polskoeu
26.10.2021
Kategorie: Politika

Nezačínejte 3. světovou válku, vzkázal Evropské komisi a europarlamentu polský premiér

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDPolský premiér Mateusz Morawiecki ve sporu o právní stát varoval EU před zadržováním přislíbených finančních prostředků pro jeho zemi. “Až začnou třetí světovou válku, budeme bránit naše práva všemi prostředky, které máme k dispozici,” řekl Morawiecki britskému listu “Financial Times” (“FT”, pondělní vydání).

.
Polský premiér dokonce nevyloučil, že Varšava může zablokovat důležité projekty EU, jako je klimatický balíček. Na pozadí současného sporu je nález polského ústavního soudu, podle kterého jsou podstatné části práva EU neslučitelné s polskou ústavou. Toto rozhodnutí je Evropskou komisí a několika dalšími státy vnímáno jako extrémně problematické, protože by mohlo dát národně-konzervativní vládě PiS záminku k ignorování jejích nepříjemných rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD).

Varšava je také Bruselem léta kritizována za reformu polského soudnictví. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že zablokuje miliardovou pomoc EU z Fondu obnovy pro Polsko, dokud země nestáhne některé reformy soudnictví.

Premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro Financial Times obvinil Evropskou komisi z kladení požadavků na Polsko s „pistolí přiloženou k jeho hlavě“. Vyzval Brusel, aby stáhl své hrozby právními a finančními sankcemi, pokud chce spor o právní stát vyřešit.

Polský premiér také v pondělním rozhovoru pro FT oznámil, že kárný senát Nejvyššího soudu, který Soudní dvůr Evropské unie shledal nezákonným, bude do konce roku zrušen. Varoval však, že pokud Evropská komise „zahájí třetí světovou válku“ a zadrží peníze slíbené Polsku, bude Polsko „hájit svá práva všemi zbraněmi, které máme k dispozici“.

Jak připomíná FT, Evropská komise pohrozila Polsku sankcemi poté, co ústavní tribunál na začátku října rozhodl, že klíčové prvky práva EU nejsou v souladu s polskou ústavou. Toto rozhodnutí znamenalo vážnou eskalaci v právním boji o změny v polském soudním systému, které jsou podle vládní strany PiS nezbytné pro zvýšení jeho účinnosti, upozorňují noviny. Brusel říká, že ohrožují nezávislost soudnictví a základní právní vazby, které drží EU pohromadě.

Předseda polské vlády odpověděl na otázku, zda by Polsko mohlo vetovat klíčová rozhodnutí EU, jako je klimatický balíček: „(Ale) když nás někdo napadne zcela nefér způsobem, budeme se všemožně bránit. Cítíme, že (bruselský) přístup je již diskriminace a diktát. Pokud se to ještě zhorší, budeme muset naši strategii přehodnotit, zdůraznil polský premiér.

Morawiecki ujistil, že jednání z minulého týdne s lídry EU, včetně německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, ve kterých představil hlavní argument Varšavy, že EU překračuje své zákonné pravomoci, byla „velmi uspokojivá“. Zdůraznil však, že pokud chce Komise najít kompromis, musí zrušit zářijové rozhodnutí požadovat od Polska každodenní pokutu, dokud neprovede sérii rozsudků Soudního dvora EU souvisejících s jeho reformou soudnictví a dolem Turow.

„Naštěstí jde o politický proces. A politické procesy mohou zastavit politici. Bylo by to to nejchytřejší, co mohou udělat. Protože pak spolu nebudeme mluvit s namířenou zbraní. Je to právě tato situace, která nám způsobuje relativní nedostatek chuti k jakékoli další akci,“ řekl Morawiecki.

Morawiecki také uvedl, že Komise tím, že neschválila polský národní plán obnovy, který byl předložen v květnu, porušuje právo EU, ale ujistil, že Varšava je připravena počkat na výplatu těchto prostředků. „Dříve nebo později ty peníze dostaneme. Čím později je získáme, tím silnější bude důkaz toho, že máme co do činění s diskriminačním zacházením a diktátem ze strany Evropské komise. Tyto peníze již měly být vyplaceny. Jedná se o porušení postupu ze strany Komise. To oni porušují právní stát,“ zdůraznil Morawiecki. Dodal také, že Polsko si již půjčuje od soukromých trhů na financování svých investičních plánů po pandemii. Ujistil, že Polsko přežije, dokud nedostane peníze z EU.

Morawiecki také odmítl obavy, že by spor mohl vyvolat reakce, které by vedly k odchodu Polska z EU: „88 % Poláků chce zůstat v EU, polovina z nich jsou naši voliči. Jsme naprosto přesvědčeni, že Polsko musí zůstat. POLEXIT nehrozí. Budeme tvrdě bránit Polsko jako součást Evropské unie,“ dodal Morawiecki na závěr.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč, Gabriela Kolomazníková 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 000,00 Kč
Vybráno 42.97%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 241 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)