netparagraf
29.12.2019
Kategorie: Společnost

Nenávistné komentáře v diskusích

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

Chystal jsem se už několik týdnů o tom problému něco málo napsat. Stále jsem váhal, ale události minulého týdne mé rozhodnutí urychlily. Jde o něco, co všichni tak či onak známe.
Jde o diskuse pod články na zpravodajských serverech a sociálních sítích.

 

Mám s nimi mnohé neblahé zkušenosti. Zjednodušeně: čím méně argumentů k věci, tím více osobních útoků na autora. Verbálních útoků všeho druhu. Zahrnují urážky, ponižování, falešné obviňování, absurdní závěry, vyslovené lži.

Vždy jsem to vnímal, a vnímám i nadále, jako daň za svobodu. Nechci použít falešné heslo „jaký národ, takové diskuse“, protože většina populace patří do množiny slušných lidí, kteří z velké většiny do internetových diskusí z těch či oněch důvodů nepřispívají.

Nechci psát o sobě a připomínat, jak na mé příspěvky reagují někteří diskusní přispěvatelé. Nemám s tím problém. Jen se občas musím pousmát, kam až jsou někteří lidé schopni dojít. Je to ovšem jejich, ne moje vizitka.

Chtěl bych si dnes všimnout dvou momentů, které by neměly zapadnout.

1) V pondělí 16. prosince se odborník, MVDr. Jiří Žák, vyjádřil na svém Facebooku k problematice utrpení živých kaprů v souvislosti s jejich předvánočním prodejem. Z jeho textu vyjímám:

„PROSÍM! Nekupujte živé kapry a nenoste si je s sebou domů do vany, už vůbec ne v igelitových taškách! Neubližujte jim ani tím, že jim tzv. ‚dáte svobodu‘, která pro většinu kaprů znamená akorát jistou a krutou smrt absolutním vyčerpáním.“

Jasné, srozumitelné, nekonfrontační. Spíše prosba než co jiného. O to zajímavější je reakce pana doktora na obsah diskuse pod jeho článkem. Jiří Žák kromě jiného napsal:

„Klasika. Napíšu, že bychom se měli k živým zvířatům chovat s větším respektem a dbát na to, abychom je zbytečné netrápili, když už je jíme. Uvedu logické argumenty, proč si to myslím. A někteří se musí ozvat a začít plivat na všechny okolo sebe, vysmívat se a hejtovat. A nemají jediný logický nebo dobrý argument proč to co jsem napsal je blbost. Opravdu dospělé od některých dospělých. ‚Skvělý‘ příklad pro jejich děti a zbytek společnosti.“

Naprosto přesně popsáno to, co se na tuzemských (jistě je to i jinde ve světě) internetových diskusích děje. Tristní realita.

Sami se tak připravujeme o možnost svobodného, nicméně slušného vyjadřování ve veřejném prostoru.

Důkaz? Tím je onen druhý moment, o němž se chci zmínit.

2) Zpravodajský server Echo24 informoval ve čtvrtek 19. prosince své čtenáře, že dočasně uzavřel čtenářské diskuse. V úvodu této informace uvedl:

„Urážky, vulgarity, vzájemné napadání i další nevhodné příspěvky vedly k tomu, že se redakce Echo24 rozhodla dočasně zrušit diskuzní modul Disqus pod redakčními texty. Redakce nemá kapacitu diskuze moderovat a má omezené technické možnosti upravovat externí diskuzní modul. Motivem jsou také právní důvody, protože vydavatel nese odpovědnost za všechny jím publikované texty, tedy i diskuze. Omlouváme se za omezení těch, kteří vystupovali korektně a s věcnými připomínkami.“

Toto je odvrácená stránka svobody. Nikoli onen zákaz diskusí (to je jen důsledek čehosi), ale důvody, které k němu vedly. Realita je taková, že ti neslušní způsobili újmu na svobodě slova těm slušným. Bohužel. Nicméně platí, že svoboda není a nemůže být bezbřehá; svoboda, má-li mít smysl, musí být spojena s odpovědností. Musí mít své mantinely. Není-li tomu tak, má „rozhodčí“ nejen právo, ale i povinnost odpískat aut, ofsajd či faul, případně udělit po žluté i červenou kartu.

Přesně to udělalo Echo24 – a já mám pro rozhodnutí redakce plné pochopení.

Poznámka: Vcelku souhlas. Ale přidal bych ještě jeden aspekt: proč má vydavatel nést odpovědnost za cizí komentáře? Že nese odpovědnost za obsahové články, to je samozřejmé; je (po autorech) odpovědný za to, co vydává. Ale přenášení odpovědnosti anonymních komentátorů na vydavatele nutně povede k tomu, že nakonec všechny diskuse pod články ze strachu z možné reakce ideopolicie zmizí zcela. Protože kdo bude posuzovat, co je ještě košer a co už není?

Takhle to začínalo i na iDěsu, takhle to pokračuje na Twitteru i Facebooku, takhle to je nově na Echu. Nejprve snaha o moderaci diskusí, pak cenzura diskusí, pak zákaz diskusí. Jen pro několik floutků, kteří neumí ovládnout za klávesnicí své ego, nesnesou jiný názor a při faktu dynamicky přidělovaných IP adres těží ze své relativní anonymity. A na straně druhé se stát vyžívá v represi názorů nepohodlných.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 085 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)