penizehotovost
12.10.2018
Kategorie: Ekonomika

Nic moc důvod k radosti

Sdílejte článek:

VIKTOR PONDĚLÍK

Ještě vcelku nedávno nám naši neslavně slavní politici vyprávěli pohádky o tom, jak je třeba dosáhnout „zdravé inflace“. Tedy jak je prý potřeba, aby naše peníze a veškeré úspory ztrácely hodnotu.

 

Začali tudíž nezřízeně tisknout a rozhazovat peníze, aby své vysněné inflace (ovšem ve skutečnosti jednoznačně pouze zkorumpování hloupých voličů) dosáhli. A rozdávali natolik šíleně, že zjevně přestřelili. Inflace se nakonec dostala o poznání výše, než jak to „mělo být v našem zájmu“. A kdo měl nějaké ty úspory, mohl leda plakat nad tím, jak si za ně lze pořídit méně a méně.

Nyní je po volbách. Voliče už tolik korumpovat netřeba a zároveň je třeba uchlácholit ty, kdo na rozhazovačné politice levičáků u kormidla tratili nejvíce. Ty, kdo přišli o reálnou hodnotu jmění, na které si dříve přišli.

A tak se nyní politici opět okázale radují, pro změnu ale nad tím, že se jim v září „podařilo zpomalit růst spotřebitelských cen“, a to ze srpnových 2,5 na 2,3 procenta. Tedy že už se česká měna tak rychle neznehodnocuje. A lidé už tolik netratí.

Netratí, ale…

… ale důvod k pýše nebo alespoň útěše z toho, že je inflace sice vyšší než ta dříve uváděná „zdravá“, ale přesto nižší než byla, tu není.

Protože co se stalo? Co že nás nyní před vysokou inflací zachránilo? Totiž vlastně nezachránilo?

Normální lidé platí čím dál víc za pohonné hmoty, bydlení a potraviny, bez nichž se neobejdou, stejně jako bez zdražující se elektřiny a dalších energií, nájemného. Podražilo i vzdělávání a věci s ním související. A má být hůř a hůř, zejména po novém roce.

A jak to, že má tedy Česká republika tak skvěle nižší inflaci? Proč že „ceny rostou méně“?

Protože stát začal důchodcům a omladině plošně citelně dotovat dopravu vlaky a autobusy a kvůli konci sezóny tradičně a logicky významně zlevnily dovolené. A mírně zlevnily i móda a obuv, telekomunikační služby a zemní plyn.

Takže je v konečném důsledku inflace přímo skvělá. Snižuje se. Ovšem jak pro koho.

Inflace je teď skvělá jen pro ty, kdo nepracují a využívají slevy placené těmi, kdo nejsou ani mladí, ani staří. Pracujícím se ve skutečnosti ceny ještě o tyto dotace zvedly. A chtějí-li nižší ceny i oni…

… pak musí bydlet potmě a v zimě pod mostem, nejíst, jezdit výhradně na mimosezónní dovolenou a baštit telekomunikace.

Úplně stejně jako když jsme se za komunistů hořce smáli vtipu, že u nás inflace není, protože zvyšující se ceny potravin kompenzovaly levnější tanky a vojenské ponorky.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur), Jan Slába 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 456,44 Kč
Vybráno 15.43%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.