hokejisti-lindner-1950
9.10.2020
Kategorie: Historie

Nezapomínejme! Komunisté mučili a věznili nevinné sportovce

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieNa mnoho let za mříže poslal před 70 lety soud ve vykonstruovaném procesu jedenáct československých hokejových reprezentantů, kteří se nedopustili žádného zločinu. Socialismus je bití.

Jak kdysi trefně poznamenal spisovatel Ludvík Vaculík. Československý hokejový tým měl v roce 1950 obhajovat zlaté medaile z předchozího světového šampionátu ve Stockholmu. Hráči chtěli co nejlépe reprezentovat svoji vlast a obhájit titul mistra světa, pro což měli všechny předpoklady. Místo toho je čekaly brutální výslechy, mučení, ponižování a nakonec nechvalně proslulé lágry jako Bytíz a Jáchymov.

Ze současného pohledu se stalo něco neskutečného a nepochopitelného. Hokejisté již byli v Praze na letišti, chystali se odletět do britské metropole, a najednou jim komunističtí funkcionáři řekli, že se nikam necestuje, protože prý britské velvyslanectví neudělilo vstupní víza dvěma novinářům. Jak se později ukázalo, byla to lež, kterou Britové doložili vystavenými vízy pro oba reportéry ve výloze svého informačního centra.

Hokejisté se proti tomu bouřili a část z nich se sešla v jedné pražské hospodě, kde zapíjeli žal, a nadávali na komunisty. Obzvláště je rozčílilo, když se z rádia dozvěděli, že měli odsoudit pikle imperialistů a dobrovolně neodcestovat, protože věděli, že to není pravda. To se jejich hněv ještě více stupňoval. Měli však smůlu, v hostinci s nimi seděli dva estébáci, zatkla je policie a skončilo to v říjnu padesátého roku justiční fraškou, poněvadž jinak se ten proces nazvat nedá. Předtím ještě byli vyslýchání sadistickými vyšetřovateli v smutně nechvalném domečku na Hradčanech a jeden z hráčů Augustin Bubník vzpomínal, jak během týdnů na následky útrap a nedostatečné stravy zhubl o během sedmi týdnů o třicet kilo.

K soudu s hráči nesměli rodinní příslušníci a nebyla připuštěna svědectví v jejich prospěch. Výsměchem spravedlnosti bylo, že k největšímu trestu patnácti let krutého vězení byl odsouzen brankař Bohumil alias Bóža Modrý, který do oné hospody vůbec nepřišel, protože byl s rodinou na horách. Ale měl být hlavou protistátního spiknutí. Na následky pobytu v uranových dolech také Modrý předčasně ve 46 letech zemřel.

Zbavit lidi na mnoho let svobody jenom za to za to, že na někoho nadávají, se vymyká zdravému rozumu. Básník Vítězslav Nezval se kdysi před soudruhy zastával svého katolického kolegy Jana Zahradníčka slovy, že na dlouhá léta do vězení se posílají vrazi a lupiči, ale nikoliv básníci. Já bych ještě dodal, že to samé se týká i sportovců, kteří neměli zájem plést se do politiky, ale hrát hokej.

Vysvětlení, proč se komunisté dopustili tak odporného zločinu, je několik. Možná se báli, že by hokejisté emigrovali, ale já si myslím, že jejich osud měl hlavně sloužit jako výstraha společnosti, aby byla poslušná a nebouřila se. Podívejte se jak dopadli Modrý, Bubník a další, a to jsou slavní hokejisté. Takže je vám jasné, že vy můžete skončit ještě hůř. Komunisté a nacisté mají hodně společného, hlavně totální ovládnutí ostatních a k tomu používají i brutální zastrašovací metody.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 205,00 Kč
Vybráno 37.72%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 872 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 3,07 out of 5)
Loading...
politicon.cz
153 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.