Slovo „decoupling“ má hodně významů, ale v kontextu vztahů s Čínou se začalo používat teprve nedávno. Vševědoucí Google nám řekne docela přesně kdy: v září 2018, tedy před rokem a půl.

Nic není zadarmo aneb malá meditace o „decouplingu“
MARIAN KECHLIBAR

To je velká změna trendu, protože cca čtyřicet let předtím se provozoval pravý opak – outsourcing, přesun všeho možného do Číny a dalších zemí, kde byla pracovní síla levnější a různé zákony laxnější, případně vůbec neexistující. Najednou přišla epidemie a s ní zjištění, že
a) životně důležité výrobní procesy, jako třeba produkce zdravotnického materiálu, probíhají na opačném konci světa, se všemi komplikacemi a nejistotami, které z toho plynou,
b) kromě boje s virem probíhá i další boj o to, s jakým P.R. a dlouhodobou pověstí se z téhle krize jednotlivé státy a vlády vynoří.
Tím se myšlenka na decoupling, jedno z hlavních témat Trumpovy administrativy, stala urgentnější. (Mimochodem, jde asi o jediné Trumpovo téma, se kterým vyslovuje souhlas i většina příznivců americké opozice.) Evropa stála ještě loni stranou, ale letos už se tou myšlenkou zabývá také, stejně jako Japonsko.
Tohle je zajímavé téma, protože jeho ekvivalenty se dají najít i jinde. Například decoupling se Saúdskou Arábií a decoupling s Čínou mi dávají zhruba stejný smysl.
Obecně musíte u vzájemného obchodu počítat s tím, že k dodanému zboží dostanete také „přídavek zadarmo“ v podobě politického vlivu opačné strany. V případě zemí, kde státní a soukromá sféra silně prorostly navzájem, je tenhle efekt silnější. U Saúdů to znamená export wahhábismu. U Číňanů pak zjistíte, že jejich politická tabu se začínají roztahovat mimo hranice Číny. (Americké aerolinky odstranily celosvětově Tchaj-wan ze seznamu zemí na svých stránkách, americká basketbalová liga NBA narazila na skutečnost, že jeden z manažerů houstonského klubu Rakety napsal prohongkongský tweet, Disney odstranil tibetského mnicha z filmu Doctor Strange.)
Samozřejmě je ten efekt navíc přímo úměrný tomu, jak velká a silná daná protistrana je. Saúdi se v dnešním světě, kde se ropa těží na každém rohu, dají nahradit podstatně snáze než Čína. Tudíž musejí být při prosazování svého vlivu trochu opatrnější a zdrženlivější než dřív.
Některým lidem je to jedno, hlavně, že vydělávají. Jiní s takovým vývojem mají problém a nechtějí podřídit vzájemnému obchodu úplně cokoliv. Osobně si myslím, že by se vzájemnému obchodu cokoliv podřizovat nemělo. Z pohledu dlouhodobých vztahů je nevýhodné vypěstovat si pověst – eh, řekněme to slušně, děvenky – která výměnou za příslušné hmotné výhody kývne na všechno, co po ní chtějí. Je lepší mít nějaké principy; lidi pak s vámi jednají s větším respektem. To má cenu samo o sobě, ale navíc si myslím, že větší respekt znamená v konečném důsledku lepší výsledky při vyjednávání.
Úplně bez kompromisů se ale neobejde nic a v případě decouplingu s Čínou a spol. je otázka, jak by se dal zkřížit s ekologickými plány současné Evropské komise, zvanými Green Deal.
Skoro každý úspěch v sobě skrývá zrnka zkázy, nebo aspoň velkých problémů. V průběhu posledních padesáti let přijal tenhle kontinent spoustu ekologických norem a zákonů, v jejichž důsledku se vyčistily zdejší řeky a vzduch. Až potud tedy jednoznačný úspěch. Ostrava roku 2020 je rozhodně čistější a příjemnější město k životu než roku 1990.
Zrnko zkázy spočívá v tom, že tenhle úspěch v mnoha případech nespočíval v technické inovaci (dělat věci čistěji, bezpečněji, efektivněji), ale v prostém přesunu oněch problémových provozů do zemí, které jsou na tom ekonomicky hůř, tudíž si nemůžou moc vybírat a musejí dělat špinavou či nebezpečnou práci za nás – a „na nás“.

Klasický případ je hutní prvovýroba. Můžete produkovat bio steaky a bio okurky, ale bio ocel nevyrobíte, k tomu je potřeba koks (a alternativní technologie zatím nejsou). To je špinavá, zaprášená, krajinu poškozující aktivita, takže skončila kde? V Číně, která v současné době vyrábí 51 % světové oceli, více než všechny ostatní státy světa dohromady.

Jenže vyspělá civilizace, ani ta evropská, se bez oceli neobejde, tudíž máme reálně na vybranou jenom ze čtyř možností:
- smířit se s tím, že jsme si udělali strategickou závislost na Číně výměnou za to, že příslušné provozy smrdí někde u Guangdongu a ne v Porýní,
- pokusit se ten průmysl vybudovat v jiných, patrně ještě chudších zemích, kde je ekonomika vepsí, ale kde je zároveň dost nerostných surovin (Kongo? Jižní Afrika?). Taky tam zároveň bývá hodně korupce, takže závislost na čínských soudruzích vyměníme za závislost na africké oligarchii. Ale kdo ví, třeba je africká oligarchie lépe „manažovatelná“ než strýček Si,
- vrátit aspoň část toho průmyslu do Evropy a pro změnu se smířit s tím, že koksárny a spol. nejsou žádná zelená utopie a veškerá opatření, která se kolem nich dají udělat, zmírní škody na životním prostředí jenom částečně,
- vzdát se té vědeckotechnologické vyspělosti a začít smršťovat ekonomiku (degrowth), což je myšlenka na radikální levici nesmírně populární, ale nevěřím, že sami její příznivci dokážou dohlédnout všech jejích následků. Každopádně pohledem na nepopularitu současných proti-korona opatření, které jsou velmi malé a omezené proti tomu, jak by vypadal opravdový utopický degrowth, lze usoudit, že myšlenka řízené demontáže ekonomiky ve jménu zelených cílů je dokonce i v Německu či Švédsku prostě neprosaditelná.
V tomhle čtyřstranném dilematu jsem osobně příznivcem bodu číslo tři. Ne proto, že bych nenáviděl přírodu a toužil dýchat na procházce prach z ocelárny. Ale proto, že by nás to skutečně přimělo inovovat. Věřím, že i ta ocel nebo chemikálie jdou vyrábět lepšími a čistějšími způsoby, jenom jsme neměli moc velkou motivaci ty lepší způsoby hledat. Nejsilnějším atributem západní civilizace byly vždycky mozky a vynalézavost, ne peníze. Peněz, těch mají dost i v té Saúdské Arábii, ale myšlenkově jsou tam naprosto sterilní.
Pak je tu ale ještě jedna věc, a to, že bod číslo tři je realizovatelný a přitom aspoň nesmrdí pokrytectvím. Jako staromilský typ konzervativce nerad zůstávám něco někomu dlužen. To, co si exportem špinavých provozů do ciziny vytváříme, je určitá forma nepeněžního dluhu, o kterém ani nevíme, kdy a jak jej budeme náhle nuceni splatit. Když právě Čína před pár lety zastavila dovoz odpadků z ciziny ke zpracování a recyklaci, způsobilo to v Evropě i v Americe velké logistické otřesy.
Taková překvápka si člověk může ušetřit jedině tak, že svoje problémy neoutsourcuje ven.
Redakce
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.
***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****
ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč
Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Mladým Evropanům se nechce dělat, natož aby vyráběli boty nebo elektroniku.
Prostě Číňané za nás budou makat, a my jim budeme nadávat a pohrdat jimi …
Takhle to bude v pořádku. A dříve či později se Čína stejně ekonomicky zhroutí, a bude šance , že v Číně vznikne demokracie, i Číňané mohou najít svého Michaela Gorbačova nebo Borise Jelcina.
Už se zhroutila i jiná impéria, no a až se zhroutí Čína, přesuneme veškerou výrobu do Indie, zase v Indii na nás budou makat.
… jo, a až dojde ke skutečné katastrofě, buděme ryť rypákom zemegulu ako červená myš, protože si nebudeme umět vyrobit ani lopatu s krompáčem. Natož abychom si sami vyprodukovali potraviny nebo nedejbůh léčiva, která se též dnes dělají v Číně.
Však Vy jste k tomu dospěli již,
tak kolem roku 1400,že ?
Čeští odboráři by za to, za co v Číně dělaj, ani nevstali z postele, natož aby pracovali. Proto se nedivím zaměstnavatelům, že výrobu přesouvaj do Číny. Má to i jinou rovinu. Čeští vychcani maj možnost koupit výrobek. Kvalitnější z domoviny, ale dražší, nebo levnější, šuntovější z Číny. Kterého výrobce, myslíte, že vychcani podpoří?!
No ono to niekedy nie je o vychcanosti, ale o penazenke … tiez by som chcela poctive domace boty … najlepsie co som na nohach kedy mala boli z Bardejovskeho JASu …. ale mam tri male deti, tak vychcankovsky pojdem holt po cene, stene im to vydrzi len jednu sezonu, ak budem mat stastie
No jistěéé, Bureše volí vychcani taky proto, že má kvalitnější program (který nečetli), a ne proto, že si je koupil koblihou ZADARMO…
Ste ochotni uznat, ze si clovek nechce brat pozicku na zaplatenie obeda ci topanok? Pretoze aj zajtra bude treba jest, a este aj vratit pozicane … ja by som chcela, aby sa zase dali kupovat ceske a slovenske vyrobky, jedlo, zelenina …. ale holt rubem len tak vysoko, ako dosiahnem …
Desítky miliony ” chudých ” čínských turistů jezdí po světě , každý rok se v Číně 50 milionů lidí dostane mezi střední vrstvou ! Ve spojení s ruskými nerosty se Číňani mohou na USA a EU vykašlat , mají obrovský vlastní trh a expandovali už do Afriky a jižní Ameriky !
Na cine je videt, jak to zapad posral v vyvozem vyroby. Kdysi zaostala Cina dostala v podstate zadarmiko nejmodernejsi technologie. Cinani vzdy byli pracoviti a neremcaji jako evropane, ze maji makat rukama. Ted se najednou ten slavnej zapad probudil a zjistuje, ze dohromady nic nevyrabi a kdiby strycek Si zavrel kohout, tak nema v cem chodit, jezdit, a skoro ani jist. Ted muzeme na Cinu leda tak remcat, ale kde je Cina, tam jsme ji dostali svoji hamiznosti a lenosti. Rusko je na tom podobne, stale ctu jak jde ruska ekonomika ke dnu, ale Rusko ma skoro nejvice zlatych rezerv a porat ma a mit bude Sibir, kde je lautr vse a mi mame hovno a dluhy. No uvidime tak za 20 let. Jeste ze mame CT a Bajalu co nam to radne politicky vysvetli.
Souhlasím s autorem. Ztráta průmyslu v Evropě i USA znamená úpadek západní civilizace, chudobu, neschopnost konkurovat a případně se i bránit silnějšímu. Nezodpovedne si zahravame s ohněm. Už nejsme normální.
Musulmani nás zachrání,ne?
Teda tvrdí to jedna kancléřka,hrající si na IV.říši.
Ne všichni lidé prskají jedovou slinu na Rusko, Čínu a státy kneré nelezou Yankees do zádele, ovšem chtěl bych se dožít toho aby se tyto státy na tzv česko z vysoka a to kompletně, vždyť co to je česko jedna větší vesnice v Číně.
Nechal bych pěkně vydusit česko v Yankees zádely, sami jste poznali během pandemie co je EU zač, ale plivat jedovou slinu to umíte jen směrem kam vám Yankees přikáže.
Pepan