SPOLEC4
29.3.2020
Kategorie: Společnost

Něžnější způsob bytí

Sdílejte článek:

MILAN KNÍŽÁK

Současná pandemie ukázala jak křehká je naše lidská společnost, jak vymoženosti, které nám pomáhají ulehčit život, jsou především nástroji k našemu ovládání a v případě kolapsu technických struktur nemáme žádnou vhodnou náhradu.

Moderní společnost vsadila na technickou revoluci. Velebení ratia vytlačilo Bohy, ale nenabízí odpovídající náhradu. Už mnohokrát jsem napsal, že racionální je pouze ten, kdo je schopen brát v úvahu i iracionální parametry, poněvadž našemu světu rozumíme jen z části, ta větší část nám zůstává stále, patrně navždy, skryta. Lidská pýcha, kterou si někteří z nás pletou s hrdostí je špatným ideálem.

Nechci vypočítávat příklady možných katastrof, většinou o nich víme, poněvadž naplnily bohatou literaturu Sci-fi. Stačí se jen podívat kolem sebe.

Střed Prahy je v okamžiku uzavření hranic, restaurací a řady obchodů, úplně prázdný. Je to proto, že jsme tuto nejkrásnější část Prahy zcela vylidnili a jediné co jsme tam zřídili je nespočet pastí na turisty.

Je to jedna z katastrof současného způsobu života. Krásná místa nabízíme za peníze někomu jinému a sami žijeme v králíkárnách na kraji měst. Praha je bez lidí velebná, ale smutná.

Turismus je nemocí civilizace. Nesmyslné přesouvání lidí a věcí nejen že působí negativně na ekologii, ale vytváří velký tlak na lidskou psychiku.

Pokud mám čas, sleduji televizní soutěž, kde se účastníků ptají na jejich osobní záliby. Devadesát procent dotázaných říká, že jejich prioritní zálibou je cestování. Zajímalo by mě, co by odpověděli, kdyby se jich někdo zeptal proč? Řeči o poznávání jiných mravů a kultur jsou směšné a víme, že nemohou být pravdivé. Svět totiž velmi rychle vytvořil proturistickou pseudokulturu na vytváření žádaných a očekávaných iluzí a cestování se redukuje na soubor fotografií typu já + Notre-Dame, já + pyramida, já a Ňjujork.

Povrchnost a manipulovatelnost se dostala do všech oblastí lidského konání. Kdysi elitní vzdělávací ústavy jako jsou university se dnes soustředí především na získávání grantů a navštěvování zbytečných konferencí pokud možno co nejdále od domova. Kulturní akce se stávají stále bombastičtějšími, agresivnějšími, povrchnějšími, poněvadž se staly novým druhem zábavy. Atp. Atp. Atp……

Nevím, jestli je možné něco zásadně změnit. Přál bych si alespoň jemné zpomalení, příklon k pokoře, pokus o návrat k základním hodnotám, které nevnímaly člověka jako střed světa, ale jako služebníka univerza. (Vím, že tento titul zní trochu směšně, přesto ho používám.) To se ovšem ve velkých aglomeracích jako jsou současné superstáty, těžko dosáhne.

Přemýšlím o tom, co lidem nabídnout, aby se přestali obdivovat efektním povrchnostem a přiklonili se k drsnějšímu, ale vznešenějšímu a také něžnějšímu způsobu bytí.

Neumím to lépe vyjádřit.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 758 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,19 out of 5)
Loading...
loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.