free3
25.7.2017
Kategorie: Společnost

Nesvoboda slova

Sdílejte článek:

VÁCLAV HUSÁK

Přestože Ústava české republiky je základním zákonem našeho státu, existuje mnoho insti­tucí a soukromých subjektů, které ji, zatím beztrestně, flagrantně porušují. Zejména článek 17 listiny základních práv a svobod týkající se zaručené svobody projevu a práva na informace.

Dle mého názoru jsou některé filosoficky pojaté právní pojmy nedělitelné. Buď reálně existují, nebo ne. Jedním z nich je i svoboda slova, která je u nás v poslední době masivně pošlapá­vána. Hlavními „průkopníky“ této nesvobody slova jsou obě naše veřejnoprávní instituce – Česká televize a Český rozhlas. Udržet krok s nimi se snaží i téměř všechny ostatní masově šířené sdělovací prostředky.

U nich se nesvoboda slova projevuje zejména pečlivou selekcí zveřejňovaných informací, volbou vhodných autorů a v České televizi zejména výběrem osobností pro diskusní pořady. Přičemž hlavním kritériem „výběru“ jsou v převážné většině předem známé politické postoje autorů a diskutérů, které, až na naprosté výjimky, musejí být v souladu s prosazovanými myš­lenkovými trendy současných politických „elit“ tohoto státu a tzv. „Pražské kavárny“.

Touto formou jednostranného a tudíž velmi neobjektivního informování veřejnosti, je tak zejména veřejnoprávními médii porušováno z ústavy vyplývající právo na poskytování vyváže­ných informací.

Ještě mnohem horší situace je však na komerčních serverech, které lidem nabízejí prostor pro autorské blogy. Za klasický případ porušování svobody projevu mohou být považovány na­příklad praktiky jedné z nejnavštěvovanějších „blogosfér“ umístěné na stránkách iDnes.

Vzhle­dem k naprosto nesmyslným vnitřním pravidlům společnosti a jejich svévolnému a neodbor­nému výkladu cenzorem Patrikem Bangou a jeho několika spolupracovníky bylo z řad blogerů na iDnes navždy „exkomunikováno“ několik desítek úspěšných publicistů, kteří si dovolili nevídanou a ne­slýchanou věc: Mít na něco odlišný názor.

Pan Banga považuje za nepřijatelný a protizákonný například názor autora jednoho z nepřijatelných článků, že by imigranti nacházející se na území Evropské unie bez dokladů měli být internováni v zadržovacích táborech a že by si na svůj po­byt v Evropě měli vydělat.

Pravděpodobně právnicky nevzdělaný pan Banga považuje již pouhé konstatování autora, že by financování pobytu nezvaných „hostů“ vzhledem k nízkému vzdělání muselo být zajištěno pravděpodobně jejich fyzickou prací, za porušení zákona zakazujícího nu­cené práce. Prostě už se zase cenzuruje a trestá za názory. A skutečnost, že tito novodobí Ko­niášové porušují ústavu našeho státu, v podstatě téměř nikoho nezajímá.

Nedivil bych se, kdyby se v dohledné době za nekonformní názory začalo opět zavírat do vězení. V Německu se už prý k tomu schyluje.

Seznamy našich nepohodlných novinářů jsou prý už připraveny. Tak bych si asi měl jít zabalit těch svých pět švestek, abych nezdržoval, kdyby si pro mne přišli. Jsem totiž jeden z nich.

Václav Husák

vaclav-husak53659552_0

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 146 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (29 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.