zemanhrad

Nervozita na Pražském hradě

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 2,20 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HANS J. SCHMIDT

Když se Miloš Zeman den před prvním kolem prezidentských voleb v rozhovoru pro jedny české noviny přiznal, že je „nervózní“, mnoho čtenářů to odbylo jako koketérii. Koneckonců některé průzkumy předvídaly vítězství stávajícího prezidenta již při prvním pokusu.

Sám Zeman byl však opatrnější. Navíc dobře zná své Pappenheimské: Češi, jak řekl, tíhnou k tomu, sjednotit se za poraženým a vítěze prvního kola pak nechají ve druhém vybouchnout. „Musím se připravit na to, že před druhým kolem budu ve velmi těžké pozici“, připustil úřadující prezident.

A přesně v té se nyní nachází. Zeman o víkendu první kolo s 38,5 % vyhrál a jeho nejvážnější soupeř, nestranický profesor chemie Jiří Drahoš získal 26,6 %. Zdánlivě velký odstup ale klame. Každé procento pod 40 je za Zemanovým očekáváním, a proto nutně vyžaduje plán B.

Zeman sice vyjádřil přesvědčení, že nakonec volby vyhraje, ale stejnou naději projevil i Drahoš. Šance obou jsou opravdu 50:50. České sázkové kanceláře dokonce věří ve vítězství  outsidera, který doposud neměl s politikou nic společného. Drahoš mimo jiné řekl, že se nechává inspirovat slovenským prezidentem Andrejem Kiskou, který – politikou stejně neposkvrněný – před 4 lety pokořil jasného favorita a politicky velmi zkušeného Roberta Fica. Pro Drahoše je velmi důležitý příslib několika poražených kandidátů o podpoře před druhým kolem – právě toho se musí Zeman obávat nejvíce. Pokud se jejich voliči nechají zmobilizovat pro Drahoše, může počítat s 1,7 miliony dodatečných hlasů, které Zeman už sotva dožene.

Kdybychom hledali další důvody pro Drahošův optimismus, nalezneme je v průzkumu České televize. Tam zjišťovali vhodné vlastnosti všech devíti prezidentských kandidátů. Drahoš s odstupem zvítězil v bodě „důstojnost úřadu“; Zeman zde skončil na posledním místě. Zjevně se najde stále ještě dost lidí, kterým vadí Zemanovy provokace a jeho nadměrné holdování alkoholu nebo fakt, že v uplynulých letech opakovaně vyznamenával přisluhovače bývalého socialistického režimu, mimo jiné i některé „estébáky“.

Drahoš oproti tomu slíbil, že se Zemanem praktikovanou polarizací společnosti hodlá skoncovat a chce Čechy sjednotit. A nakonec je tu i obava mnoha lidí ze stále většího příklonu k Východu. Drahoš je jasným příznivcem euroatlantického společenství a plně stojí za západní orientací země.

V sobotu večer se Zeman dočkal ještě jedné studené sprchy, když úřadující premiér Andrej Babiš komentoval výsledek voleb. Babiš překvapivě ostře kritizoval Zemanův promoskevský a propekingský zahraničně-politický kurz. Lze s nimi prý sice dělat obchody, je však třeba se distancovat od jejich politické situace. Babiš několikrát zdůraznil, že prezident sice má na zahraniční politice země jisté právo spoluúčasti, nastavení jejího směřování je ale jednoznačně v kompetenci vlády. Česko patří na Západ, k EU a k NATO. Babiš navíc prezidentovi doporučil se rozloučit s několika navýsost pochybnými poradci.

To byly velmi pozoruhodné výpovědi, které nikdo nečekal. Ukazují ale, že si i Babiš dokáže ve druhém kole představit vítězství Drahoše, se kterým by musel spolupracovat.

Zeman již zmíněný plán B částečně prozradil. Před prvním kolem se zcela spolehl na bonus úřadujícího prezidenta a přímou konfrontaci se svými soupeři odmítal. To chce nyní změnit a souhlasil s Drahošovým návrhem na přímou konfrontaci v jednom nebo několika televizních soubojích. Zde by mohlo padnout rozhodnutí.

Zeman je v této disciplíně, na rozdíl od svého rétoricky znevýhodněného protivníka, velmi zkušený. A Zeman zná největší Drahošovu slabinu: před nějakou dobou podepsal akademickou petici, která byla pro přijímání uprchlíků z válečných oblastí. V této stěžejní otázce stojí většina Čechů za Zemanem, který uprchlíky z muslimských zemí zásadně odmítá. Pokud Zeman tuto kartu vytáhne, z čehož lze vycházet, mohl by se jazýček na vahách nakonec přece jen obrátit v jeho prospěch.

Autor: H.J.Schmidt

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
88 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.