ekonomikavalka
7.9.2019
Kategorie: Ekonomika

Nezbytná je změna struktury ekonomiky

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

Samotné zvyšování mezd bez nezbytného zvýšení výroby by vedlo nanejvýše k růstu cen, tedy k inflaci. Je celkem jedno, zda litr vína rozlejeme do čtyř nebo do deseti skleniček — celkový objem tekutiny bude stále jeden litr. Chceme-li nalít plnou skleničku více lidem, nezbývá než otevřít více lahví.

Jste známa jako kritička fungování společného trhu EU. Jaké jsou hlavní důvody této kritiky?

Musíme rozlišovat společný trh a samotnou Evropskou unii. Společný trh sám o sobě není špatný. Má ekonomický smysl, neboť ruší či alespoň slibuje rušit cla i veškeré překážky obchodu, umožňuje relativně volný pohyb kapitálu a pracovníků.

Evropská unie ovšem od 80. let buduje takzvaný jednotný vnitřní trh, který ruší hranice, pokouší se sjednocovat daňové systémy, sociální a zdravotní pojištění, či například energetickou, dopravní nebo zemědělskou politiku. Navzdory barvotiskovému heslu „jednotná v rozmanitosti“ tak EU vymazává rozdíly mezi státy s cílem oslabit pozici konkurenceschopných ekonomik, jako je Česká republika, ve prospěch ekonomik všehoschopných až neschopných, jako je Francie.

Současná EU chce být navíc také hospodářskou a měnovou unií, tedy jakýmsi nadstátem, který odebírá suverenitu členským zemím, vydává vlastní měnu nebo sestavuje vlastní rozpočet. Tyto ambice jsou výhodné pro velké nadnárodní korporace, které se dokáží s nadnárodní vládou v Bruselu domluvit snáze než s 28 národními vládami jednotlivých členských států, tvrdě však dopadají na běžného člověka, kterému takřka neviditelná ruka úřadu ztěžuje desítkami regulací denní život.

Jaká je Vaše odpověď na otázku, zda má Česko nízké mzdy?

Máme nízké mzdy z hlediska zaměstnanců a vysoké z hlediska zaměstnavatelů. Tím se nijak nelišíme od ostatních zemí: problém takzvaných nízkých mezd řeší Němci, Američané i Britové.

Existují navíc pozoruhodné rozdíly i v rámci jednotlivých států: zatímco v „západoněmeckém“ Hesensku je dnes průměrná hrubá hodinová mzda 24,07 eur, v sousedním „východoněmeckém“ Durynsku zaměstnanci berou pouze 17,70 eur. U nás, stejně jako kdekoli jinde na světě, odpovídají mzdy schopnosti či neschopnosti vyrábět, ale také výši sociálního a zdravotního pojištění a míře zdanění.

Je zřejmé, že ve většině odvětví bychom mohli a měli mít mzdy vyšší. Nutnou podmínkou pro růst mezd však je změna struktury ekonomiky, zejména oslabení méně produktivních sektorů a naprosté zrušení veškerých dotací či pobídek. Samotné zvyšování mezd bez nezbytného zvýšení výroby by vedlo nanejvýše k růstu cen, tedy k inflaci. Je celkem jedno, zda litr vína rozlejeme do čtyř nebo do deseti skleniček — celkový objem tekutiny bude stále jeden litr. Chceme-li nalít plnou skleničku více lidem, nezbývá než otevřít více lahví.

V současnosti se začíná mluvit o nové ekonomické krizi. Co si myslíte: opravdu přijde?

Také v tomto případě musíme pečlivě rozlišovat pojmy — tentokrát „krizi“ od „recese“. Recese se objevují cyklicky, přičemž ekonomové po celá staletí řeší, co je jejich příčinou. Technicky recesi chápeme jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí, ve kterých hospodářský produkt země klesá. Takové recese nejsou proto ničím neobvyklým, ba ani tragickým. Budeme-li čekat dostatečně dlouhou, vždy se nějaká objeví, podobně jako se v dlouhé řadě přirozených čísel vždy objeví nějaké prvočíslo.

Ekonomická krize však nastává, když si lidé pravdivě přiznají, že si nějakou dobu o stavu hospodářství lhali. Investoři si uvědomí, že akcie, do kterých investovali, nejsou podloženy reálným výkonem podniků, domácnosti se začnou bát o zaměstnání či úspory a všichni dohromady ztratí důvěru v ekonomiku i ve vládu. Ekonomická krize je tak krizí úvěru důvěry a v konečné, důsledku i sebedůvěry národa.

Recese samozřejmě přijde (a odejde), jakkoli neumíme přesně určit, ani její začátek, ani její konec. Krize přijde také — v okamžiku, kdy si přestaneme lhát, tedy až centrální banky ukončí svou politiku „tištění peněz“, až vlády přestanou kumulovat dluhy, až uznáme, že bohatství země závisí na schopnosti vyrábět (a poskytovat služby). Konkrétní měsíc a den krizového „odhalení“ pravdy určit neumíme, tušíme však, že není příliš vzdálený.

České obyvatelstvo stárne a mluví se o tom, že dnešní třicátníci a čtyřicátníci nebudou mít zrovna vysoké důchody. Jak se na důchod můžeme nejlépe připravit?

Dobrá, avšak poněkud knížecí rada, zní „spořit“. Úspory našich domácností ovšem dostatečné nejsou a ani nemohou být — téměř 30 % domácností by podle statistického úřadu nedokázalo zaplatit náhlý výdaj ve výši 10 200 Kč. Je proto stěží představitelné, že by si zaměstnanec s běžným, tedy podprůměrným, příjmem dokázal na důchod naspořit nejméně milion korun. Jistější je tudíž takzvaný nultý pilíř, tedy děti a fungující rodina. Ostatně, tam, kde funguje závislost nejprve dětí na rodičích a později stárnoucích rodičů na dospělých dětech, musí být i rodiny soudržnější. Hospodářské krize jsou úzce spojeny s krizí rodiny — a naopak.

Jak byste definovala hodnoty, ze kterých ve své práci vycházíte?

Volný trh coby takřka fyzikální prostředí, ve kterém se všechny ekonomické vztahy odehrávají, cenový systém jako přirozený a nemanipulovatelný způsob řízení hospodářství, svoboda volby každého člověka spojená s osobní odpovědností, a především víra, která dává našemu jednání prvotní impuls, rámec a smysl.

Autor: 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 113 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,79 out of 5)
Loading...
politicon.cz
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.