LETADLOIRAN
10.1.2020
Kategorie: Politika

(Ne)Úmyslné sestřelení ukrajinského letadla

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonPodle zpráv z kanadských a amerických vládních špiček bylo ukrajinské letadlo sestřeleno „neúmyslně“ íránskou raketou. Írán zatlouká a tvrdí naprosté nesmysly.

Ukrajinský letoun Boeing 737-800 společnosti UIA ve středu nad Teheránem zřejmě zasáhla íránská raketa, ukazuje video, které zveřejnil New York Times. Stroj se následně zřítil k zemi a na jeho palubě zemřelo 176 lidí.

 

V ranním vysílání ČT24 se k sestřelení ukrajinského letadla vyjádřil i blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek. Mimochodem, jeho zpravodajské aktivity považuji za nesmírně objektivní. Prohlásil, že v podstatě se dnes o sestřelení letadla íránskou raketou nepochybuje, vedou se nyní spekulace pouze o tom, zda se jednalo o „náhodu“ anebo úmysl. Prohlásil, že letecká doprava ze států Blízkého a Středního východu je velmi závislá na využívání íránského vzdušného prostoru a zatím například společnost Quatar Airways i po sestřelení letadla stále vzdušný prostor Íránu využívá.

Borek uvedl, že právě státy v oblasti Perského zálivu a Hormuzské úžiny situaci sledují s velkým zájmem. Írán už totiž dokázal, že umí „zastavit“ lodě států, které považuje za „nepřátelské“ (například bombovým útokem nebo nájezdem „Revolučních gard“). Pokud by cílem Íránu bylo „vyslat signál“ o tom, že umí destabilizovat i svůj vzdušný prostor, byl by to další krok na cestě zastrašování svých arabských „nespolupracujících“ sousedů.

Navíc bych vůbec nevylučoval ani to, že Írán mohl sestřelit právě ukrajinské letadlo proto, že Írán v Sýrii s Ruskem spolupracuje a mohl tím dát Rusku na vědomí, že ve sporu s Ukrajinou je právě Írán na jeho straně.

Logo Ukrajinských aerolinek uvedené výše pak evokuje i další možnost záměny písmen UIA za USA, takže „omyl“ mohl vzniknout i tímto způsobem. Někdo „aktivní“ v íránských „Revolučních gardách“ situaci vyhodnotil jako odpověď na íránský raketový útok a katastrofa byla na světě.

Již po zveřejnění prvních snímků trosek letadla bylo zřejmé, že letadlo explodovalo ve vzduchu. Pokud by to bylo technickou závadou na motoru, pak bych se skutečně bál s Boeingy létat. Sestřelení letadla vylučuje technický problém (svědčí o tom i to, že posádka letadla nic o technických problémech nehlásila a že letadlo dva dny před tím prošlo technickou prohlídkou) a potvrzuje tak první reakce, které hovořily o tom, že při vyšetřování pádu letadla musí být varianta jeho sestřelení brána jako nejpravděpodobnější.

Íránské vedení bude jistě podporovat „technické problémy“, a bude mezinárodní vyšetřování zpochybňovat. Velmi by mne překvapil opak, tj. kdyby „přiznalo barvu“. Toho se ale od režimu ajatolláhů a policejního íránského státu asi nedočkáme.

Dodatek: Video o sestřelení ukrajinského letadla je zde. Ukazuje se,že Írán lže a mlží v této záležitosti od samého počátku. Pokud letadlo ještě chvíli po zásahu pokračovalo v letu a chtělo se vrátit na letiště, musela nějaká komunikace s letištěm probíhat. Samozřejmě, jde také o to, jakou “náhodou” se podařilo sestřelení letadla natočit a odkud ho list The New York Times vlastně má.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Anonym 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 050,- Kč
Vybráno 25.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 547 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 3,45 out of 5)
Loading...
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)