Brexit
18.1.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Nešťastný průběh brexitu argumenty euroskeptiků nevyvrací, nýbrž potvrzuje

Sdílejte článek:

KAREL ŠINDELÁŘ

Nešťastný průběh brexitu je nám nyní dáván za příklad toho, do jakých tragických konců by vedl případný czexit. Je popisován jako jakési potvrzení názoru, že euroskepticismus je veskrze špatný nápad. Nemyslím si to, můj euroskepticismus současná situace naopak silně posiluje.

Nejprve bych chtěl ujasnit, že ač euroskeptik, nejsem úplně nadšen z představy rozpadu EU nebo jejího opuštění. Až příliš silně si uvědomuji, že stará, byť špatná struktura, nemusí být nahrazena lepší, ale též ještě horší. Výsledek referenda o brexitu z tohoto hlediska vnímám poněkud schizofrenně, na jedné straně jako vítězství demokracie nad postdemokracií, jako potvrzení (a pokračovaní) historické role Británie, která se řádově několik set let snažila zabránit vzniku celou Evropu ovládajícího leviathana (kterým je dnes právě EU). Na straně druhé ale cítím, že dokončený brexit sníží pravděpodobnost demokratizace a reformace EU ve směru, který by pro mě byl přijatelný (tedy směr, který u nás nejsilněji reprezentuje ODS).

Zpět k tématu. Styl, jakým je brexit prováděn a do jaké situace je Británie tlačena Bruselem (případně záměrnou „sabotáží“ ze strany paní Mayové, jak tvrdí jedna stará konspirační teorie), působí dojmem, že cílem je zastrašit případné další země, které by ji chtěli následovat. Zdá se, že cílem je Británii buď ekonomicky co nejsilněji poškodit nebo z ní udělat vazala Evropské unie. Nic mezi. Aby každý, kdo by chtěl zkusit něco podobného, viděl jako jediné varianty tyto dvě cesty a dostal strach. Argumentace radikálních příznivců EU tomu odpovídá, viz např článek pana Fendrycha. Všimněte, ani se nesnaží o jakoukoli pozitivní argumentaci ve prospěch EU, ale pouze se snaží vzbudit hrůzu.

Člověk se nemůže zbavit dojmu, že kdyby Brusel měl vojenskou moc, nebude váhat jí použít. Naštěstí jí nemá, byť snaha o prosazení podobných myšlenek tu je. Ovšem takhle se demokratické, ještě k tomu mezinárodní instituce k demokratickým státům nechovají. Takhle se chovají diktatury a tyrani. Takhle se chová utlačovatel k utlačovaným národům. Mimochodem, zaregistrovali jste, jak USA snížili status velvyslanců Evropské unie na úroveň zástupců mezinárodní organizace? A následné překvapení unijních představitelů? Jasný náznak, že v jejich očích již unie dávno není mezinárodní organizací, ale státem, hegemonem, oním leviathanem zmíněným na začátku. Z toho vyplývá i onen pocit, že EU nemá k Británii přistupovat jako ke spojenci a partnerovi, ale jako k bandě odporných separatistů. A stejně tak ke každému, kdo by ji chtěl následovat.

Zastrašování a snaha zničit nebo co nejvíce poškodit ideového protivníka nejsou nástroje hodné demokratického a svobodného světa. Jde o nástroje, které člověka očekává třeba v komunikaci Číny s Tibetem. A právě na tuto úroveň EU svými kroky padá. Jenom tím potvrzuje, nikoli vyvrací, výtky euroskeptiků.

A představa, že euroskeptiky zastraší? V odkazovaném článku pana Fendrycha jsou znát ještě dvě věci: mindrák, tedy přesvědčení o české bezvýznamnosti. A zbabělost, která předpokládá, že člověk musí před rizikem vždy ustoupit. Nevím, jak to funguje v europeistických kruzích, ale pokud se mě někdo snaží zastrašit, beru jako povinnost neustoupit. Teroristům se neustupuje, tečka.

Za zmínku stojí i úvaha, jaký signál vyšle případné nedokončení brexitu. Tak to by bylo ještě horší. První myšlenka, která občana napadne, je, že demokratickými prostředky opravdu nic podstatného nezmění, ani když by onu požadovanou většinu získal. Jaké prostředky mu tedy zůstanou? Pokud to čte někdo, kdo se panicky bojí ekonomického poklesu, zkuste domyslet do konce tuto úvahu. Trošku silnější káva, že?

Dobré řešení dnes už asi neexistuje. Bude se volit mezi špatným, horším a nejhorším. Doufejme, že se tedy zvolí to špatné řešení. Do budoucna bych si opravdu přál, aby se EU povedlo reformovat v platformu, která bude oblastí volného obchodu, spolupráce evropských národů a případně volného pohybu. A nebude si přitom hrát na novou Římskou říši. To, že bych si to přál, ale neznamená, že tomu nějak extra věřím.

Kratší úvahy a postřehy naleznete též na mém nově založeném Twitteru.

SINDELARK

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 259 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.