NORSKONORWAY
9.8.2020
Kategorie: Společnost

Norsko stojí na brzdě

Sdílejte článek:

YNGVAR BRENNA

„Lehkomyslnost nechte doma“: údajně jenom tak půjde udržet společnost, jež sama sebe označuje za celkem dostupnou a otevřenou.

Sleduji v norské televizi TV2 tiskovou konferenci o koronasituaci v Norsku. Zvláštní může leckomu přijít to nedoporučování nošení roušek. Podle Benta Høieho, norského ministra zdravotnictví, není rouška alternativou k pravidlu jednometrového odstupu, jaké je uplatňováno třeba ve vlacích a letadlech, kde jsou cedule s výzvami, aby si na dotyčná místa nikdo nesedal, což ovšem neplatí v městské dopravě. De facto je kapacita ve vlacích a letadlech kvůli „pravidlu jednoho metru“ snížena o cca. polovinu. Ve snaze snižovat počet cestujících během špičky a zabraňovat tlačenicím vyzývá ministr lidi k tomu, aby se vyhýbali veřejné dopravě, ať raději jdou pěšky nebo jedou na kole. Zaměstnavatele pobízí k tomu, aby povolil domácí kanceláře a k tomu, aby uzpůsobovali podmínky práce tomu, aby MHD a veřejnou dopravou využívalo až o polovinu lidí méně. Aby se do dopravních prostředků vešli lidé starající se o kritické společenské funkce ve zdravotnictví, vzdělávání atd. Aby se pak nemuseli v důsledku toho zavírat zdravotní zařízení, školy atd.

Obecná povinnost mít na sobě roušky (kupodivu je rouška a její užitečnost stále aktuálním tématem a také se připravují, zda má být vydáno doporučení na roušku na jednorázové použití vs. látkovou a jak je používat, příp. zda budou pro některé skupiny lidí dostupné bezplatně) není na pořadu dne. Podle norských úřadů je totiž dodržování odstupů/rozestupů účinnější ochranou než roušky, a proto jim jsou tato opatření nadřazená. Roušky nejsou náhradou za dodržování pravidla metrového odstupu jednoho metru. Nicméně se doporučuje Norům vracející se ze zemí označovaných jako červené zóny mít nasazené roušky. Ty jsou pouhým doplňkem, nikoliv závaznými pomůckami.

Celonárodní zákaz podávání alkoholu prý vyvěrá ze soukromých mejdanů s následující „završující“ návštěvou pohostinských zařízení. Od včerejší půlnoci platí plošný zákaz podávání alkoholu po půlnoci v oněch zařízeních. Již bylo zaznamenáno několik nových případů nákazy souvisejících s mejdany v soukromí. Těch bude podle varování odborové organizace Virke a dalších kvůli zákazu paradoxně přibývat, zatímco pohostinská zařízení budou bankrotovat anebo alespoň propouštět. Aby toho nebylo málo, tak se má tento víkend rozjet tradiční mentorský týden sdružování, družby, zasvěcování do tajů studentstva a vysokoškolského života a rautování nových a zkušenějších studentů, přičemž alkohol pro snižování zábran a rozvolňování mnohdy hraje prim a nátlak bývá značný, aby rauty pokračovaly doma ve stísněných garsonkách či pokojích ubytovacích zařízení obdobných kolejím o několika málo metrech čtvrtečních.

Zároveň se nadále, stejně jako již několik měsíců, nepovolují sportovní zápasy a poháry. Na budoucnost kulturního sektoru se jeho zástupci dívají černě. Nesmí se pořádat akce o více než 200 účastnících/divácích, což dělá tyto akce pro pořadatele mnohdy nerentabilní. Co ze země festivalů, setkání nadšenců/koníčkářů/kutilů/ladičů a venkovních akcí divadelního typu v přírodě a mnoho dalšího zbyde?

Co ale zaznívá jen a pouze mimo mikrofon/či píše se na alternativních zpravodajských serverech, je to, že podstatnou úlohu v šíření nákazy hráli přistěhovalci, či občané jiných zemí pracujících v Norsku. Byť vláda tvrdí, že neotevře pro přicestování osob ze zemí mimo zelené zóny, tak se tak děje i nadále. Vypuknutí korony mezi zahraniční pracovní silou na lodích Hurtigruten, jež obeplouvají značnou část norského pobřeží, prý napomáhalo šíření vzduchem ventilačním zařízením. Reputace mezinárodní značky Hurtigruten padá, a to navíc v branži, jež léta trpí kvůli ekologům, emisím a hrozícímu bojkotu kotvení v přístavech. Výletní plavby po celé zemi jsou zasaženy, a nejen to: postižen je celý norský cestovní ruch.

Ten letos do určité míry drželi nad vodou tuzemští výletníci a dovolenkáři, z nichž mnozí byli donuceni znovuobjevovat vlastní zemi. A tak se naplnila předpověď, podle níž si myslelo 86 % dotázaných, že bude strávena letošní dovolena v Norsku. Podle jiného průzkumu se Norové k otevírání hranic staví velice skepticky: nechtějí do země zatím pouštět zahraniční turisty. Pro bylo před necelým měsícem necelých 12 % dotázaných.

Pro některé není důvodu truchlit, že nemohli jet na dovolenou do Středomoří či na Bali anebo do Karibiku. Pokud nebudou tentokrát žádné šťastné hodiny s levným alkoholem, karaoke apod. a naopak bude více horské turistiky, pádlování a pozorování ptáků, tuleňů či velryb, tak se přece nejeden může cítit rozčarován. Ovšem kromě příslovečných nejen přírodních kras je pohostinnost, přívětivost, vstřícnost a ochota, jaká je vám projevována od cizích lidí třeba při cestě na kole přes větší vzdálenosti jsou k nezaplacení. Pro další Nory, ty rozmazlené, zhýčkané, zpovykané, náročné, příliš zvyklé na absurdní empatii ve všem, ať jsou požadavky sebeabsurdnější, byla letošní dovolena příležitostí k poučení se a přehodnocování, někdy formou brutální srážky zvyklostí a očekávání proti realitě. Místo dušených lišek z nedalekého lesa vám podávají geneticky modifikovaný sojový burger z Brazílie. Chuť krátce zcestovalých přírodních surovin není vždy snadno nalézt. A přijdou-li jim ceny poněkud přemrštěné, pak se mohou pro přežití hodit staré, dobré skautské fígle. Lidé berou „ikony“ mezi norskými výletními cíli útokem, ty pod náporem těch zástupů lidí kolabují a tak nastává chaos.. třeba nezaparkujete.

Ať jde o definitivní rozhodnutí znovuzavedení karantény nejen pro Čechy, tak norský ústav národního zdraví situaci neustále přehodnocuje. Ten posuzuje země celkově na základě trendů v počtech nakažených. Nakolik přesně má Norsko nastavená kritéria? Bezpečná je prý země s méně než dvaceti potvrzenými případy na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a v průměru méně než 5 % testů pozitivní na koronavirus. Ovšem zda nad tím dodržováním někdo dohlíží anebo ne, to už je věc jiná. Dávají na dobrou vůli, důvěru, spoleh, solidaritu a loajalitu.

Včera jsem sám překročil hranici autobusem přes hlavní silniční norsko-švédský hraniční přechod ve Svinesundu. To jsem se od pohraniční policie dozvěděl, že se cestovatelský semafor aktualizuje jednou za dva týdny a toto potvrzuje na svém webu i norský ústav národního zdraví. Zároveň uvádí, že k aktualizacím může docházet i častěji tehdy, změní-li se náhle nákazová situace v některé evropské zemi, či v některém severském regionu.

Když to vezmeme prakticky: přiletíte-li, tak se vás v blízké budoucnosti třeba ujmou (zatím spíše na základě vašeho vlastního, dobrovolného rozhodnutí) v jednom z nových testovacích středisek, jež je nyní ve výstavbě prozatím na hlavních letištích. Doteď ale stačilo, že jste se prokázali svým cestovním pasem tak jako každý, kdo do země přijíždí, ovšem nezměřili vám teplotu ani se Vás neptali na Váš zdravotní stav ani na lékařské potvrzení ani na účel vaší návštěvy, zato se vás třeba ptali, zda jste poslední dobou kromě České republiky pobýval v nějaké jiné zemi či jiných zemích.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč

Celkem za měsíc: 14 083,00 Kč
Vybráno 40.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 583 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
politicon.cz
1 komentář

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.