stat12
16.8.2018
Kategorie: Politika

Není možné řídit stát jako firmu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

BRIAN BALFOUR

Už několik desetiletí množství hlasů tvrdí, že stát může fungovat efektivněji, pokud by byl “řízen jako firma”.

Například bývalý starosta New Yorku Fiorello La Guardia v roce 1938 slíbil, že “bude řídit vládu stejně dobře, jako jakýkoli poctivý člověk řídí své podnikání” , zatímco mnozí z nás si pamatují rok 1992 a kandidáta na prezidentský úřad Rosse Perota, který neustále sliboval, že bude řídit vládu jako firmu.

Nedávno mnoho lidí věřilo, že podnikatelská zkušenost Donalda Trumpa by mu umožnila efektivněji řídit vládu, zatímco jeho poradce (a zeť) Jared Kushner prohlásil, že “vláda by měla být provozována jako velká americká společnost” a že “doufáme, že pro naše zákazníky, které představují naši občané, můžeme dosáhnout úspěchu a efektivnosti.”

Taková tvrzení, i když dobře znějí, jsou zcela zavádějící. Podnikání a politika jsou příliš odlišné a jejich rozdíly nám pomáhají odhalit všechna nebezpečí přerůstání státní kontroly do stále dalších oblastí našeho života.

Nejdůležitějším a nejpodstatnějším rozdílem mezi vládou a firmou v konkurenčním, tržním hospodářství je to, že vláda shromažďuje příjmy pod hrozbou trestu, zatímco firma musí vydělat své příjmy prostřednictvím dobrovolných transakcí se zákazníky.

Pokud spotřebitelé nebudou ochotni zaplatit za zboží nebo za službu dostatečnou částku, která by překročila náklady na výrobu tohoto produktu, podnik zkrachuje. Naopak, vláda nemusí vydělat své příjmy od lidí, kteří oceňují vládní služby a jsou za ně ochotni dobrovolně zaplatit. Vláda získává své prostředky za použití síly, spíše než vzájemným přínosem (kterou transakce přinese prodávajícímu a nakupujícímu), který existuje v dobrovolné obchodní / spotřebitelské transakci.

Vedení vládní byrokracie se navíc značně liší od managementu firmy. Ve své knize Byrokracie z roku 1944 odhalil rakouský ekonom Ludwig von Mises ostré a neřešitelné rozdíly mezi oběma.

Hlavním cílem obchodního manažera, jak zdůraznil Mises, je dosáhnout zisku. To znamená, že výnosy přesahují výdaje. To je velmi jasné a může to být stručně vypočítáno. Kvůli tomuto jednoduchému výpočtu může každá divize v podnikání měřit, zda má pozitivní nebo negativní vliv na konečný výsledek společnosti.

“Jediná směrnice, kterou generální ředitel dává lidem, kterým svěřuje vedení jednotlivých úseků, oddělení a poboček, je: dosáhnout co nejvyššího zisku,” napsal Mises.

Generální ředitel se tak nemusí potýkat se složitými detaily řízení jednotlivých sekcí, a naopak může “přidělit vedení jednotlivých sekcí velkou nezávislost.”

Výsledkem je – a to je nejdůležitější, že každý vedoucí oddělení může uplatnit svůj talent a kreativitu ohledně toho, jak dosáhnout co nejlepších výsledků.

Porovnejte to, jak to udělal Mises, s rolí provinčního guvernéra jmenovaného králem. Aby se místnímu zástupci zabránilo prosazovat své vlastní rozhodování a pravidla, Mises poznamenal: “Král se snaží omezit pravomoci guvernéra vydáváním směrnic a pokynů.”

Svoboda místního guvernéra je velmi omezená a je nahrazena povinností dodržovat to, co se může rychle rozvinout do četných komplikovaných dekretů a kodexů. “Jeho hlavní motivací je dodržovat pravidla a předpisy, bez ohledu na to, zda jsou rozumné nebo jsou v rozporu s tím, co bylo zamýšleno,” popsal Mises. “První ctností správce je dodržovat dekrety a vyhlášky. Stává se tak byrokratem.”

Byrokratické řízení se proto stává především dodržováním právních předpisů – pravidel a předpisů předávaných shora. Individuální schopnosti a iniciativa jsou vyloučeny. Takový proces umožňuje centralizovanému orgánu posílit svou kontrolu nad obrovským množstvím lidí.

Zatímco Mises používal pro svůj příklad středověké prostředí, zdůraznil, že takové charakteristiky definují také moderní správní vládu.

Kromě toho je “úspěch” v byrokratickém řízení prakticky nemožné definovat, protože se to nedá změřit.

“Ve veřejné správě neexistuje žádné spojení mezi příjmy a výdaji. Veřejná zpráva pouze utrácí peníze,” poznamenal Mises.

Příjmy pro byrokraty pocházejí z daní, které byly vybrány pomocí nátlaku. Neexistuje žádná tržní cena za “veřejné” zboží a služby, což by vedlo k tomu, že byrokraté nevědí, které služby jsou nejvíce ceněné. Výpočet přidané hodnoty a efektivnosti ve vládní byrokracii je nemožný v jakémkoli ekonomickém smyslu.

V podnikání však zákazníci dobrovolně zaplatí za zboží nebo služby, které se vyrábějí. Tržní cena ukazuje, které zboží a služby spotřebitelé nejvíce oceňují. Protože zdroje mohou být přesměrovány z jednoho místa na jiné, kde jsou naléhavě požadovány, může být plýtvání minimalizováno.

Právě z těchto důvodů Mises argumentoval, že by bylo marné usilovat o reformy výběrem nebo jmenováním podnikatelů jako vedoucích vládních agentur. “Efektivita v podnikání není přirozená vlastnost podnikatele; je to dána postavením, které zaujímá v rámci tržní společnosti,” napsal. Jakmile je podnikatel jmenován vedoucím vládní agentury, není už podnikatelem, ale byrokratem, jehož hlavním cílem je “dodržování pravidel a předpisů”.

Požadavky na nalezení efektivnosti ve vládě jmenováním lidí, kteří “budou řídit stát, jako firmu”, jsou marné. Byrokratické řízení nutně zahrnuje přísné dodržování pravidel a stanov, zatímco individuální iniciativa a kreativita jsou vyloučeny. Centralizovaný orgán potlačuje lokalizované rozhodování a diskrétnost. Mezitím nedostatek ekonomické kalkulace způsobuje, že plýtvání je nevyhnutelné.

Občané musí vzdorovat narůstání moci státu, zčásti proto, že dostává neustále větší části naší společnosti pod byrokratickou kontrolu a dále proto, že se plýtvá omezenými zdroji a autoritářská moc vlády narůstá.

Autor: Brian Balfour, z anglického originálu přeložil Mike, mises.org

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč, Karel Pelichovský 400,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Ondřej Vodehnal 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, František Kašpárek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 4 850,00 Kč
Vybráno 13.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.