neziskovky
19.2.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Neziskovky? Okupační správa!

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilŽila, byla, kdysi na území Čech a Moravy, taková zvláštní organizace. Její příslušníci pracovali na svých úkolech v přísném utajení. Veřejnosti bylo známo jen pár vedoucích, oficiálních hlav služby. Měla dvě centra, v Praze a v Brně, ale příkazy, úkoly a také prostředky přijímala výhradně z ciziny. Z tehdejšího centra (svérázně) sjednocené Evropy. Z Berlína. Z úřadu s podivným názvem Reichssicherheitshauptamt.

Úkoly organizace byly rozsáhlé a ambiciózní. Jak se dnes říká. Najdeme mezi nimi, například, boj s tehdejší formou fake news. Kterým se v té době říkalo „nepřátelská propaganda”. Měl ji na starosti Referát 1 v Gruppe IV A služby. Referát 3 ze stejné skupiny pak potíral opozici a (k tehdejšímu sjednocení Evropy) nepřátelské politické směry. Další „gruppe” pak dohlížely na dodržování zákonů, dodaných z centra… Zkrátka celá ta organizace, některým známá pod zkratkou GeStaPo, usilovně pracovala na tom, aby se nic na tehdejším území Čech a Moravy neodchylovalo od stanoveného politicko-organizačního směru: ke stále užšímu a těsnějšímu sjednocení Evropy.

Čas oponou trhnul a po osmdesáti letech tu máme, v (opět svérázně sjednocené) Evropě, zase podobné organizace. Nejen na našem území, ale prakticky všude. Pracují v poloutajení, veřejnost zná jen pár představitelů, hlav místních organizací. Úkoly i prostředky přijímají z ciziny, z centra sjednocené Evropy. Stejně, jako tehdy, dohlížejí na opozici, nepřátelskou propagandu, dodržování Říší přijatých zákonů… prostě starají se, aby se nic neodchylovalo od stanoveného politicko-organizačního směru: ke stále užšímu a těsnějšímu sjednocení Evropy. Tentokrát se jim říká neziskovky.

A když se jejich činnost některému ze „stále těsněji sjednocených” států nelíbí? Takovouhle dávku drzosti v sobě, zatím, našli jen dva věční kverulanti, Maďaři a Poláci. A centrum Říše po nich vzápětí tvrdě vyjelo. Maďarsko dostalo před pár dny od Evropské komise ultimátum. Sofort, přesněji do dvou měsíců, musí zrušit, nebo změnit svůj zákon o neziskových organizacích.

O co v něm jde? Zatýkali snad po Budapešti rozvratníky  z nějakého místního Člověka v tísni? Rozprášili místní Gender studies? Nebo snad dokonce chystali popravu vybraných lidskorávních aktivistů z AI? Nikoli. Ten tolik proklínaný Zákon o nevládních organizacích, přijatý v roce 2017, chce po „neziskovkách” jediné. Aby své finanční příspěvky a dary (pokud získaly ze zahraničí ročně více než 20 500 eur), zaregistrovaly na vládní web. A tam pak vykázaly všechny prachy z ciziny nad 1 500 eur za dar. Od koho, kolik a na co. Nic víc.

I tento, velice krotký požadavek, si opatrní Maďaři nechali pro jistotu předem posvětit od poradního orgánu Rady Evropy, od tak zvané Benátské komise. Která jim na to kývla, že jako maďarský návrh zákona „sleduje legitimní cíl zajistit transparentnost organizací občanské společnosti”. Ale „neziskovky” spustily řev. Až evropské úředníky probudily. A probuzený Říšský úřad si uvědomil, že nechat prostý lid nahlédnou do financování „občanské společnosti” by bylo horší, než uveřejnit seznam příslušníků Gestapa i s fotkami ve Volkische Beobachter….

Po lopatě nám to sdělila, skrze svůj Twitter, místopředsedkyně Evropské komise, Věra Jourová: „Evropský soudní dvůr byl jednoznačný – omezení, uvalená maďarskou vládou na financování organizací občanské společnosti nejsou v souladu s právem EU. Podnikáme rázný krok, abychom zajistili dodržování tohoto rozsudku. Organizace občanské společnosti jsou klíčovou součástí naší demokracie. Musíme je podporovat, nikoli s nimi bojovat.” Jinými slovy – na Říšskou okupační správu nám nikdo šahat nebude, holoto!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 548 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)