HATEFREE
24.1.2020
Kategorie: Společnost

Nenávist až za hrob

Loading...
Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Stav společnosti lze posuzovat podle mnoha ukazatelů. Většinou bychom si mysleli, že jedním z nejdůležitějších je ekonomická situace. Jsme však v zemi v srdci Evropy, v České republice, kde by i při sebevětším blahobytu nebylo nijak dobře, protože jednou z našich nejvýraznějších vlastností provázejících nás životem je závist. Ta už se dávno usídlila v naší kotlině a drží se tu zuby nehty. Většina z nás se s ní naučila žít a bere ji jako běžnou součást vztahového života spojeného s touto oblastí.

Vynechme však něco, co jen tak nezměníme. Daleko horší stav zapřičiňuje fenomén dnešní doby. Lidé se přestávají mít mezi sebou tak nějak rádi. Vytrácí se zásadní atributy slušného chování, jakými je úcta ke stáří, tolerance, vstřícnost, schopnost diskutovat a naslouchat. Především mladá nastupující generace získává dojem, že již při narození věděla vše a s přibývajícími léty so uzurpuje jistou nadvládu nad těmi, díky nimž tu je. Liberální výchova způsobila extrémy, které by v minulém století byly nemyslitelné. Arogance vyzařující z mladých pánů a dívek je jedním ze zásadních jevů a výrazně se stupňuje.

Není se čemu moc divit, když jim je dáván prostor, který jim nepatří. Jak může například jakási nyní čerstvě sedmnáctiletá Thunbergová křičet na sympóziích na přední světové politiky a byznysmeny, a ti jí ještě tleskají? To samé platí o plno dalších bezvýznamných aktivistech rozdávajících rozumy v médiích o věcech, ke kterým se díky své nezralosti a neschopnosti vnímat souvislosti ani nemohou objektivně vyjadřovat. Jak se může vytvořit dvousettisícový dav vedený a moderovaný nedostudovaným teologem a partičkou mléčňáků kolem něj? Člověk neschopný dokončit vysokou školu v době, kdy ji udělá díky ztrátě dostatečných nároků na studium i trochu šikovnější šimpanz, mladík fakultu opustí a jde kázat národu, co je dobré a co nikoliv. A lidé místo toho, aby sebevědomému hnědokošilníkovi neschopnému formulovat, co by se stalo, kdyby náhodou jím požadovaná demise vlády přišla, dotyčného nechali v naivní iluzi zmizet v davu, tak mu provolávají slávu a naslouchají jako Mesiášovi. V Parlamentu ČR zasedne politický potěr, jehož předností je buď exotický vzhled, účes připomínající mušketýry či prostě ještě vlhké razítko v občance. Nikoliv moudrost, zkušenost a odbornost.

Obrázek nám poskytují opět především sociální sítě. To, co jsme si kdysi v mládí ve vypjatých chvílích jen tak brblali pod rašící vousy, to nyní mohou postpubescenti prezentovat veřejně ve svých statusech. A někdy se zdá, že čím agresivnější výrok, tím více jsou oslavováni mezi sebou. Skupiny mladých vzájemně komunikují se svazáckým nadšením, přičemž je jejich nenávist ke starší generaci stále zřejmější. Tajemstvím zůstává, chovají li se tak i k rodičům, či jde li o vztah všeobecný ke všem, kteří dle nich překročili jistou věkovou hranici. Týká li se to i vlastních rodičů, pak zjevně pokračuje degradace rodiny a na vině jsme skutečně mi starší, kteří jsme pod vlivem světového trendu umožnili liberalizaci výchovy mládeže. Částečně je to způsobeno tím, že se posunuje hranice zplození potomků, protože starší rodiče jsou většinou tolerantnější a výchovou tak nějak unavenější, takže se zvyšuje benevolence mezi rodiči a dětmi. Ušili jsme si na sebe bič. Pokud se však k nám chovají naši potomci slušně, nikoliv však k ostatním starším lidem, vychovali jsme je špatně, a ta naše vina je ještě větší.

Je tu však ještě jeden aspekt. Všimněte si, že v mnoha zemích převzaly vládu ženy. Což často vede k naprosté destabilizaci daného státu. Momentálně to vnímáme především v severských zemích Evropy a v Německu, Ženy přebírající vedoucí pozice patří k modernímu přístupu vnímání ženské role. Jenže modernost nemusí přinášet progres. Jejich vzestup vznikl v zárodku v jednotlivých rodinách, kde posílil jejich vliv natolik, že často vzniká oprávněný dojem jisté nadbytečnosti mužů. Což se týká i výchovy. Určitá měkkost žen, tolerování věcí, které by kdysi končily fackou od táty či přehnutím přes koleno a seřezáním řemenem či vařečkou, to vše ovlivňuje v důsledku chování mládeže. Děti se přestaly bát průšvihů, jsou nedisciplinované. Vše dovršilo zrušení základní vojenské služby, která byla jakousi pomyslnou maturitou v dospívání muže a ovlivnila i výchovu dívek tím, že jejich ročníky potencionálních partnerů prostě zmizely a mladé slečny měly část trochu vyzrát….a něco se po boku mámy naučit.

Vraťme se k sociálním sítím. Jejich existenci lze považovat za kontraproduktivní. Pro starší jde sice o informační dálnici jdoucí souběžně s médii, pro mladé je to především seznamka a místo, kde mohou bezpečně kritizovat nahlas cokoliv, bavit se a žít druhý život. Kdo by se bez sociálních sítí dozvěděl o agresivních jedincích typu Thunbergové, Hřebenáře, Jandy či Cempera a mnoha dalších, které právě toto prostředí udělalo známými? Jejich nenávist vůči lidem je naprosto zjevná. Postupně se k nim nabalují další v normálním životě neužiteční jedinci. Imaginární svět už našel cestu, kudy proniká do toho normálního a stává se smutnou součástí kultury. Nasupení mladí lidé odsuzují a urážejí ty starší. Přáli by si odebrání volebního práva seniorům, nazývají je příživníky a veřejné obavy ze zhroucení důchodového systému přetavují v názory, že jim starnoucí generace krade peníze. To říkají lidé, kteří ještě nic nedokázali. Vrcholem poté byly reakce na smrt Karla Gotta či nyní předsedy Senátu ČR Kubery. To už nešlo o nevkus, ale o ukázku toho, kterým směrem se mládež ubírá. Bohužel, většinou pod dohledem těch starších, pro které se nenávist stala běžnou součástí života. Vytratila se úcta, soudružnost a solidarita mezi generacemi.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jiří Novák 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč


Celkem za měsíc: 17 270,78 Kč
Vybráno 49.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 304 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.