CAPITALISMKILLS
25.12.2019
Kategorie: Ekonomika

Nenávist ke kapitalismu je produkt kapitalismu?

Sdílejte článek:

MATTHIAS 

Nenávidět kapitalismus je už strašné klišé. Slyším od různých lidí prakticky denně, jak nenávidí kapitalismus, protože to je systém zla. Na každé demonstraci se musí vyskytnout nejméně jeden transparent s nápisem PRYČ S KAPITALISMEM. Kapitalismus je údajně konzumní svět, ve kterém žijeme. Svět, kdy si lidé berou půjčky, aby si mohli koupit věci, které nepotřebují, jen proto, aby udělali dojem na lidi, které stejně nemají rádi.

Konzumní svět je plný lidí, co nakupují nesmysly na Vánoce a v létě jezdí k moři. Konzumní svět kapitalismu jsou velké korporace, které mají moc a lidé, jejichž mozek vymyly reklamy.

Není divu, že se proti tomu někdo bouří a připadá si jako rebel, který stojí sám proti zbytku světa. Ta unikátní sněžná vločka, která prokoukla, jak marnivé je trávit život nakupováním kravin a braním si půjček.

Uvědomil jsem si, jak je nenávist ke kapitalismu romantická a antisystémová, když jsem sledoval seriál Mr. Robot. Motiv seriálu je prakticky o tom, jak parta hackerů chtějí zničit jednu velkou korporaci, položit systém peněz a celkovou ekonomiku. A pak jsem si přečetl různé názory na seriál a všichni v tom vnímají tu romantiku.

Tedy, ti hodní hackeři, ti rebelové, co bojují proti zlému systému. Představa, že patříte k těm, co nesnáší banky a korporace je velice vzrušující. Nezapomínejme ale, že sám seriál Mr. Robot je komerční kapitalistický produkt – seriál, napsaný profesionálními scénáristy, kteří ví, co lidi přitáhne k obrazovkám a zainvestovaný nějakým producentem v kvádru.

Jeden známý nedávno viděl pořad A DOST!, kterej uvádí Tuna. A tenhle známý mi říká, že kapitalismus je zlej, protože v tom pořadu vidí, jak dělají potraviny z nebezpečných a nezdravých sraček, všechno šidí a ojebávají, aby to bylo levný. Prodávají nám sračky a my za to ochotně platíme nesmyslný částky. No jo, akorát pořad A DOST! je taky kapitalismus.

Ten pořad je produkt, který dalo dohromady nějaké studio, mají peníze ze sledovanosti a z něčeho, co se nazývá shock value, tedy pozornost získaná šokem. Tj. jeden obrovský clickbait. “Takže Tuna lže?” ptá se mě kamarád. Říkám mu, že to, co Tuna říká je pravda říznutá přeháněním, polopravdama a dalšíma věcma, co donutí lidi na to koukat.

A pak jsou tu média. Média nejsou taky nic jiného, než služba nabízená na trhu. Lidé poptávají informace, média je nabízí. Nějaké suché informace o tom, že se stala dopravní nehoda už nikoho neberou. Opět tam musí být shock value.

A největší shock value byla zpráva o tom, jak pouze 1 % lidí vlastní cca 80 % veškerého bohatství na světě. Spoustu lidí tato zpráva vytočila. Svět je tak zatraceně nefér! Lidé z toho nabyli dojmu, že veškeré bohatství je jako jeden velký společný koláč a my si z něj všichni musíme co nejvíce urvat. A pokud si nějaký boháč urve kus, vezme ho těm chudým. Tj. všichni bohatí jsou bohatí na úkor chudých.

WRONG!! Takto ekonomika nefunguje. Pokud je někdo bohatý, nevzal ty peníze chudým, ale to bohatství VYTVOŘIL tím, že do společnosti nalil nějaké hodnoty, které lidé chtějí. Bohatí lidé spíše dělají chudé bohatšími, protože obvykle jim dávají práci a peníze samy o sobě jsou oběživo, které tento bohatý člověk posílá dál, dalším lidem, lidem, co pro něj pracují. Bohatství se spíše celoplošně zvětšuje a to jen díky trhu.

Ovšem tato zpráva zkrátka prodává lidem šokující odhalení o světě – svět je totálně ve sračkách. Jenže je to opět jenom produkt, který lidi donutí tato média konzumovat.

Není to paradoxní, jak jsou antikapitalistické věci zacyklené samy o sebe? Trh vlastně paradoxně dokazuje svou funkčnost tím, že lidem dává to, co poptávají. A lidé poptávají hejty na kapitalismus.

Není divu, že mladí píšou na sociální sítě, že nesnáší kapitalismus a odesílají to ze svých iPhonů. Není divu, že nějaká popová hvězda vydělá miliony na písni, která kritizuje kapitalismus.

Takže asi tak.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Bc. Michal Hajdučko 300,- Kč, Martin Kubíček 2000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 900,00 Kč
Vybráno 42.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 481 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 3,82 out of 5)
Loading...
184 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)