nezisk
19.12.2017
Kategorie: Společnost

Není legrační, že některé neziskovky jsou těžké ziskovky

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Brno nám zdatně zdatně dohání Prahu. Systémem “já na bráchu, brácha na mě”. Au!!! Dívala jsem se dnes na Otázky VM o hazardu. Proč? Mělo to hned dva důvody. Ale ten hlavní se ukázal na konec. Začnu popořádku.

Prvním důvodem, proč toto téma sleduji, je kontakt se samosprávou,což, jak všichni ví, je moje parketa a srdeční záležitost. 

Druhým důvodem byla účast slováckého senátora Ivo Valenty, se kterým jsme spoluzakladatelé AKADEMIE SAMOSPRÁV, vzdělávacího projektu pro obce a města, kterým společně tak trochu suplujeme stát, a který je rovněž mou srdeční záležitostí. A který Ivo Valenta velkoryse podporuje už dlouhou dobu, a patrně tak brzy neskončí. A protože jde o jeho osobu, a hned se vyrojí řada spravedlivých, krátce řeknu i svůj názor na hazard – musí být legální a regulovaný, protože kdyby se zakázal, obdobně jako u zákazu alkoholu kdysi, bude kvést černý trh, a to by bylo teprve peklo na zemi. Takže volání po stejných pravidlech pro všechny (i ze strany Synotu) plně chápu. 

Ale tento blog není o hazardu. Je o rozpočtech samospráv a jejich firem, a o střetu zájmů 

Ten třetí důvod, proč jsem se dívala, jsem totiž pochopila až na konci. Debaty se účastnil i Martin Svoboda, zástupce Občané proti hazardu, o.s., a ten se viditelně lekl, když Ivo Valenta otevřel otázku smluv, na jejich základě dostává tento spolek dary od města Brno a městského podniku Brněnské komunikace a.s. Celkem jde o statisíce. A protože se pan Svoboda lekl (znám to poměrně spolehlivě od soudů), tak jsem se na ty smlouvy v registru podívala. Protože jsem nevěřila, že něco takového je možné. 

A proč jsem tomu nevěřila? Z mnoha důvodů. Jedním z nich je, že je zde osobní propojení jmenovaného pána a jeho kamaráda Matěje Hollana, náměstka primátora města Brna. Stejné jméno najdete i v městské firmě Brněnské komunikace. Autorem knihy Já hráč, která se má v rámci dotace kupovat, je Martin Svoboda jako fyzická osoba – autor. Jinými slovy Martin Svoboda si vyjednal na městě, kde sedí jeho kamarád, dotaci mimo jiné na to, aby si kupoval vlastní knihu (o tom, jak kdysi hrál a nevázaně žil).Takže cesta peněz ze spolku ven je otevřena. Pokud jde o Brněnské komunikace, jejich činnost ve vztahu k hazardu je záhadou. Ale protože nejde o soukromou firmu, ale městskou firmu, nemůže si rozdávat, jak chce. Navíc účel obou smluv je totožný, takže není vyloučeno, že se dotace duplikují, což je u dotací vyloučeno. 

Pan Martin Svoboda označil toto téma za legrační. Myslím si opak. Toto téma není legrační, ale velmi vážné. Podobné praktiky škodí samosprávě, škodí slušným neziskovkám, a v daném případě vůbec nechápu, jak může podobný člověk sedět coby nějaká autorita v Otázkách VM. Možná snad jako člověk, který byl hazardní hráč, tedy jako odstrašující příklad (s uvedením jeho dluhů, jsou-li zvěsti pravdivé), ale ne jako rovnocenný diskutér s odborníkem ministerstva a podnikatelem s jasnou zkušeností z dané oblasti (kterou mimochodem odborně převýšil i toho pracovníka ministerstva). 

Tedy koho nám to nabídly Otázky VM k tématu – praktika znalého věci v praxi (Valenta), úředníka (znalého věci teoreticky, ovšem myslícího si, že se složitý program vyvine za pár měsíců – !!!), a bývalého, údajně stále zadluženého gamblera, který dnes žije z dotací města Brna a brněnské městské firmy, které mu zařídil osobní přítel Matěj Hollan, fungující v obou subjektech – což Svoboda považuje za legrační. Ani náhodou legrační. Je to trapné a prostě se spoléhá na to, že to v těch brněnských stamilionech projde – jde přece jen o pár set tisíc (pro kamaráda). 

Takové věci ničí pověst 95 procentům poctivých samospráv, které by si něco podobného nedovolily ani náhodou. Takže pro Moravany radostná zpráva – Brno už nám tak nějak dohání Prahu. Ovšem zda na to můžeme být hrdí, to asi ne. Čekám, kdy požádá o vlastní zákon – jako má Praha. 

Osobně si počkám na 15.ledna 2018. Pak si vyžádám informace. Pak si je jako “profík” zanalyzuju. A pak se uvidí. 
Zákony platí pro všechny. I pro Brňáky, i pro Pražáky, co je Brno z “kamarádšoftu” živí. A kdyby Brno – Brňáci. To je na tom to nejvíce smutné. 

Autor: Jana Zwyrtek Hamplová

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.