POLEREPKA
30.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Neutopické zemědělství: Krizové jaro

Sdílejte článek:

VIDLÁK

V diskusi před několika dny padl dotaz, jak vidím ze zemědělského hlediska letošní jaro. Padly i doplňující otázky, zda se nějak reaguje na aktuální krizi třeba tím, že se seje víc obilovin a míň řepky, nebo jestli se teba používá méně průmyslových hnojiv či agrochemie.

Takže:

1. Od chvíle, kdy má Babišův Preol přístaviště na Labi a skladovací kapacitu převyšující období nízkého stavu vody, od té doby jde pěstování řepky v naší zemičce z kopce. Andrej kupuje z Hamburku za světové ceny a světové ceny jsou tak nízké, že se u nás řepka vykupuje pod náklady na pěstování.

Samozřejmě to není tak přímočaré. I zemědělci mají tu a tam dlouhodobé smlouvy, ne všechna řepka jde do Preolu na MEŘO, ledacos vám skončí i na stole nebo v krmných směsích nebo v řezných emulzích pro soustruhy a podobně. Už několik let u nás osevní plocha řepky klesá. Na statistiky nekoukejte, já vím jak se dělají a je to takové lepší cucání z prstu.

Letos to bude obzvláště zajímavé, protože když nikdo nikam nejezdí, tak nekupuje benzín. Když se nekupuje benzín, tak se nepřidává MEŘO. Když se nepřidává MEŘO, tak Preol nenakupuje. A když Preol nenakupuje, jde cena řepky totálně a úplně do kopru.

Každý zemědělec, kterému blbě přezimovala řepka na poli, ji teď zaorává, protože něco dostane od pojišťovny a alespoň zaseje něco jiného, což v našem případě bude především jarní ječmen či kukuřice. Možná někdo zkusí i jarní pšenici, ale z té moc velký výnos nebude.

Takže abych to shrnul… řepky se letos vypěstuje méně, nikdo ji nebude chtít a každý šelma sedlák se podle toho zařídí. Blbce máme samozřejmě také, ti to budou mít letos hodně těžké. Řepku letos bude pěstovat jen ten, kdo na ni má smlouvu. Nedivil bych se, kdyby její pěstování v realitě spadlo na 60% loňského stavu.

2. Hlavní problém letošního jara se jmenuje – ano milé děti, hraboš polní. Loni je zemědělci nesměli plošně otrávit a ty potvory velmi dobře přežily zimu. Nic je nevymrazilo, nic je nevyplavilo a i když na polích bylo neurekom volavek, racků, káňat, poštolek i dalších dravců, řekl bych že nesežrali ani přísůstek z porodnosti.

Takže sice máme zaseto víc obilovin, ale ty ztráty, ty budou stát za to. Loni záleželo na každém zajíčkovi, letos půjde možná třetina úrody do kopru kvůli myšičkám. Teda jestli se teď v těžkých dobách potichu nezařídí, že to prostě plošně otrávíme zvěř nezvěř.

3. Průmyslových hnojiv se používá pořád stejně, protože bez nich na naší vyčepané půdě nic nevyroste.

4. Agrochemie se používá pořád stejně, protože bez ní bude všude sněť obilná a plevel – moderní odrůdy bez pravidelného léčení zajdou prakticky okamžitě.

5. Letošní výnos bude podle mě určitě horší než loňský ve všech ohledech, právě kvůli myším. Bude to platit i pro zeleninu, protože myšičky přijdou i tam. Jen vidláci co to dělají po večerech to asi překonají, protože všichni mají tajné zásoby jedů proti hrabošům a nočními zakázanými postupy zřejmě myšky udrží od svých políček dál.

Jinak všeobecně máme obilnin dost. Měli jsme jich dost vždycky a v tomto ohledu se nic neměnilo. Rozdíl bude jen v tom, že se s tím nebude tak čile obchodovat, protože převozy buď nebudou vůbec nebo budou nerentabilní. Letos budou mít mlynáři těžkou hlavu… tedy nebudou, chemie je mocná čarodějka – pokud si někdy v září koupíte mouku a nic vám z ní doma nevykyne, tak to není vaší blbostí, ale tím, že se mlelo z toho co pole dalo a ne z toho, co by bylo zapotřebí. Takové ty převozy vysokodusíkaté pšenice do Itálie a naopak návozy nízkodusíkaté z Polska, to je asi na dlouhou dobu pasé.

Velké pekárny si s tím poradí – jednak mají vlastní laboratoře, takže alespoň trochu použitelná mouka půjde přednostně k nim a to nepoužitelné se napytlíkuje po kilech a prodá lopatám, ty si to těžko doma otestují a mizerné těsto připíšou vlastní neumělosti k pečení. Jo a velké pekárny i mlýny vědí co do mouky nasypat, aby pak vykynuly i piliny.

Mnohem zajímavější problém bude ta živočišná výroba. Tam jsme nedostatkoví, ale náhrada masa odjinud se nedá nahradit z měsíce na měsíc. Přece jenom prase roste docela dlouho. Ale zase bych věřil, že čeští chovatelé se po vyšších cenách jen oblíznou a začnou produkovat víc. Stačit to sice nebude, ale úplně maso nedojde. Vy spotřebitelé samozřejmě dostanete ceny patřičně nafouknuté, protože když jsou těžké časy, tak jdou marže hytlermarketů rapidně nahoru. Abyste si na podzim všichni nevzpomněli, že jeden Vidlák má prasátka a třeba by něco pustil…

Na druhou stranu – zemědělcům hodně pomůže nízká cena ropy. Levná ropa = levná orba =  nepotřebujeme tolik roundupu, protože orání je za míň. Pokud to tak bude, nikdo nebude kupovat chemii, pokud nafta vyřeší jeho problém za stejnou cenu.

Stejně tak se dá říci, že krize teprve začíná a všechno už je zaseté. Do žní párkrát vyjedou postřikovače a to se dá zvládnout i při velké karanténě.

A já radím pořád stejně… pořiďte si loupačku na kroupy, případně píchačku, případně žernov. Mouku si doma neumelete, dobrou ji neuděláte. Ale kroupy se dají jíst na sto způsobů.

Dva nouzové recepty na závěr:

1. Uzené žebírko 0,5kg do tří litrů vody, uvařit do měkka. Vývar přecedit a po vychladnutí sebrat tuk.  Z kostí obrat maso. Na cibulce orestujeme mrkev a pórek,  dáme do vývaru, přidáme pár brambor a  vše uvaříme. Kroupy mezitím uvaříme zvlášť (tím je zbavíme takové té slizkosti.  Přidáme je do vývaru podle potřeby. Zhruba se jich dává tak čtvrt kila. Ochutíme majoránkou a česnekem.

2. Vepřová játra pokrájíme na drobné kousky, orestujeme, podlijeme a vytvoříme klasickou játrovku. Osolíme, opepříme, dochutíme dle libosti. Místo rýže použijeme uvařené kroupy, smícháme a hned podáváme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 673 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,26 out of 5)
Loading...
loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.