coronavirus-graphic-web-feature
15.7.2020
Kategorie: Společnost

Nesmírně znepokojivé: Skoro u 90% pacientů propuštěných po COVID-19 přetrvává řada symptomů i dva měsíce po onemocnění

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Italská studie sledující propuštěné pacienty po vyléčení koronaviru odhalila, že skoro u 90% ze 143 sledovaných lidí pořád i dva měsíce po onemocnění přetrvávají některé symptomy, uvádí Daily Mail.

Téměř polovina hlásí zhoršenou kvalitu života v porovnání s předchozím stavem, než je postihl tento virus. Experti tyto výsledky popsali jako ‚extrémně znepokojivé‘.

To následuje po studii z tohoto týdne, která poukazuje, že téměř 10 procent pacientů, kteří během Covid-19 ztratili chuť nebo čich, je ani po měsících nedostala zpět. – Daily Mail.

Nejčastější symptomy mezi zkoumanými jsou dýchavičnost, bolesti kloubů, bolesti na prsou, kašel a ztráta čichu.

Berte na vědomí, že toto jsou lidé, kteří byli dost nemocní, aby vyžadovali hospitalizaci, přičemž většina lidí, kteří koronavirus chytili, hospitalizována nebyla.

Studie odhalila, že jen 12,6% propuštěných pacientů bylo zcela zbavených symptomů COVID-19, přičemž 32% mělo jeden až dva symptomy a 55% mělo více než dva symptomy.

Více než polovina (53,1 procenta) pacientů pořád trpí únavou, 43,4 procent dýchavičností, 27,3 procenta bolestmi kloubů a 21,7 procenta bolestmi na prsou. – Daily Mail.

O pacientech, u kterých se dále projevují symptomy, se často mluví jako o „vleklých“ a uchylují se na internetová fóra, aby popisovali svoji frustraci z ‚vln‘ symptomů COVID-19, které prostě neodchází ani o měsíce později.

Studii vedl Dr. Angelo Carfi z nemocnice Fodazione Policlinico Universitario Agostino Gemelli IrCCS v Římě, který se dotazoval pacientů po dvou měsících poté, kdy byli ohlášeni jako nemocní. Pacienti byli v průměru 36 dnů po propuštění z nemocnice, kdy průměrná doba hospitalizace byla 14 dnů. Podle epidemiologa Gideona Myerowitze-Katze z New South Wales, Australia, jsou tato zjištění „extrémně znepokojující,“ na Twitter však uvedl, že mnoho z těchto symptomů je typických pro všechny, kteří se zotavili ze zápalu plic – který mnoha těm s touto chorobou ony symptomy způsobil.

Pacienty žádali, aby oznámkovali svoji kvalitu života od nuly (nejhorší představitelné zdraví) do 100 (nejlepší představitelné zdraví) před a po chycení této choroby.

Pokud jejich známka spadla o 10 bodů, popisovali to jako ‚zhoršenou kvalitu života,‘ což našli u 44,1 procenta pacientů.

Výzkumníci uvedli, že jejich studie nemůže vyloučit, že symptomy zažívané lidmi po Covid pro ně nebyly typické už předtím.

Rovněž nemohli vyčíslit, zda ti, kdo měli horší symptomy, když byli nemocní, měli vyšší pravděpodobnost, že jim přetrvají poté.

Dr. Bhatar Pankhania vedoucí klinický docent na University of Exeter řekl, že výsledky této studie nejsou kvůli malému rozsahu průkazné.

Souhlasíme však s autory studie, že ‚budou asi existovat určité syndrom choroby Covid-19, které musíme dále sledovat,‘ hlásí The Telegraph.

To přichází po studii, která ukazuje, že jeden z deseti lidí, kteří s koronavirem přišli o smysly chuť a čich, je nedostanou zpět ani po měsíci.

Změna čichu a chuti je teď uznávána jako prozrazující projev Covid-19 spolu s neustálým kašlem a horečkou. – Daily Mail

O lidech, co zažili COVID-19, včetně mnoha ‚vleklých‘ se můžete dočíst zde.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 13 261,00 Kč
Vybráno 37.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 079 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
politicon.cz
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.