NORTHSTREAM2
23.7.2021
Kategorie: Ekonomika

Nord Stream 2: Jako pohádka o chytré horákyni

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonUSA a Německo dosáhly dohody o novém plynovodu Nord Stream 2. USA „svolily“ s jeho provozem a Německo přislíbilo, že ho bude provozovat „bez politického nátlaku“.

Spojené státy a Německo ukončily dlouholetou přetahovanou o výstavbu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Obě země se v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň. Ve středu to oznámila náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová. Plynovod má v budoucnu dopravit ročně 55 miliard krychlových metrů zemního plynu z Ruska do Německa a dál do Evropy.

Připomeňme, že proti plynovodu brojil už Donald Trump. Německo a EU ale tehdy na Trumpa okázale kašlalo. Když nastoupil do úřadu Joe Biden, k „překvapení“ Německa požadoval sankce proti firmám pracujícím na plynovodu. Ty nakonec zrušil a po návštěvě kancléřky Angely Merkelové v Bílém domě bylo právě oznámeno ukončení sporu o plynovod s tím, že byla k této záležitosti uzavřena smlouva mezi USA a Německem.

Celá aféra má několik zajímavých bodů. Ačkoliv se zcela jistě jedná o strategický projekt s dopadem na celou EU, nejen Německo, vystupuje v této věci pouze Německo jako jakýsi „hegemon“. Důležitost plynovodu je pro Německo zcela jistě klíčová, protože Německo odstavilo nebo odstaví všechny své jaderné elektrárny a místo jaderné energie bude využívat právě ruský plyn. Je ale příznačně, že o této věci Evropská komise nevydává žádná „doporučení“ jako v jiných případech. Zatímco čerpání finančních prostředků z fondu obnovy je podmiňováno dodržováním podmínky „vlády práva“ přímo z EK, u plynovodu, který má ekonomicky možná řádově větší význam jak pro Německo, tak pro ostatní státy EU, se EK nevyjadřuje.

Další zajímavostí dohody je závazek Německa, že bude hradit případné ztráty na tranzitních poplatcích pro Ukrajinu. Hovoří se o částkách od 50 milionů euro až po miliardu euro ročně. Pokud Německo na tento bod přistoupilo, je vidět, že i tyto platby Ukrajině se Německu vyplatí z hlediska své energetické soběstačnosti. Ukrajina, která byla zklamána tím, že USA nakonec s plynovodem souhlasily, tak získá alespoň jistou náhradu za poplatky za tranzit i v případě, že by Rusko přestalo plyn do Evropy přes Ukrajinu posílat.

Nicméně, na dohodě mezi USA a Německem je zajímavá právě ona pasáž o tom, že jak USA, tak Německo, uvalí na Rusko sankce v případě, že by Rusko využívalo plynovod Nord Stream 2 jako politickou zbraň. Právě tuto část dohody lze nejvíce připodobnit pohádce o chytré horákyni. Všichni přeci víme, že v současných vyostřených vztazích mezi USA a Ruskem, jsou ze strany USA dodávky ruského plynu do EU považovány za politickou zbraň. Je velmi pravděpodobné, že po otevření nového plynovodu Rusko sníží nebo zcela zastaví tranzit plynu přes Ukrajinu. S tím se vlastně už počítá tím, že Německo bude Ukrajině platit jakési „bolestné“ za to, že už přes toto území nepoteče tolik plynu co před spuštěním Nord Stream 2.

Rusku ale stále zůstává moc dodávky plynu stopnout v případě, že by se mezinárodní situace ještě výrazněji zhoršila proti současnosti. To však hovoříme již o situaci, která by reálně hrozila vypuknutím válečného konfliktu v Evropě. Proto se o dohodě mezi USA a Německem hovoří jako o pokusu zachovat si tvář „bojovníka s ruským medvědem“ a současně neohrozit ekonomiku Německa a EU. Za nejsmutnější v celé záležitosti ale považuji potvrzení toho, že EU není v otázce obchodu s Ruskem samostatná a potřebuje „svolení“ USA. A zdá se, že to nikomu v Bruselu nepřijde divné a ponižující.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 715 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
87 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)