coronavirus-graphic-web-feature
9.4.2020
Kategorie: Společnost

Neštěstí zřídka přijde samo

Sdílejte článek:

YNGVAR BRENNA

Mezi severskými národy je značný rozdíl v důvěře k dosavadnímu vypořádání se s potížemi ohledně koronaviru. Podle průzkumu provedeného pro YouGov, agenturu veřejného mínění, odpověděla více než polovina dotázaných, že norská vláda problémy nezvládá, ovšem ještě menší důvěry se těší švédská vláda.

 

Podle Gro Harlemové Brundtlandové, bývalé sociálně demokratické premiérky a pozdější ředitelky Světové zdravotnické organizace, bohužel není pochybu o tom, že to, čím procházíme, je předem hlášenou pohromou. Uvádí to deník Verdens Gang. Většina zemí prý nedbala varování, aby se na pandemii připravili. Spolu s mezinárodními odborníky a zdravotnickými politiky vypracovala v rámci tzv. Rady pro monitorování globální připravenosti zprávu, jež byla svou předzvěstí podle Ulfa Sverdrupa, ředitele Norského ústavu zahraniční politiky, neobyčejně přesná.

Dříve než se vyskytly vlastní nedostatky, chtělo Norsko poslat zařízení na ochranu proti nákaze do Číny. Kromě toho si norská vláda objednala respirátory, o nichž prohlásil Svaz zdravotníků, později Lékařská komora, že respirátory to nejsou. Horší je, že dlouhá léta je snižována kapacita norských nemocnic na dvě lůžka na tisíc obyvatel, což je takřka nejméně v Evropě. Politici se prý od dob prasečí chřipky nepoučili.

Sedm z osmi nemocnic porušuje zákon tím, že jsou tak přeplněné, že se pacienti nevejdou do těch oddělení, kam patří. Uvádí to deník Verdens Gang. Riziko se zvětšuje, je-li pacient/ka, aniž se lékaři podílejí na rozhodování a bez dokumentace, přemístěn/a do lůžkového oddělení s personálem bez kompetencí, pokud jde o jeho/její zdravotní problém.

Některé nemocnice předělávají běžná oddělení na koronavírová oddělení. Desetitisíce lidí, vč. chronicky nemocných, jež se měli dostavit do nemocnic na kontroly, je ze strachu z nákazy ruší anebo mají pocit, že musí čekat, jelikož mají lékaři nyní důležitější případy, jež mají přednost. Z těchto lidí je mnoho v rizikové skupině, k níž patří podle deníku Verdens Gang 1,6 milionů Norů mj. s potížemi srdce, cév a plic, jež potřebují na nějakou dobu další dozor. Byť je to stále běžnější formou konzultace i v Norsku si na videokonzultace nezvykl každý. Kladnou zprávou z pohotovostí je ovšem ta, že ubývá zranění i zlomenin.

Lékaře specializované na ochranu proti infekcím znepokojuje nasazování nekvalifikovaných /studentů a nezaměstnaných/ bez nezbytného odborného školení v boji proti viru. Jejich léčba pacientů nakažených virem v pečovatelských domovech, nemocnicích a doma může mít značný význam pro další šíření nákazy ve společnosti, jelikož jim schází znalosti z ošetřovatelství i o tom, jak chránit sebe před nákazou.

Koronavirus Norsko rozdělilo, jelikož tatáž opatření neplatí po celém území. Místní opatření proti koronaviru mohou vést k žalobám ze strany firem. Zástupci norského průmyslu podle portálu www.nettavisen.no brojí proti daleko přísnějším místním pravidlům karantény, jež způsobující ztráty. Zavedlo je více než sto okresů a proti tomu se ohradili jak ministr zdravotnictví, ministryně spravedlnosti a Národní ústav zdraví, tak předsedové odborných organizací, zato hlavní okresní lékaři pravidla hájí s tím, že nákazová situace zaostává pár týdnů za tou na jihu země. Do některých okresů smí již jen stálí obyvatelé plus osoby v klíčových funkcích. Všichni, jež v daném okrese nebydlí anebo nepracují, mají zakázáno v něm nocovat. „Bariéra“ mezi jižním a severním Norskem je považována za nejdůležitější opatření, aby se zabránilo šíření nákazy do severního Norska, uvádí deník Rana Blad. Znamená to, že se v oněch okresech a priori domnívá, že přijedete-li z jihu, tak jste nemocní. To podle zástupců průmyslu nelze tvrdit, a ani na to nelze dohlížet. Jste-li nemocní, tak se na vás vztahují národní pravidla a na jejich dodržováním dozírá policie. Omezení okresů mohou zabránit přepravu léků.

Přibývá kritiků masmédií dalekosáhlých opatření. Zatím se nezaměstnanost vyhoupla na přes patnáct procent a každým dnem jich přibývá několik tisíc. Burza se propadla o 25 %. Mnoho firem vydrží jen několik málo týdnů. Zástupci četných odvětví se dušují, že protikrizové balíky vlády na záchranu stačit nebudou, dokud nevydrží bez dalších zakázek zákazníci v zahraničí. Společnost je více, než zdraví a zdraví je více, než koronavirus. Je nutné opatření zvážit s ohledem na ostatní následky, jak sociální, zdravotní, tak hospodářské.

Stále více drogově závislých se hromadí v ulicích Osla a vystavují se ohromnému riziku nákazy. Uzavřena jsou místa, kam si běžně chodí, jako do místa osazeného zdravotními odborníky, kde mohou drogy aplikovat čistou jehlou, najíst se, či posedět v teple a scházet se. Podle policie či dobrovolníků s nimi pracujících bude šíření viru mezi lidmi s horší hygienou, méně sanitárních podmínek ubytování a slabší imunity s latentními chorobami, mít fatální následky a také by mohlo trvat dlouho, než si toho někdo všimne.

Seniorům chybí návštěvy, cítí se osamělejší než dříve a míní, že mnozí nyní trpí třeba tím, že nedokážou myslet na nic jiného a v jejich hlavách řádí myšlenkový chaos. Podle některých to zrcadlí chlad ovládající společnost, v níž žijeme. Někteří mají alespoň přátele po telefonu, které jim sehnal Červený kříž, ovšem jiní se cítí tak izolovaní, jako kdyby byli malomocní. Lidé dokonce přestávají zdravit i přes doporučenou vzdálenost.

Psychologové varují před následky zátěže na psychiku u dětí. Stres a podráždění zoufalých rodičů kvůli dlouhým dnům s domácí kanceláří, domácím vyučováním a „mateřské škole“ u sebe doma si posléze mohou odnést jejich děti. Kvůli nebezpečí nákazy jsou prarodiče nedostupní pro hlídání dětí a mnohým schází na tento úkol starší sourozence.

Samoživitelé či samoživitelky a propuštění se ve větší míře než obvykle hlásí těm organizacím, jež rozdávají potravinářskou pomoc. Zatímco běžně přibude okolo 15 osob za měsíc je jich tolik jen za jediný den. Za běžných okolností je pomoc poskytována především drogově závislým a bezdomovcům. Zástupci organizací se obávají nárůstu závislých a psychicky nemocných kvůli trápení se o finance, ať již vlastní nebo své rodiny. Někteří lidé nemají stálé zaměstnání a tak ani právo na pomoc od sociálního úřadu.

Desetitisíce Norů se zaregistrovalo na webu www.koronasjekk.no a odsouhlasili sběr a zpracování dat pro výzkum. Přes web odpoví na řadu otázek, čímž badatelům pomáhají, ačkoliv se domnívají, že respondenti jsou spíše osoby s příznaky nakažení virem a stoupá podíl těch, jež uvádějí, že byli v blízkém kontaktu s někým, u nichž byl vir potvrzen.

Aby byla zjištěna „červená čísla“ nakažených, hodlá Ústav národního zdraví po vzoru Islandu testovat zdravé lidi, či reprezentativní výběr obyvatelstva. Na Islandu provedli v poměru k počtu obyvatel nejvíce testů, celkem 12000. To prý odpovědělo na otázku, kolik zdánlivě nakažených skutečně existuje a také nakolik rozšířeno je šíření viru ve společnosti. Dnes mají na Islandu v testování přednost ti, jež vykazují příznaky infekcí dýchacích cest, patří k rizikové skupině, či pracují ve zdravotnictví.

Z kuriozit lze zmínit nabídku jednoho z nejbezpečnějších příbytků Norska. Podle inzerátu v deníku Dagens Næringsliv se prodává virologicky, bakteriálně a radioaktivně zabezpečený dům v lese na okraji Osla. Unikátní technické instalace ručí za dekontaminovaný přívod vzduchu a čištěné vody.

Zatímco Ústav národního zdraví by rád uvedl do provozu aplikaci stopující nakažené osoby, si někteří střílí z toho, nakolik by bylo prospěšné, kdyby byla spíše vyvíjena aplikace stopující lživé a rozhazovačné politiky na větší vzdálenosti a, pokud možno, přes televizní obrazovku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 623 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.