20201009074701_Aktivni_zalohy_ACRARMADA
12.10.2020
Kategorie: Společnost

Netrestejme lidi za hříchy mládí. Aktivní zálohy i armáda potřebují naplnit stavy

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

V roce 2007, když SOG válčil v Afghánské provincii Helmand, byli součástí našeho kontingentu i britští vojáci. Jednalo se o styčného důstojníka, který zajišťoval komunikaci mezi námi a britským velením, a dva britští spojaři. Styčný důstojník byl zkušený chlap, který sloužil v armádě dvacet let, spojaři byli mladí kluci. Jmenovali se Toby a Lee a jejich cesta k armádě byla diametrálně odlišná. Lee chtěl dělat vojenskou kariéru od mládí a služba v armádě tak byla naplněním jeho dětských tužeb, ale Toby byl z úplně jiného těsta. Vyrůstal jako kluk na předměstí Lancasteru, moc se neučil, spíš se zapojoval do pouličních bitek, a tak se logicky dostal do střetu se zákonem. Když mu bylo 18 let, tak udělal větší průšvih a soudce mu dal na výběr: „Buď půjdeš do vězení, nebo nastoupíš službu v armádě.“ Do vězení se mu nechtělo, tak nastoupil k britské pěchotě a postupně se z něj stal spojař.

Na dané téma jsme se několikrát bavili. Bylo pro mě zvláštní, že místo vězení si mohl vybrat armádu, ale pak mi došlo, jak moudré rozhodnutí od toho soudce, to bylo. Pokud by Tobyho poslal do vězení, tak by se z něj pravděpodobně stal gauner a problémy se zákonem by měl po celý život. Takto mu dal šanci a věděl, že jestli někdo může z tohoto drsného mladíka udělat slušného a zodpovědného muže, tak je to armáda.

Na Tobyho jsem si vzpomněl, když mi můj kamarád, který je příslušník Aktivních záloh, vyprávěl příběh kluka, který musel AZ opustit. Proč musel odejít? Když mu bylo dvacet, tak z mladické hlouposti pomaloval někde zeď. Jeho čin byl posouzen jako úmyslný trestný čin a on byl odsouzen. Podle nových dodatků k zákonu 221 již nemůže být příslušníkem AZ. AZ jsou v průběhu cvičení brány jako že jsou ve služebním poměru a tam se vyžaduje trestní bezúhonnost. A i když byl zákon účinný, tak nebyl vyloučen ihned v době nabytí účinnosti, ale až poté co mu skončil závazek , který  již nebyl obnoven. Takový malý český alibismus.

Přijde mi absurdní, že přijmeme zákon, který brání mladým lidem podílet se na obraně vlasti v případě, že v mládí udělali nějakou hloupost. Chápal bych to v případě závažných úmyslných trestných činů (LP, vražda), ale počmárání zdi apod. Není nesmysl odmítat tyto chlapy, kteří vedou řádný život, jenom proto, že v mládí udělali nějakou blbost? Přiznejme si otevřeně, kdo z nás nic neprovedl? Akorát jsme měli štěstí a nenechali jsme se u toho chytit. Armáda má dlouhodobý problém s náborem profesionálních vojáků i s naplněním stavu AZ.

Jsme opravdu ve stavu, kdy si můžeme dovolit vyhazovat odhodlané vlastence jenom proto, že v mládí šlápli vedle? Pokud by došlo k nějakému maléru a bylo by potřeba skutečně bránit republiku, tak budeme vděčni za každého, kdo bude ochotný vzít do ruky zbraň a postavit se nepříteli. Silně pochybuji, že v tomto případě budeme řešit to, jestli v mládí počmáral zeď, nebo ne.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 764 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)