tirak,
1.6.2019
Kategorie: Společnost

Neúmyslný pokus o vraždu?

Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK

vaclav-husak53659552_0Zní vám to blbě? Není divu. Většina lidí, kteří mají alespoň základní povědomí o našem právním systému ví, že vražda, stejně jako pokus o ní, patří do skupiny úmyslných trestných činů. V Německu už to neplatí.

Důkazem je právě probíhající trestní stíhání českého řidiče nákladního automobilu vsetínské firmy, který se letos v lednu při předjíždění náklaďáku v místě zúžení původně dvouproudé části silnice do jednoho pruhu se již nestačil včas zařadit a svým jednáním tak ohrozil několik vozidel jedoucích v protisměru. Při tomto nebezpečném manévru byl natočen kamerou umístěnou v předjížděném kamionu a nyní je na základě evropského zatykače iniciovaného Německým státním zastupitelstvím v Pasově umístěn v české vazební věznici. Je obviněn z „pokusu o vraždu obecně nebezpečnými prostředky“, za níž mu v Německu hrozí až doživotní trest.

Uznávám, že takovéto závažné porušení dopravních předpisů, zejména řidičem profesioná­lem, si potrestání zaslouží. Ale přiměřené skutečnému stavu věci. Nahlédl jsem do našeho trestního zákoníku a vyhledal paragraf 273 Obecné ohrožení z nedbalosti, což je trestný čin, z něhož by byl tento řidič s vysokou pravděpodobností obžalován v České republice.

Z téhož paragrafu jsem „vypreparoval“ ještě další relevantní fakta:

Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo zákazem činnosti bude pachatel po­trestán, spáchá-li takový čin proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho za­městnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona.“

Tomu rozumím. Takový trest lze ještě považovat za „výchovný“. Ale doživotí? To už s přihlédnutím ke společenské nebezpečnosti činu spáchaného řidičem a jeho reálnými důsledky nemá nic společného. Takovýto trest případně vynesený německým soudem bych označil jako „justiční vraždu“.

Teď budu záměrně značně nekorektní a připomenu našim německým sousedům, že ani mnoho německých válečných zločinců mající na svědomí spousty zmařených lidských životů usvědčených v Norimberském procesu, tak vysoký trest, jakým je doživotí, nedostalo.

Soudce Martin Vrbík z Brněnského kraj­ského soudu však českého řidiče neprodleně vydal německé justici, která ho bude soudit na základě doslova zrůdného a právně nesmyslného obvinění.

Našemu státu je to však naprosto jedno. Nestará se ani o osud řidiče Jiřího Sagana, který je již řadu měsíců s vysokou pravděpodobností protiprávně vězněn ve Francii, a řadu dalších občanů České republiky vězněných v zahraničí. To USA by svého občana ohroženého doživotním trestem za pofidérní trestný čin do Německa jistě nevydaly. No jasně, na Čechy musí být přísnost!!!

Autor: Václav Husák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2019: *****

Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Mgr. Jana Lavičková 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Rliko 200,- Kč, Vlastimil 800,- Kč, Jan Rada 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 8 766,00 Kč
Vybráno 25.04%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 550 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.