trumpop
3.6.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Nepokoje v USA: Trump hrozí použitím armády

Sdílejte článek:

RT/I. JUREČKA

Spojenými státy už celé dny otřásají násilné protesty Poté, co americký prezident Trump vyzval guvernéry státu, aby zakročili proti neklidu, nyní hrozí nasazením americké armády.

Americký prezident Donald Trump chce v případě potřeby použít vojenské síly k zastavení nepokojů v USA. Po protestech a chaotických scénách před Bílým domem, Trump oznámil, že v pondělí večer zmobilizuje všechny dostupné civilní a vojenské síly své vlády. 

Trump ve svém projevu v Růžové zahradě Bílého domu řekl:

Ukončíme nepokoje a bezpráví, které se v naší zemi rozšířily.

Prezident pokračoval:

Pokud město nebo spolkový stát odmítne přijmout nezbytná opatření na ochranu života a majetku občanů, pak použiji armádu Spojených států a rychle vyřeším za ně problém.

Demonstrace proti policejnímu násilí, rasismu a sociální nespravedlnosti už několik dní probíhají ve Washingtonu, New Yorku a dalších amerických městech. Protesty byly vyvolány smrtí Afroameričana George Floyda po policejní operaci v Minneapolis v Minnesotě. V mnoha amerických metropolích se demonstrace změnily na nepokoje a rabování. Ve více než 40 městech platí zákaz nočního vycházení.

Během vystoupení Trumpa v Růžové zahradě bezpečnostní síly použily sílu včetně slzného plynu, aby přinutily demonstranty odejít z před Bílého domu, jak informovali reportéři DPA. Proti demonstrantům byla také použita vojenská policie. Obchody, restaurace a hotely v okolí si zabarikádovaly výklady.

Protesty pokračovaly nejen ve Washingtonu, ale i v dalších velkých městech, jako je New York, Los Angeles, Atlanta, Philadelphia, Dallas, Oakland a Louisville. Trump opakovaně vyzýval demokratické guvernéry a primátory, aby potlačili nepokoje a vyčítal jim jejich slabost.

V pondělí večer republikán Gouverneur znovu požádal, aby nasadili dostatek sil národní gardy, aby byly ulice opět pod kontrolou. Trump pohrozil vůdcům nepokojů vážnými následky. Varoval “organizátory teroru”, že jim hrozí “dlouhé tresty ve vězení”.

Demokratičtí guvernéři rozhořčeně odmítli Trumpův tlak. Guvernér státu New York Andrew Cuomo označil za “hanebné”, že Trump chce použít armádu proti Američanům.

Guvernér státu Illinois Pritzker řekl CNN, že prezident nemá žádný právní základ pro vyslání americké armády do jednotlivých států. Jeho kolegyně Gretchen Whitmerová, guvernérka státu Michigan, řekla, že Trump nemůže použít armádu bez jejího souhlasu. Whitmerová označila Trumpova prohlášení za “nebezpečné a šokující”.

Vedoucí představitelé demokratů ve Sněmovně reprezentanotů a Senátu Nancy Pelosi a Chuck Schumer kritizovali zástupce republikánů Trumpa, že nadále podporuje rozpory a násilí v zemi. Ve společném prohlášení Pelosisové a Schumerse uvádí:

V době, kdy naše země se snaží o dohodu, tento prezident ji trhá na kusy.

Trump řekl Američanům: “Jsem váš prezident pro právo a pořádek. Budu bojovat za ochranu krajiny a jejích občanů. “Trump chce být v listopadu znovu zvolen na druhé funkční období a snaží se vykreslit sebe jako tvrdého pána v současné krizi. V pondělí mluvil o nepokojích jako o “teroru”, za který obviňoval “profesionální anarchisty, násilnický dav, žháře, drancovníky, Antifa a jiné”. Trump už v neděli oznámil, že Antifa bude zakázána. Podrobnosti ponechal otevřené.

Trump v pondělí oznámil i “rozhodné kroky” na ochranu hlavního města Washington. Minulou noc se zde stala “totální hanba”. Posílá “tisíce těžce ozbrojených vojáků”, aby zastavily nové nepokoje ve Washingtonu. V hlavním městě USA nabyl účinnosti noční zákaz vycházení od 19:00 hod., Což demonstranti zpočátku akceptovali. Pozdě večer bylo vidět jen několik demonstrantů. Později na sociálních sítích se přenášely videa, které ukázaly nasazení národní gardy ve Washingtonu.

V New Yorku – největším městě v USA – po dalších násilných protestech byl uvalen noční zákaz vycházení po 23:00 hod. Podle reportéra CNN, který doprovázel demonstranty, v sousedství Brooklynu i po udělení zákazu pochodovaly tisíce lidí. Jak bylo vidět v televizním vysílání, v městské části New York City v Manhattanu pokračovalo rabování. Starosta města New York Bill de Blasio vydal ve středu večer zákaz vycházení. Účinnost nabývá od 20.00 hod.

Advokáti rodiny Georga Floyda předložili v pondělí pitevní zprávu, která je v rozporu s předběžnými zjištěními orgánů a která představuje pro policii velkou zátěž. Nezávislí soudní lékaři dospěli k závěru, že Floyd byl minulé pondělí při brutální policejní operaci v Minneapolis udušený, uvedl právník Ben Crump. Lékař Michael Baden, právníky pověřen udělat pitvu Floyda řekl:

Pitva prokázala, že neexistovalo žádné již existující onemocnění, které by měl za následek nebo přispělo k jeho smrti.

Oficiální soudní lékař předtím na základě předběžných zjištění onemocnění považoval tyto za příčinu Floydovy smrti. Předpokládal, že 46-letý muž nebyl udušený. Během policejní operace jeden ze čtyř zúčastněných policistů tlačil kolenem na jeho krk téměř devět minut. Ignoroval všechny prosby Afroameričana, aby ho nechal dýchat.

Čtyři policisté byli propuštěni. Bývalý policista, který tlačil kolenem na Floydovi krk, je obviněn z vraždy a je ve vazbě. V prohlášení právníků se uvádí, že k Floydově smrti přispěli i dva další policisté, kteří se na operaci podíleli. Čtvrtý zúčastněný policista je také zodpovědný, protože nezasáhl.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč

Celkem za měsíc: 2 750,00 Kč
Vybráno 7.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 817 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.