávesnici.  Měnové manipulace, čachry a podvody, to všechno nemůže přinést prosperitu, pouze chudobu.

ZDROJ: Vilém Barák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
34 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.