Brexit
18.1.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Nešťastný průběh brexitu argumenty euroskeptiků nevyvrací, nýbrž potvrzuje

Sdílejte článek:

KAREL ŠINDELÁŘ

Nešťastný průběh brexitu je nám nyní dáván za příklad toho, do jakých tragických konců by vedl případný czexit. Je popisován jako jakési potvrzení názoru, že euroskepticismus je veskrze špatný nápad. Nemyslím si to, můj euroskepticismus současná situace naopak silně posiluje.

Nejprve bych chtěl ujasnit, že ač euroskeptik, nejsem úplně nadšen z představy rozpadu EU nebo jejího opuštění. Až příliš silně si uvědomuji, že stará, byť špatná struktura, nemusí být nahrazena lepší, ale též ještě horší. Výsledek referenda o brexitu z tohoto hlediska vnímám poněkud schizofrenně, na jedné straně jako vítězství demokracie nad postdemokracií, jako potvrzení (a pokračovaní) historické role Británie, která se řádově několik set let snažila zabránit vzniku celou Evropu ovládajícího leviathana (kterým je dnes právě EU). Na straně druhé ale cítím, že dokončený brexit sníží pravděpodobnost demokratizace a reformace EU ve směru, který by pro mě byl přijatelný (tedy směr, který u nás nejsilněji reprezentuje ODS).

Zpět k tématu. Styl, jakým je brexit prováděn a do jaké situace je Británie tlačena Bruselem (případně záměrnou „sabotáží“ ze strany paní Mayové, jak tvrdí jedna stará konspirační teorie), působí dojmem, že cílem je zastrašit případné další země, které by ji chtěli následovat. Zdá se, že cílem je Británii buď ekonomicky co nejsilněji poškodit nebo z ní udělat vazala Evropské unie. Nic mezi. Aby každý, kdo by chtěl zkusit něco podobného, viděl jako jediné varianty tyto dvě cesty a dostal strach. Argumentace radikálních příznivců EU tomu odpovídá, viz např článek pana Fendrycha. Všimněte, ani se nesnaží o jakoukoli pozitivní argumentaci ve prospěch EU, ale pouze se snaží vzbudit hrůzu.

Člověk se nemůže zbavit dojmu, že kdyby Brusel měl vojenskou moc, nebude váhat jí použít. Naštěstí jí nemá, byť snaha o prosazení podobných myšlenek tu je. Ovšem takhle se demokratické, ještě k tomu mezinárodní instituce k demokratickým státům nechovají. Takhle se chovají diktatury a tyrani. Takhle se chová utlačovatel k utlačovaným národům. Mimochodem, zaregistrovali jste, jak USA snížili status velvyslanců Evropské unie na úroveň zástupců mezinárodní organizace? A následné překvapení unijních představitelů? Jasný náznak, že v jejich očích již unie dávno není mezinárodní organizací, ale státem, hegemonem, oním leviathanem zmíněným na začátku. Z toho vyplývá i onen pocit, že EU nemá k Británii přistupovat jako ke spojenci a partnerovi, ale jako k bandě odporných separatistů. A stejně tak ke každému, kdo by ji chtěl následovat.

Zastrašování a snaha zničit nebo co nejvíce poškodit ideového protivníka nejsou nástroje hodné demokratického a svobodného světa. Jde o nástroje, které člověka očekává třeba v komunikaci Číny s Tibetem. A právě na tuto úroveň EU svými kroky padá. Jenom tím potvrzuje, nikoli vyvrací, výtky euroskeptiků.

A představa, že euroskeptiky zastraší? V odkazovaném článku pana Fendrycha jsou znát ještě dvě věci: mindrák, tedy přesvědčení o české bezvýznamnosti. A zbabělost, která předpokládá, že člověk musí před rizikem vždy ustoupit. Nevím, jak to funguje v europeistických kruzích, ale pokud se mě někdo snaží zastrašit, beru jako povinnost neustoupit. Teroristům se neustupuje, tečka.

Za zmínku stojí i úvaha, jaký signál vyšle případné nedokončení brexitu. Tak to by bylo ještě horší. První myšlenka, která občana napadne, je, že demokratickými prostředky opravdu nic podstatného nezmění, ani když by onu požadovanou většinu získal. Jaké prostředky mu tedy zůstanou? Pokud to čte někdo, kdo se panicky bojí ekonomického poklesu, zkuste domyslet do konce tuto úvahu. Trošku silnější káva, že?

Dobré řešení dnes už asi neexistuje. Bude se volit mezi špatným, horším a nejhorším. Doufejme, že se tedy zvolí to špatné řešení. Do budoucna bych si opravdu přál, aby se EU povedlo reformovat v platformu, která bude oblastí volného obchodu, spolupráce evropských národů a případně volného pohybu. A nebude si přitom hrát na novou Římskou říši. To, že bych si to přál, ale neznamená, že tomu nějak extra věřím.

Kratší úvahy a postřehy naleznete též na mém nově založeném Twitteru.

SINDELARK

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 344 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12 komentářů