stalinmatka
14.11.2021
Kategorie: Historie

Neměl slitování s nikým, ani s přáteli, matky se ale Stalin bál

Sdílejte článek:

SM

Diktátor Josif Stalin postupoval vůči tomu, kdo se mu znelíbil, nelítostně, i když to byl třeba jeho přítel či spojenec. Byla jedna osoba, které se však Stalin bál a choval k ní velký respekt – své matce.

Pokud bychom se měli ptát, koho se ve skutečnosti rodilý Gruzínec Stalin ve svém životě bál, ukázali bychom nikoliv na domnělé či skutečné nepřátele, ale na matku Jekatěrinu Geladze. To potvrdila ostatně svého času i Stalinova jediná dcera Světlana Allilujevová, která prohlásila, že její otec se nebál nikoho, s výjimkou vlastní matky.

Vztahy mezi Jekatěrinou a její synem, který se narodil jako třetí a zároveň poslední dítě Jekatěrině a Besarionovi Džugašvilimu, byly v nadsázce řečeno složité. Stalin se místo ,,očekávané” kněžské dráhy, kterou si matka přála, dal na úplně jinou a stal se později krutým diktátorem, nemaje slitování s nikým. Stalinova matka se netajila tím, že je zklamaná tím, jakou životní cestu její syn zvolil, protože si vše představovala poněkud jinak. A Besarion, Stalinův otec, si přál, aby se mladý Josif stal řemeslníkem jako on.

Vzájemné vztahy s matkou se pak často omezovaly na výměnu dopisů, což bylo částečně komplikováno faktem, protože Jekatěrina neovládala ruštinu a Stalin naopak psal už ,,nedbale” gruzínsky. Stalin sice matku navštěvoval, ale bylo to jen zřídka, protože na prvním místě řešil stranickou a vládní agendu, případně nekonečné odhalování ,,protistátních živlů”. Jekatěrinu navštívil Stalin v roce 1921 a 1926 a poslední osobní setkání proběhlo na podzim v roce 1935.

Během návštěvy se hovořilo o Stalinovi a jeho diktátorském postavení, které si postupně vybudoval. Když se ho jeho matka zeptala, co dělá vlastně pro živobytí, diktátor jí odpověděl lakonicky: ,,Mami, pamatuješ si na našeho cara? Tak já jsem někdo jako car.” Matka mu pak na to poněkud rozhořčeně řekla, že by udělal lépe, kdyby se stal knězem. Takovou ,,variantu” však Stalin už dávno zamítl.

Nikdo jiný by si tuto odpověď nemohl ke Stalinovi dovolit, až na jeho matku. Tu si Stalin nedovolil na rozdíl od syna Jakova a mnoho dalších rodinných příslušníků zapudit. Stalin pak pověřil nechvalně známého šéfa NKVD Lavrentije Beriju, aby na stárnoucí Jekatěrinu dohlédl a postaral se o ni.

V závěru života pak bylo možné Stalinovu matku vidět poměrně často na ulici v doprovodu Berijových ,,goril”. 4. června 1937 pak Stalinova matka umírá na zápal plic. Nevíme přesně, kolik jí bylo let, historikové odhadují kolem 80. Stalin se neúčastnil osobně pohřebního obřadu, ale poslal věnec s větou: ,,Mojí milé a milované matce od tvého syna Josifa Džugašviliho (Stalina), psanou v gruzínštině a ruštině. Tak se jeden z největších diktátorů v dějinách rozloučil se svou matkou.

 

  • Russia Beyond
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 045 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,46 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)