tichábolest
4.12.2018
Kategorie: Historie

Není dobré ostávat mezi lidma, kterým připomínáš svinstva, kterých sa dopustili

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

REC

Úryvek z knihy Jiřího Křižana “Stín”:

„… Potom chalupu prodej a doštuduj, Jarku. A ani sem nejezdi,“ řekl děda.

„Ale proč, dědo? Narodil jsem se tady a naši, ty taky. Zůstal jsi tady celý život.“

 

Ozvalo se škrtnutí zápalky a tmu na okamžik prozářilo světlo a objevil se v něm dědův starý obličej. Potom už svítil jen červený konec cigarety a zazářil pokaždé, když děda vdechoval kouř.

654688-img-jiri-krizan-scenar-crop-v0„Neostávej tady, Jarku. Není dobré ostávat mezi lidma, kterým připomínáš svinstva, kterých sa dopustili. Pro ně pro všecky, pro celou dědinu budeš navěky synem člověka, kterého oni zabili anebo přinajmenším dopustili, aby byl zabitý. Jeden vedle druhého to ví a cítí a každý sa za to velice stydí. Ale nikdo z nich si není a ani nemůže být jistý, že by to neudělal znova. Co sa stalo, nikdy sa neodestane. Člověk stárne a naráz vidí, že moc věcí, kterým věřil, které pro něho byly nejhlavnější, už není tím, čím sa mu zdály kdysi, a že slunko svítí pořád stejně, i les zůstává lesem a pole polem a svinstvo svinstvem. A aby mohl žít dál, musí zapomenout a každou vzpomínku odehnat, ještě než sa mu usadí v hlavě. A kvůli tomu je schopný aj dalšího svinstva. Pro svůj klid by ho znova udělal, stejně jak to první. Ze strachu a pro svůj klid dělají lidi svinstva. Nepřipomínej jim to a neostávej tady. Já tu žijem enem proto, že jsem pryč nemohl, nebylo kde jít, a včil už je pro mně pozdě,“ řekl děda.

Potom jsme seděli v té tmě hodiny mlčky, jenom zápalkama si při zapalování cigaret svítili na dolévání vína.
Za oknem už dávno měsíc vidět nebylo a tma maličko zřídla, když děda řekl:

„Tož tak na světě. Bůh ťa ochraňuj, synku.“ …

(Jiří Křižanovi komunisté ve vykonstruovaném procesu v r. 1951 popravili otce. Matku z toho ranila mrtvice. Jiří byl vyhozen z vysoké školy a zařazen k PTP (vojenským trestním jednotkám). Autor v knížce „Stín“ popisuje z části autobiograficky příběh chlapce, o kterého se stará děda. J. Křižan napsal scénáře k několika filmům, m.j. ke snímku „Je třeba zabít Sekala“, nebo “Tichá bolest”.)

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 311,11 Kč
Vybráno 12.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.