mzda2
13.1.2020
Kategorie: Ekonomika

Nepodmíněný příjem nefunguje

Sdílejte článek:

ROMAN MALACH

V evropských zemích stále zaznívají hlasy požadující zavedení základního nepodmíněného příjmu. Tento nástroj nemůže, z hlediska prosté logiky, fungovat. A konečně je to doloženo daty.

Tento článek se netýká přímo Evropské unie, nicméně vzhledem k tomu, že EU je ovládána levicovými stranami, které nepodmíněný příjem prosazují, je zde jistá souvislost. Návrhy na celounijní (odmítám používat zavádějící termín „celoevropský“) nepodmíněný příjem jsem ještě nezaregistroval, zatím se řeší celounijní minimální mzda. Nicméně v rámci snahy více řídit životy občanů lze očekávat, že tato myšlenka přijde na pořad dne. V České republice mají tento instrument v programu například Piráti. Nepodmíněný příjem, jak už z názvu vyplývá, znamená, že by každému občanovi byla vyplácena určitá částka, bez ohledu na to, zda pracuje či ne. Na druhé straně by byly zrušeny veškeré jiné sociální dávky.

Já jsem vždycky zastával názor, že základní nepodmíněný příjem je ekonomický nesmysl. Na tomto tvrzení jsem se shodoval s mými kolegy s ekonomickým vzděláním. Naopak zastánci tohoto příjmu argumentovali, že má jednoznačný přínos, sníží se byrokracie a dokonce se ušetří. A kdo to nevidí, je zaslepený asociální pravičák.

Nejaktivnější v tomto experimentu bylo Finsko. Od ledna 2016 zavedlo testovací program. Tohoto programu se zúčastnilo 2 000 nezaměstnaných, kterým bylo vypláceno 560 eur měsíčně. Výsledkem experimentu mělo být zjištění, zda tento příjem povede k větší snaze najít si práci. Tento projekt byl v roce 2018 v tichosti ukončen, zřejmě proto, že výsledky nebyly takové, jaké bylo očekávání. Ano, je to tak, žádná zvýšená motivace k hledání práce jen proto, že lidé dostávali peníze za nic, se nekonala.

Nyní si finské ministerstvo nechalo vypracovat studii, která měla prokázat, zda se zavedení nepodmíněného příjmu vyplatí, či nikoliv. Autoři studie pracovali s jasně definovanými vstupními daty i metodikou: průměrným základním příjmem 700 euro, mikroanalytickou simulací uplatňovanou na všechny reformy daní a sociálních dávek od 80. let a zpracovávaná data byla reprezentativní specificky pro finskou populaci. Můžeme předpokládat, že výsledky se dají zobecnit i pro jinou než finskou populaci.

Výsledky studie byly pro někoho možná překvapivé, pro mě však nikoliv. Nepodmíněný příjem nemá pozitivní efekt. Aby totiž bylo možno jej vyplácet celé populaci, musely by se razantně zvýšit daně. To znamená, že nemotivuje k hledání si přivýdělku, naopak od práce přímo odrazuje. Je to logické, proč bych měl pracovat, když většinu mého výdělku spolknou daně, kterými budu financovat souseda, který zůstává doma. Pak se práce prostě nevyplatí a je ekonomicky logické také zůstávat doma. To ovšem znamená jediné, pokles zaměstnanosti znamená nižší odvody daní a celý systém se jednoduše zhroutí. Abych byl spravedlivý, jsou skupiny, které na tom mohou vydělat. Jsou to ti, kteří pracují za velmi nízké mzdy. Ti si sice přilepší, ale nikterak výrazně a za cenu výrazného snížení příjmů a životní úrovně lidí s vyššími platy.

Rovněž musím přiznat, že by došlo ke snížení byrokratické zátěže. Ale myslím, že člověka, který si snaží zabezpečit jistou životní úroveň, moc nepotěší, že se úředníkům snížil objem práce, když na jeho příjem to má negativní dopad.

Ještě je třeba podotknout, že nepodmíněný příjem je vysoce demotivující a také nemorální. Demotivující v tom, že maže rozdíly mezi těmi, kteří se vzdělávají, dávají své práci většinu svého času a těmi, kteří v uvozovkách leží na gauči a nic je nezajímá. Nemorální v tom, že vlastně říká lidem, že není nutno pracovat a přesto mají na něco nárok. V tom je dokonce horší než současný systém, protože alespoň část dávek je vázána na práci. Aby je lidé získali, musí něco odpracovat. To by při fungování nepodmíněného příjmu odpadlo. Jistě, jsou lidé, kteří svou práci milují a dělali by ji i zadarmo. Ale ruku na srdce, kolik takových lidí je? A kolik jich je v poměru k těm, kteří by opravdu zůstali na tom gauči?

Pokud to shrnu, nepodmíněný základní příjem je nebezpečný socialistický experiment, který má potenciál rozvrátit společnost jak morálně tak ekonomicky a může vést až k úplnému zhroucení ekonomiky. Proto my ve Straně nezávislosti České republiky tento koncept odmítáme. Nabízíme jiná řešení, jak zajistit občanům vyšší příjem. Například odbourání zbytečné byrokracie, které umožní snížení daní a ponechá více peněz v peněženkách lidí.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 600,00 Kč
Vybráno 10.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 312 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
politicon.cz
67 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.