openarmsmigr

Neziskový pašerácký byznys jede dál

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilSledováním našich veřejnoprávních medií byste mohli snadno sklouznout k názoru, že všichni Evropané žijí pouze pandemií. Že se všude řeší jen karanténa, nedostatek ochranných prostředků, krachy živnostníků a bádá se o hloubce krize, která přijde. Ale není tomu tak.

Včera jsme si například ukázali, že Evropská komise stále, i když jaksi ve stínu, „maká” na naší krásné, bezuhlíkové budoucnosti. Dnes se můžeme podívat na jiné, obětavé Evropany, kteří i v této složité době udržují migrační byznys v chodu. Na německou neziskovku Sea-Eye, provozující „záchranné” plavidlo Alan Kurdi.

Jejich skromná, tichá, po slávě a pozornosti medií nebažící (pašerácká) aktivita vyplula na povrch jen díky krátké diplomatické roztržce mezi Maltou a Německem (zde). „Italská a maltská vláda sdělila německému ministerstvu zahraničí, že nebude souhlasit s vyloděním migrantů zachráněných německou záchrannou charitou Sea-Eye z důvodu vývoje situace způsobené pandemií coronavirus.”

Jde tu o zhruba 150 členů živého kontrabandu, který loď nabrala v minulých dnech u Libyjského pobřeží. Probíhalo to prý dramaticky. „Záchranáři” si stěžují, že během záchrany 68 lidí z chatrného dřevěného člunu (první várka) je ohrožovala loď Libyjské pohraniční stráže. Která se prý během kontaktu s „uprchlickou” bárkou přiřítila a spustila varovnou palbu. Vyděšení migranti vzápětí naskákali do moře a „záchranná” loď je pak musela lovit prostřednictvím speciálně vyvinutého vybavení, zvaného CentiFloat. Což je, pro zajímavost, jakýsi cca 16 metrů dlouhý nafukovací válec s úchyty pro 50 osob. (stránky výrobce). Asi nic levného, ale když se zachraňují životy, tak se holt na nějakou tu pětku nekouká…

Přeložme si tuto vyprávěnku německé NGO do hovorové češtiny. Pašeráci měli rande s komplici z Afriky na smluveném místě. Libyjští pohraničníci to sice zjistili, ale o chlup nestihli. Překládka už byla v běhu, a tak jediné, čeho varovnou střelbou dosáhli, byla mírná dezorganizace jindy hladkého přestupu z lodi na loď. Pohraničníci pak vcelku rozumně vyhodnotili, že riskovat konflikt s mocným Německem, vlajkovým státem lodi, je zbytečné a kontraproduktivní, a nad pár kousky tohoto kontrabandu mávli velkoryse rukou. Příště si přispíší…

„Záchranáře” z Alan Kurdi to ale nijak nezastrašilo. O pár dnů později „zachránili” další partu a teď s celkem 150 lidmi nejasného původu míří do Evropy. Když zjistili, že to v Itálii ani na Maltě nepůjde (koronavirus je neprůstřelná záminka), obrátili se přímo na Německé ministerstvo zahraničí. A to vcelku drzým, až bohorovným vyjádřením šéfa neziskovky Sea-Eye, V. Gordena Islera:

“Každý lidský život je cenný. Jsme si jisti, že německý federální ministr zahraničí uspěje v převzetí další odpovědnosti za 150 lidí. Koneckonců, Německo je náš vlajkový stát. V posledních několika dnech spolková vláda s obrovským úsilím úspěšně repatriovala 200 000 svých vlastních občanů ze zahraničí. Musí být proto představitelné a lidsky možné poslat letadlo pro 150 osob hledajících bezpečí do jižní Evropy, aby je bylo možné okamžitě evakuovat. V Německu existuje koalice tzv. bezpečných přístavů, přibližně 150 měst, která prohlásila, že jsou připravena přijímat lidi na cestách..”

Možná s tím ale bude mít trošku problém. Německá vláda totiž, prostřednictvím Spolkového ministerstva vnitra, již před časem požádala Sea-Eye (a další skupiny), aby během koronavirové krize neuskutečňovali žádné „záchranné operace” (zde). Jiná „záchranná” plavidla, například Ocean Viking, provozovaný nevládní organizací SOS Mediterranee, stejně jako španělský Open Arms, poslechla a zůstala v přístavu. Jen Alan Kurdi drze prohlásil, že už „byl na cestě”… (zde).

Ale ponechejme Baerbela Beuseho, současného německého kapitána Alana Kurdiho, jeho starostem. A užívejme si radost z příslušnosti k Evropské unii. Kde se tolik nenápadných, bezejmenných hrdinů stará o naši budoucnost. Bezuhlíkovou a multikulturní….

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavol Hloška 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč

Celkem za měsíc: 6 011,00 Kč
Vybráno 17.17%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 321 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (40 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.