konevplachta
7.9.2019
Kategorie: Historie

Není první ani poslední

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Dneska bych krátce také pohovořil na téma Koněv a jeho socha. Jistě již všichni víte, že Koněvova socha na Praze 6 se dostala do hledáčku tamního starosty Koláře, který nejspíš dostal od svého tatínka Koláře (loutkovodiče Jakuba Jandy) kartáč za jeho málo protiruské postoje a tak v posledních dnecha  týdnech přitvrdil.

Nejprve přišel s tím, že Koněv má na rukou krev a přisoudil mu všechno zlo druhé poloviny dvacátého století, pak to zkusil z druhé strany, že nemá peníze sochu furt čistit od vandalů, pak se objevila zajímavá myšlenka, že Koněvova socha vlastně překážela developerskému záměru stavby garáží. Starosta pak sochu nechal zakrýt lešením, pak to lešení zase nechal sundat.

U sochy se vystřídaly početné delegace, téměř každý se k tomu vyjádřil a tak k tématu pronesu pár poznámek také.

1. Koněv není první. Jen tak namátkou…. předešel ho maršál Radecký na malostranském náměstí, Mariánský sloup na Staromáku, Stalin na Letné, Tank na Smíchově a ani si už nevzpomenu, kolik se odstranilo a pak zase hledalo Masarykových bust. Ze starších dějin připomenu Komenského, který se měl díky jezuitským Koniášům nejlépe ztratit z dějin. Koněv je podle mě v důstojné společnosti. Jen blbec nebudí žádné emoce a jen podprůměrná šedá myš se nestane terčem závisti a kompenzace vlastní malosti a ubohosti.

2. Ve starých Athénách měli střepinový soud. Jednou za čas se svobodní občané mohli vypsáním jména na střep vyjádřit, zda někoho považují za nepřítele demokracie. Pokud se jméno sešlo alespoň v šesti tisících hlasech, byl dotyčný poslán na deset let do vyhnanství. Asi nepřekvapí, že se to stalo všem Athénským velikánům, kteří měli spoustu zásluh na vítězství proti Peršanům i jiným řeckým státům. Athéňané byli v kompenzování svého ega tak šikovní, že když byl jednou ostrakizován jakýsi podprůměrný nýmand, zdálo se jim to jako příliš veliká pocta pro toho magora a střepinový soud byl zrušen.

3. Prakticky každý, kdo se v našich dějinách někam vyšvihl, čelil něčemu podobnému. Zeman to má dnes a denně, Klaus také, na Havla brzy dojde. O Babišovi ani nemluvě. Skoro mám pocit, že je to potvrzení té výjimečnosti. Chcete důkaz, že jste to někam dotáhli, něco dokázali, něčemu pomohli nebo prostě jen nějakým způsobem vyryli hlubokou stopu v dějinách? V Česku vám začnou ničit sochy, tahat vás po soudech a nebo o vás alespoň budou hanlivě psát podprůměrní novináři.

4. Abych jen nenadával na Pražáky… tohle máme i ve Vidlákově. Bohužel jsme se nezeptali dopředu a tak tu máme secesní radnici postavenou pochlebně Habsburkům, vedle ní je sámoška z akce Z, kulturák, který byl původně synagoga, ale židy Němci povraždili, bývalé německé statky, ale němce čehuni vyhnali ačkoliv zrovna ve Vidlákově se Němci chovali velice vstřícně, barokní sýpku, kterou jsme málem prodali na trámy do Rakouska, zámek, který jsme nechali zdevastovat jako internát pro zemědělské učiliště, prakticky v centru je ošklivý sklárenský komín, hned vedle je strojírenská fabrika na těch nejhezčích pozemcích, skoro všude někdo někoho před dvěma generacema udal, jiní se zase podrazili ve všech volbách za posledních třicet let. To si pište, že téměř na každém nároží stojí něco, co někomu pije krev, protože mu to připomíná nějakou vlastní či rodinnou ostudu. Přitom dohromady je Vidlákov dokonalý skanzen posledního století. Máme tu úplně všechno. Vezměte kteroukoliv etapu dějin a ve Vidlákově na to najdete nějakou nenáviděnou nebo adorovanou stavbu.

Bohužel občanů s potřebou kompenzace vlastní malosti máme také víc než dost.

Autor: Vidlák
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 771,54 Kč
Vybráno 47.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 324 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
politicon.cz
144 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.