schillerovababis
26.11.2020
Kategorie: Ekonomika

Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Sdílejte článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Schválení výrazného snížení příjmových daní a zvýšení daňové slevy vyvolalo zbytečný poprask, že to stát položí. Česko si to vynahradí skoro stejnou cifrou z Bruselu.

Jsou národy, které snadno skousnou zvýšení daní. Pak jsou národy, které to snášejí hůř. Reptají, bouří se v ulicích. A pak tu jsou Češi. Ti lamentují i nad tím, když se jim mají daně snížit. Jde tedy spíš o určitou halasnou část Čechů – třeba český Twitter od pátku brečí nad tím, že lidem má díky sněmovnímu schválení daňového balíčku od příštího roku zůstat v kapse víc peněz. Ale český Twitter asi nebude reprezentativní výsečí populace. Lze počítat s tím, že mlčící většina i lidé mimo sociální sítě v únoru příštího roku nad výplatnicí opravdu zajásají.

Mimo sociální sítě balíček kritizuje zejména část levicových politiků a ekonomů. Více svobody pro peněženky obyčejných lidí se nepřekrývá s jejich světonázorem. Oni přece vědí nejlépe, zač má občan peníze – plody své práce – chtít utrácet. A nyní mají o část této své moci nad občanem a jeho peněženkou přijít. Tak se vztekají. Slýcháme i taková tvrzení, že balíček totálně rozvrací veřejné finance nebo ničí život dětí, vnoučat i ještě nenarozených, které výrazně ochudí.

Hodnotově je balíček samozřejmě napravo, což mimochodem znamená, že ODS jeho (spolu)prosazením upevňuje své postavení na pravici. Zkusme se však na něj podívat věcně, bez pravo-levé optiky. Opravdu hrozí rozvrat veřejných financí?

Politici deklarují, že balíčku vdechli život jen na dva roky. Jeho časové omezení je tedy zřejmé, ačkoli není přímo vtěleno do zákona. Za dva roky by změny v balíčku, jak jej Sněmovna v pátek schválila, včetně navýšení daňové slevy, připravily veřejnou kasu zhruba o 220 miliard korun. Je totiž třeba započítat také pozitivní dopad do inkasa veřejných rozpočtů v podobě vyššího výběru DPH a spotřebních daní. Protože lidem zůstane v kapse více peněz, budou více utrácet, takže státu se zvýší inkaso uvedených daní.

Suma 220 miliard je samozřejmě rána. Byť je docela dobře možné, že nakonec se tato částka sníží o nějakých 65 miliard, pokud by došlo ke zrušení vyšší slevy na daňového poplatníka. V každém případě jde o velký balík peněz.

Do Česka ale zároveň během příštích let velký balík peněz dorazí. Z Bruselu. A celkem nečekaně. Půjde o peníze z takzvaného Fondu obnovy EU, který byl dojednán teprve letos v červenci. Česko má z fondu obnovy získat zhruba 182 miliard korun.

Co má ale daňový balíček společného s penězi z Fondu obnovy? Minimálně to, že peníze z tohoto fondu v celkovém účetnictví českého státu postupně pokryjí dvouletý výpadek veřejných rozpočtů způsobený schválením balíčku.

Přímo samozřejmě z Fondu obnovy balíček financovat nelze. To by u Evropské komise neprošlo. Nepřímo však ano. A kdo říká, že ne, vlastně tím říká, že výdaje z Fondu obnovy EU jsou zbytečné. Jak to?

Peníze z Fondu obnovy EU jsou poměrně pevně vázány svým účelem. Česko je bude muset vydat zejména na tzv. zelenou tranzici (z 37 % celkového objemu) a na takzvanou digitální tranzici (z 20 % celkového objemu). To jsou ale vydání, která by stejně muselo uskutečnit, i kdyby Fond obnovy neexistoval, jednoduše proto, aby plnilo své závazky, zejména ten týkající se dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050. Rovněž digitalizace je nutností, má-li si Česko udržet konkurenceschopnost.

To ale znamená, že peníze, jež Česko získá na základě červencového dojednání Fondu obnovy EU, jsou penězi „navíc“. Ještě před letošním červencem jsme s nimi nemohli počítat, protože žádný Fond obnovy EU neexistoval.

Od července tedy můžeme počítat se 182 miliardami korun navíc. Samozřejmě, že tyto peníze použijeme v souladu s prioritami dojednanými s Bruselem. Tím pádem nám 182 miliard zbude na jiné výdaje. Jediný případ, kdy by to neplatilo, je, pokud by se z peněz z Fondu obnovy hradily položky, do nichž bychom bez existence fondu vůbec neinvestovali. Pokud by ale toto platilo a takové položky existovaly, znamenalo by to, že z Fondu obnovy se platí zbytečnosti, které se hradí jen proto, že tento fond vůbec vznikl. Pak je ale třeba primárně kritizovat samotný Fond obnovy.

Ve všech ostatních případech platí, že máme 182 miliard „navíc“. Ty si v zásadě buď může nechat stát – tedy politici – a přerozdělit je podle svého uvážení, nebo je lze poskytnout lidem, ať s nimi naloží podle svého. Zrušení superhrubé mzdy a celý daňový balíček znamenají druhou možnost – znamenají tedy snížení přerozdělování.

Jestliže 182 miliard z Fondu obnovy pokryje 220 miliard výpadku z daňového balíčku, výsledné dvouleté manko bude na úrovni zhruba 40 miliard, čili 20 miliard ročně. To je údaj, který stav tuzemských veřejných financí nijak výrazně nezhorší, tím méně je tedy rozvrátí. Uhradíme přitom vše potřebné, vše, co dojednáme s Bruselem. Veřejná kasa bude „na svém“; v tom smyslu, že bude tam, kde byla letos v červnu nebo v květnu, před dojednáním Fondu obnovy. Tehdy přitom mnozí z těch, kteří daňový balíček kritizují jako rozvrat veřejných financí, naopak tlačili na vládu, ať je ve svých výdajích ještě velkorysejší.

Takže žádný rozvrat. Avšak s tím rozdílem, že mezi lidi se během dvou let dostane extra 260 miliard korun, které v daných dvou těžkých letech po koronavirovém úderu roku 2020 poskytnou ekonomice žádoucí vzpruhu – zejména skrze navýšenou spotřebu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 782 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,38 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)