sveddivka
11.6.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Nepříjemné proměny někdejšího ráje

Sdílejte článek:

LDL

Zvykli jsme si myslet na Švédsko jako na určitý druh sociálního ráje, ve kterém funguje multikulturní model soužití různých kultur a pro všechny garantuje štěstí. Policie díky komisaři Wallanderovi, který se proslavil v detektivkách Henninga Mankela, plní dobře své povinnosti a zajišťuje spravedlnost. Ale stačí podívat se trochu pod povrch, abychom věci viděli zcela jinak.

Judith Bergmann, novinářka, advokátka a politická komentátorka se tím zabývá v článku, kde mluví o vynořujících se problémech, které rozděluje do tří uzlů: fenomén znásilňování, jehož obětmi jsou mladé ženy, zločiny v tzv. „zranitelných sférách“ a otázka teroristů Isis švédského původu, kteří opustili Švédsko, aby bojovali v řadách Islámského státu, a chtěli by se vrátit zpět.

Podle poslední zprávy o stavu národní bezpečnosti, kterou zveřejnila švédská Rada pro prevenci kriminality, čtyři z deseti žen mají strach vyjít si volně ven. Zpráva Amnesty International potvrzuje, že v r. 2017 4% švédské populace, což odpovídá asi 112 tis. osob, postihlo sexuální znásilnění.

V univerzitním městě Upsale se 80% dívek na cestách v centru necítí bezpečně. Čtrnáctiletá dívka, která má strach uvést svou identitu, prohlásila ve švédských médiích, že stále nosí sportovní obuv, aby mohla rychle utíkat, když je napadena. »Seděla jsem na lavičce a najednou přišli čtyři mládenci, posadili se vedle mne z obou stran, pak přišli další a začali ohmatávat mé nohy a vlasy a říkali mi věci, kterým jsem nerozuměla. Byla jsem zděšena a řekla jsem jim, ať toho nechají, ale neposlechli… Všechno je to hrozné a pomýlené. Chtěla bych, abych se mohla cítit bezpečně«.

Poslední průzkum v oblasti Upsaly ukazuje, že v centru města se cítí bezpečně jen 19% dívek z vyšších škol. V roce 2013 to bylo ještě 45%. Muži a mládenci v bandách, které se zde věnují obtěžování švédských dívek, jsou většinou migranti, kteří se nedávno přistěhovali.

Na dotaz švédského tisku odpověděli funkcionáři: »Obecně dodáváme odvahy dívkám, které se necítí bezpečně, říkáme, co mají dělat, aby se cítily lépe. Jako aby nechodily osamoceně«. Jinými slovy, bezpečnost je problém samotných dívek.

Bojácné dívky v Upsale jsou jen malou částí celkového obrazu. Podle poslední zprávy o stavu bezpečnosti, kterou zveřejnilo Švédsko jako součást prevence kriminality (Brottsförebyggande Rådet o Brå), čtyři z deseti žen mají strach volně vycházet. „Asi čtvrtina populace volí různé jiné způsoby dopravy ze strachu před zločinností. 42% žen ve věku 20 – 24 let uvádí, že často volí jinou cestu a jiný způsob dopravy, protože se cítí nejisté a obávají se možnosti přepadení. Představuje to 16% populace tohoto věku.

Nicméně vláda omezuje zdroje pro policii. Nový rozpočet snížil prostředky o 232 mil švédských korun. Policie již není schopná plnit korektně všechny úkoly jako zabránit znásilňování. Poslední zpráva Amnesty International, Time for Change zveřejněná v dubnu, která se týká ženské populace v Dánsku, Finsku, Norsku a Švédsku, tvrdě kritizuje Švédsko, že tento problém neřeší korektně. Mezi jiným zprávy o znásilňování jsou podhodnoceny, lhůty pro analýzy DNA jsou příliš dlouhé a podpora obětí nedostatečná, stejně tak prevence.

»V roce 2017 obdržela policie 5 236 hlášení případů znásilnění osob ve věku 15 let a výše. 95% obětí jsou ženy a dívky. Statistika z roku 2018 hovoří o 5 593 případech, při nichž obětmi jsou v 96% ženy a dívky. Ale v důsledku podhodnocení a jiných sexuálních zločinů tato čísla nepředstavují realistický obraz problému. Velká většina znásilněných své případy policii nehlásí. Ty, které tak učiní, se většinou nedočkají soudního procesu. V roce V roce 2017 se k soudu dostalo jen 11% případů mladistvých ve věku 15 – 17 let, dospělých jen 6%.

Sexuální zločiny nejsou jediným problém pro švédské úřady, který není náležitě řešen. Ve Švédsku je registrován rekordní počet postřelení osob, z toho 45 smrtelně. Většina případů se týká oblasti Stockholmu a jižní oblasti, kde se nachází Malmö. Je to údaj strašně vysoký, komentuje policejní komisař Gunnar Appelgren.

Podle policie mnoho případů postřelení se týká tzv. „choulostivých oblastí“ (utsatta områden – „rajony bez zákona“. Ve zprávě z roku 2017 je ve Švédsku 61 takových rajonů s dvěma stovkami kriminálních sítí zahrnujících asi 5 tis. osob. Ve 23 rajonech se těžkých zločinů dopustili nezletilí ve věku od 10 let včetně těch, kteří kromě zbraní užívají také drogy. Většina obyvatel těchto rajonů nepochází ze Západní Evropy.

Na 42 švédských obcí může být, nebo už bylo nuceno přijmout teroristy Isis, kteří opustili Švédsko a odešli k Islámslému státu, a nyní se chtějí vrátit. Švédské centrum proti extrémismu a násilí v rámci přípravy je zve na „den seznámení“ repatriantů z Isis. Cílem je zajistit podporu pro obce, které přijaly nebo přijmou děti a dospělé, kteří se vracejí z oblastí kontrolovaných Islámským státem. Jsou to obce, kde tito teroristé žili, než opustili Švédsko a byli rekrutováni Islámským státem.

Do Švédska by se mělo vrátit 150 příslušníků Isis, mužů a žen spolu s 15 dětmi, které cestují se svými rodiči.

Podle premiéra Stefana Löfvena mají teroristé Isis jako švédští občané právo vrátit se do vlasti. Bylo by protiústavní odejmout jim občanství, ale ti, kteří se dopustili zločinů, budou postaveni před soud.

Ale expert na terorismus Magnus Ranstorp upozorňuje Švédsko, že přijímá nejen teroristy Isis, ale také jejich manželky a děti, které rovněž představují riziko pro bezpečnost. »Ženy nejsou nevinné oběti a je zde také velká skupina dětí Isis. Ty ve věku osmi až devíti let byly vysílány do indoktrinačních táborů, kde se učily technikám boje a používání zbraní. Naučily se zabíjet. Jejich osobnost bude navždy ovlivněna dobou strávenou v Isis a skutečností, že jejich otec i matka jsou příslušníky Islámského státu«.

Aldo Maria Valli, Duc in altum

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč

Celkem za měsíc: 11 594,- Kč
Vybráno 33.12%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 450 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
20 komentářů