pravyprostor
7.1.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Neobvyklé finanční pojmy – Zpětný leasing

Sdílejte článek:

Potřebujete peníze, ale na běžnou půjčku nebo hypotéku nedosáhnete? V tomto článku vám představíme další možnost jak relativně rychle a spolehlivě získat peníze. Zaměříme se na zpětný leasing, neboli zpětný prodej nemovitosti.

Zpětný leasing je v česku poměrně nerozšířenou alternativou k běžným půjčkám. Zpětný odkup je možný pro ty, co se nachází ve finanční tísni nebo jen potřebují větší částku peněz, kterou ale aktuálně nedisponují. Často se tak používá jako úvěr pro začínající podnikatele. Musíte však být majitelem nemovitosti, dopravního prostředku nebo stroje.

Jak se liší od běžného leasingu?

Zpětný leasing je velmi podobný běžnému leasingu, který znáte ve spojitosti s koupí automobilu. Nemusí se však vztahovat jen na automobily. Rozdíl je také v tom, že nájemce věci je zároveň jejím původním vlastníkem, tedy dodavatelem. Ve své podstatě však probíhá vše velmi podobně.

Jak zpětný leasing probíhá

Máte-li k dispozici majetek určité hodnoty (např. nemovitost nebo dopravní prostředek), najděte si společnost, která nabízí vratný odkup. Ta stanoví hodnotu nabízené věci a nabídne vám odpovídající částku a výše měsíčních splátek. Po podepsání smlouvy se společnost stává vlastníkem věci a vy jste jejím nájemcem. V momentě, kdy leasing splatíte však pronajatá věc přechází zpět do vašeho vlastnictví. Díky takové „zástavě“ je pak možné získat i nebankovní půjčku bez registru třeba v případě, když máte sem tam nějaký škraloup.

Jaké jsou výhody zpětného odkupu?

Hlavní výhodou je to, že získáte poměrně rychle potřebné finance a zároveň se nemusíte svého majetku vzdát. Další velkou výhodou je jednoznačně jednoduchost celého procesu. Zatímco v případě půjčky či hypotéky může být proces schvalování zdlouhavý – než si vyberete tu nejvýhodnější hypotéku přes srovnání hypoték u hypoteční kalkulačky, dodáte všechny dokumenty, banka vás schválí apod. Zpětný leasing bývá vyřízen klidně do dvou dní. Jako výhodu můžeme také uvést ochranu majetku před exekucemi nebo věřiteli. Jelikož vám majetek oficiálně nepatří, nemůže vám ho nikdo vzít nebo zabavit, případně se jedná o velmi složitý proces. Také není potřeba mít ručitele. Podnikatelé navíc mohou uplatnit daňové úlevy jako při běžném leasingu. Úroky bývají také výhodnější než u běžné půjčky.

Jsou i nějaké něvýhody?

Nevýhodou je odhad ceny majetku. Nabízíte-li například k odkoupení automobil, nikdo vám za něj nenabídne cenu, za kterou jste ho kupovali, nýbrž cenu podle aktuálního stavu. Vlastníci starších automobilů proto u leasingových společností pravděpodobně nepochodí. Zpětný odkup může být nákladnější než půjčka se zástavou. Pamatujte také, že po dobu splácení vám majetek nepatří a jste pouze jeho nájemcem.

Pro koho je leasing vhodný

Zpětný leasing je možnost pro lidi, kteří nedostanou půjčku od banky, případně nebankovní společnosti. Ideální řešení v případě, pokud máte k dispozici majetek odpovídající hodnoty. Zpětný odkup je vhodný také pro lidi ve finanční tísni, kteří by mohli o majetek přijít v exekuci nebo kvůli jiným finančním závazkům. 

Autor: Petra Černinská

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 750,00 Kč
Vybráno 33.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 306 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.