DLUH122018
20.3.2019
Kategorie: Ekonomika

Není dlužník jako dlužník

Sdílejte článek:

PETR BURIAN

Některý je dlužnější, chtělo by se dodat. Ano, přesně takto naše společenské povědomí rozděluje dlužné lidi do tří rozdílných kategorií. A možná si to občané, mohutně masírováni různými politiky a neziskovkami, ani neuvědomují.

Představme si modelového dlužníka. Má platit 2 000 Kč/měsíčně, dohromady 5 let. Ale neplatí. Je to lotr, chudák, nebo dokonce oběť? No, přijde na to komu a za co dluží. To se, podle situace, vezmou potom v úvahu takové kvílivé faktory, jakými jsou bydlení, zaměstnání, nemoc, popřípadě se k tomu přilepí tvářička vyděšeného dítěte. Hlavní typy dlužníků, při zachování výše zmíněných parametrů dluhu a splátky, jsou tyto:

  1. Alimenty. Chlap má platit výživné na dítě a neplatí = hajzl. Rozšlapat mu nádobíčko a zavřít až zčerná.
  2. Dluží státu na pojistném a má předepsaný splátkový kalendář:
    • fyzická osoba, dříve OSVČ, teď zaměstnanec, který splácí státu své bývalé resty = sice chudák, ale „daně“ platíme všichni, takže i on a do krejcaru
    • zaměstnavatel dluží za své zaměstnance = nenažraný kapitalista, zabavit majetek, zmlátit a zavřít.
  1. Půjčka. Vzal si 80 000 Kč, neplatil, nereagoval na výzvy, nehnuly s ním ani pokuty a penále. Teď má s exekutorem domluvené splátky = oběť lichvářů a systému. Chudák na pokraji existenční propasti. Finančně negramotný, v zoufalé sociální situaci. Jistě přišel o zaměstnání a nad to ještě onemocněl. Dobrák se srdcem na dlani, který by splácel, takříkajíc by se rozdal, jen kdyby to trošku šlo = odpustit mu všechny dluhy a zavřít věřitele až zčerná.

1. Alimenty

Tady jsou stát a občané ve vzájemné shodě. Neplatič alimentů má vždy cejch špinavce a nikoho nezajímá, zda má sám zaměstnání, kolik bere, kde a za kolik bydlí a z čeho vůbec žije. Jednou si udělal děcko, tak ať platí. Nejlépe by mu bylo sebrat řidičák, svářečský průkaz, anulovat maturitu a z rodného čísla umazat poslední čtyři numera, ať ho každý pozná, darebáka.

Jen bych v této souvislosti opatrně připomenul, že ne otec, ale matka vždy rozhoduje o narození dítěte. Na jejím uvážení je to zda a s kým ho bude mít a jestli si ho nechá, či půjde na potrat. Chlap do toho nemá právo mluvit. Pokud mu žena nalže, že bere prášky a přitom nebere, je případné dítě taky jeho odpovědnost. Stejně, jako když s ním žena založí rodinu jen účelově a po narození dítěte se okamžitě rozvede a náhodou ji z krátkého manželství zůstane byt, vybavení, tučné alimenty a srdceryvný titul matka samoživitelka, který taví i křemen.

Nu a pokud by se snad pan manžel zdráhal a byl přeopatrný, stačí si dítě pořídit s jiným někde jinde a ze zákona je otcem onoho roběte beztak manžel. Protože skutek podvodu v účelovém chování manželky u nás v právním řádu neznáme, ačkoliv se nevěra paradoxně zemitě česky řekne: někoho podvádět s někým.

2. Dluží státu na pojistném

V tomto už se občané se státem lehce rozcházejí. Chápou, že stát je tak trochu nenažraný cizopasník a vyděrač, který by klidně mšicím i zadky vysával, kdyby to jen šlo. Ale naštěstí u nás platí, že závist bližší soucitu a tak ani u tohoto dlužníka se nezkoumá, jak do toho spadl a zda má z čeho splácet. Když musíme odvádět desátky my, tak on taky a do mrtě. A je jedno, že se mu živnost rozsypala a zbyly mu po ní jen dluhy. A že tehdy neplatil, protože fakt neměl z čeho.

A je jedno, že teď živoří na pokraji bídy a dluhů má až nad hlavu a jeho rodina tře bídu s nouzí. Byl jsi blbej, chtěl ses udělat pro sebe, cha, chá, chtěl ses povyšovat, tak teď nečekej od nás, kteří byli tehdy schovaní v bezpečí za soustruhem, žádný pardon a odpuštění. Protože dluhy vůči státu onoho druhu jsou vyjmuty z insolvence. Takže pokud nemusíš platit jiným, tak nám na tutti určo jo, jinak tě stáhneme z kůže.

3. Půjčka

Tak tohle je už o něčem jiném. Tady si v roli příjemce dluhu umíme představit na druhém konci čísla účtu někoho, kdo se má ze svého podnikání dobře, a nedej Bůh ještě lépe než my. A proto je mu potřeba šlápnout na ten jeho vypasený krk. A je nám jedno, že i on má rodinu, své závazky a výdaje a že ho ona firma vlastně živí stejně tak, jako naše zaměstnání živí nás. Vůbec si ani nepřipouštíme, že oproti dvěma výše zmiňovaným dluhům si tady dlužník na ty peníze alespoň fyzicky sáhl. Že mu byly vtisknuty do dlaně keš a on si je strčil do kapsy a pak s nimi chodil po barech a cinkal u toho jako zlaté prasátko.

Z věřitele tohoto druhu zkrátka krev neteče. Prostě ne! A abychom si takového podnikatele odosobnili, nazveme ho lichvářem. Protože bezbranného se vždycky lépe střílí, když se mu nemusíte dívat do očí. A už to jede. V prvé řadě si zdůvodníme, proč si dlužník vůbec bral onu půjčku. Nezkoumáme na co, proč a kdy, prostě použijeme spojení dvou předepsaných formulek: finanční negramotnost a byl v nouzi.

Stejným způsobem si vysvětlíme, proč neplatil, vysmíval se výzvám a upomínky házel do koše: protože tomu nerozuměl, ztratil zaměstnání, onemocněl, někdo ho předlužil, zneužil jeho tísně a neznalosti a samozřejmě osvědčené: a byl v nouzi. Nu a za třetí přichází řešení: odpustit mu všechny ony dluhy, anulovat, smazat. Ať lichvář utře hubu, darebák jeden, protože my, my jsme holečku spravedliví a soucitní, víme? Jak stát, tak lid stojící mu po boku pevně na stráži.

Autor: Petr Burian


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 306,00 Kč
Vybráno 26.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 139 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.