malacova419
11.5.2021
Kategorie: Politika

Neztrácí ministryně Maláčová schopnost vnímat realitu?

Sdílejte článek:

IVAN CHVÁLNY

Již delší dobu se sám sebe ptám, zda paní ministryně nespadla z Marsu nebo zda netrpí nemocí, která se projevuje ztrátou kontaktu s realitou. Mé podezření pak jen zesílilo po shlédnutí nedělního diskuzního pořadu OVM.

Ve svém minulém blogu jsem vyjádřil přání, aby ministři vlády v naší zemi byli morální lidé a zároveň respektovaní odborníci, kteří svou funkci vykonávají ve prospěch celé země. Alespoň trochu příčetný občan bude jistě souhlasit, že ministryně Maláčová ani jeden z takto „náročných“ požadavků nesplňuje.

Kdo občas sleduje naší politickou scénu, nemůže říct, že neví, kdo je Jana Maláčová, neboť jejími absurdní návrhy se v noci hrůzou budí nejeden makroekonom či podnikatel. Do funkce ministryně byla jmenována 1. března 2019 a již za měsíc na sebe nezapomenutelně upozornila v OVM při diskusi s bývalým viceguvernérem ČNB a respektovaným ekonomem Luďkem Neidermayerem. Ten totiž její představy, že by se snad dala provést reforma důchodového systému bez přenesení daňové zátěže na lidi, musel korigovat slavným výrokem „„Kdo jiný ale může nést náklady? Opice daně neplatí.“.

Její další “odborné” myšlenky mě pak vždy vracejí do mládí, kdy jsme v aule VŠE poslouchali přednášky o vědeckého komunismu, jehož jedna z hlavních zásad zní „Každý podle svých schopností, ale každému podle jeho potřeb“. Musím být ale ke vnímaní veřejných financí za socialismu spravedlivý – neumím si totiž představit, že by někdo z tehdejších ministrů dokázal vyslovit něco tak absurdního jako paní ministryně, která se při diskuzi o mimořádných miliardových výdajích na tzv. rouškovné důchodcům vyjádřila takto: “Strašně mě unavuje otázka, jestli si to můžeme (pozn: rouškovné důchodcům) dovolit a kde na to vezmeme. To je podle mě taková hloupá, plytká diskuse.“. Vzpomínám na přísného pana profesora, který nám přednášel státní rozpočet, a myslím, že by tohle nepřežil.

Naprosto absurdní pak bylo jiné její slavné vyjádření, že ani druhá světová válka nezpůsobila to, co covid. Přestože to bylo míněno v souvislosti s dlouhodobou nepřítomností dětí ve školách, i tak je to daleko za hranicí únosnosti a politické korektnosti.

Morální vlastnosti paní ministryně asi nejlépe vystihuje příhoda z loňského října, kdy před kamerami označila premiéra Babiše za debila. Opravdu nepamatuji v zemích s vyspělou politickou kulturou něco takového. Perličkou na celé kauze je, že místo odsouzení takového vyjádření se jí zastal místopředseda vlády Hamáček. K úrovni morálky v ČSSD asi není co více dodat.

Vrátím se ale k předmětné televizní debatě, kde kromě paní ministryně seděla ještě opoziční poslankyně Pekarová Adamová (TOP 09) a Olga Richterová (Piráti). Nevím, jestli jsou členové vládní koalice nějak školeni v aroganci, ale rozhodně to tak vypadalo. Zatímco obě opoziční poslankyně celkem věcně diskutovaly, tak ze strany paní ministryně bylo možno slyšet různé posměšky, útoky, mlžení nebo skákání do řeči.

Člověk rozumí tomu, že člen strany je do jisté míry loajální vůči předsedovi strany, ale ministryně Maláčová tomu dala korunu, když se snažila obhajovat neobhajitelné. Celý národ žije skandálem jejího stranického šéfa Hamáčka a jeho cestě-necestě do Moskvy, ale pro paní ministryni je věc uzavřená. Její tvrzení, že nezná tak férového chlapa jako Hamáčka, asi jen ukazuje, v jaké společnosti se pohybuje.

Korunu tomu dala ještě paní ministryně, když nepřímo přiznala, že místo v dozorčí radě České pošty, ze které tak “férově” Jan Hamáček odvolal hejtmana Netolického, “férový” Hamáček před časem poněkud nečestně obsadil svým stranickým kolegou, přestože mělo již tehdy příslušet předsedovi Asociace krajů. Navíc je paradoxem, že hejtman Netolický mluvil pravdu, ale podle paní ministryně se zachoval nečestně, zatímco pan Hamáček ohledně své ruské mise prokazatelně nemluvil pravdu, ale je pro ní ten nejférovější chlap. Nemá paní ministryně poněkud nesprávně nastavené morální hodnoty?

V průběhu debaty mě ale dokázala paní ministryně i rozesmát. Její informace, že byla v průběhu týdne na obědě s několika (?!) velvyslanci a všichni si údajně klepali na čelo a tvrdili, co jsme to za zemi, když je takto bez důkazu obviňován 1. místopředseda vlády, byla vskutku nejlepší připomínkou slavného Rádia Jerevan. Věřím, že pokud už se vůbec s nějakými velvyslanci sešla (což pochybuji), tak si možná klepali na čelo, a věřím i tomu, že se divili, co jsme to za zemi. Jejich názory na Hamáčkův plánovaný výlet do Moskvy však byly rozhodně jiné…

Celá debata byla opravdu výživná a připočtu-li k tomu všemu ještě její nezbytnou sebeprezentaci jako skvělé ministryně, pak by neinformovaný divák OVM mohl mít z této diskuze dojem, že všechno se půl roku před volbami na politickém bojišti vyvíjí dobře – silná ČSSD se snaží i navzdory zlé opozici prosazovat zájmy občanů, musí se přitom vypořádat s nečestnými zrádci z vlastních řad a k tomu je tady ještě to hnutí ANO, se kterým oni vlastně nemají nic společného a po volbách s ním určitě nepůjdou do žádné koalice (jako bych už tohle někdy slyšel). Peněz je ve státní kase dost, a tak určitě důchodcům budou zvýšeny dále jejich penze (nebo jim to alespoň lze před volbami slíbit).

Přál bych si někdy, abych se z tohoto matrixu už probudil, protože mám pocit, že dnes může dělat ministra i cvičený foxteriér. Bohužel to my občané budeme muset vydržet až do voleb.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 800 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)