komunistksc
23.11.2020
Kategorie: Historie

Nic není černobílé, ani za komunistů to nebyl žádný med

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerziePři listopadovém výročí se tady strhly spory, o tom jaké to bylo za komunistů, a jaké to je v současnosti. Faktem je, že zatímco statisíce Čechů emigrovalo na Západ, tak opačně se do „socialistického ráje“ nikdo nehrnul.

Z naší země odešlo hodně lidí za lepším životem za kopečky, a je pravdou, že mnozí z nich čistě z ekonomických důvodů. Ovšem do zemí pod vládou srpu a kladiva a “plných sociálních jistot” z toho „hnusného prohnilého” Západu nikdo nemířil. Můj starší bratranec se vyučil instalatérem a někdy v osmdesátém roce emigroval do Švýcarska. Každý rok jezdil na dovolenou po celém světě a po návratu netoužil ani náhodou. Jiný můj bratranec žijící ve Vídni dělal poštáka a nebyl pro něj problém vyrazit si odpočinout do Thajska. Dělníci ze Západu opravdu nevzdychali po rudých výdobytcích.

Komunisté se také v některých případech chlubí cizím peřím. Například závodní stravování není jejich vynálezem. To už například ve dvacátých letech minulého století zavedl ve svém obuvnickém impériu ve Zlíně Tomáš Baťa, aby dělníci nemuseli chodit domů na obědy. Paradoxem je, že proti této novince tenkrát protestovali hlavně komunisté. Stejně tak odborářské rekreace nespustili oni jako první. Už v éře Protektorátu Čechy a Morava jezdili dělníci na organizované rekreace, například do Luhačovic, kde byli ubytováni v luxusních hotelech.

A s těmi výhodami za socialismu to nebylo tak žhavé. V druhé polovině osmdesátých let jsem pracoval na kontejnerovém terminálu, který spadal pod stanici Brno hlavní nádraží. K obědu polévka a výběr ze dvou jídel nevalné kvality. Večeře na nočních jsme mívali zdarma, stejně jako jídlo o sobotách a nedělích. Ty večeře v naší směně nikdo nejedl a kolega je vozil psovi. O víkendech jsme jako teplé jídlo dostávali konzervy. To mělo výhodu, já tenkrát jezdil na čundry, tak jsem je vždy předtím vyndal ze skříňky a vyrazil.

Moje máma tehdy pracovala jako vývojová pracovnice ve Výzkumném ústavu Závodů všeobecného strojírenství v Brně. Rovněž ona na jejich závodní jídelnu a mizerné jídlo nadávala. Říkala, že si stěžovali mnohokrát, ale bez úspěchu.

Před časem jsem byl na exkurzi v jaderné elektrárně Temelín a zašel na oběd do jejich firemní jídelny. Výběr ze dvou polévek a šesti hlavních jídel, ovoce, ovocné a zeleninové saláty z čerstvých surovin, více druhů nápojů. No, to se nedalo s tím, co jsem jako závodní stravování zažil za soudruhů, vůbec srovnat.

Nebo třeba dovolené. V osmdesátých letech činila ve Spolkové republice Německo jejich běžná délka 6 týdnů ročně. U nás to byly maximálně 4 týdny. Asi do roku 1983 byl systém nastavený takto. Po nástupu do zaměstnání měl pracovník nárok na dva týdny dovolené, po pěti letech zaměstnání na 3 týdny a až po 15 letech na čtyři týdny. Později byla základní délka dovolené prodloužena na 3 týdny.

Nejrůznější benefity nabízejí firmy pro své zaměstnance i nyní. Nejčastějšími jsou delší dovolené, příspěvky na stravování, příspěvky na penzijní připojištění atd. Výjimečné nejsou ani náborové příspěvky. Třeba jistá společnost dá strojvedoucím na ruku 100 tisíc korun jenom za to, že k ní nastoupí. V jedné českobudějovické továrně mně ředitel říkal, že jejím zaměstnancům proplácejí nejrůznější aktivity, například výlety rodin s dětmi nebo zájezdy do pražských divadel. „Tak například dneska jedou naši na muzikál do Prahy, a cestu i vstupenky platíme my. Oni si připlatí akorát třeba za večeři nebo za kafe,“ řekl pan ředitel.

Ještě uvádím benefity pro montážní dělníky v jisté českobudějovické strojírenské firmě:

 • náborový bonus 30 000 Kč,
 • 13. plat ve výši 60-160% průměrné mzdy podle délky zaměstnání ve firmě,
 • směnové příplatky nad rámec zákoníku práce,
 • bonus za práci bez absence až 15 000 Kč ročně,
 • cafeterie 9.500 Kč ročně s možností výběru benefitů podle vlastní volby,
 • 5 týdnů dovolené,
 • zkrácená pracovní doba 37,5 hodin týdne,
 • příspěvek na penzijní připojištění 1100 korun měsíčně,
 • zdarma cestovní pojištění na soukromé cesty pro celou rodinu,
 • stravování v areálu firmy, obědy od 22 Kč,
 • příspěvek při narození dítěte 3 000 Kč,
 • firemní mateřská školka

Jak je patrné, pracovníci na tom nejsou ani v současnosti zase tak špatně.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 378,00 Kč
Vybráno 23.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 732 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 2,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
67 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.