NEMECKO2
14.10.2019
Kategorie: Ekonomika

Německý extrém navíc

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Statistici v německém ekonomickém institutu IFO odhadují, že německá obchodní bilance letos skončí kladným převisem 276 miliard dolarů, tj. 7.1% HDP, tak závratný kladný přebytek se v Německu realizuje už řadu let. V proporcích českého státu by něco podobného znamenalo kladnou obchodní bilanci ve výši 800 miliard korun, pokud by se na Křivoklátsku začaly těžit diamanty a vyváželi jsme je, pak by tento kladný převis mohl být oprávněný, ale i tak v důsledcích by to zničilo trh s diamanty.

Německo nic blízkého diamantům netěží, naopak z důvodu ekonomického racio velkou část energie těží v hnědém uhlí a tváří se jako apoštol klimatického náboženství. Exportní převis realizuje Německo v průmyslových odvětvích, důsledkem je hrubé narušení globální ekonomické rovnováhy, podíl na ekonomické krizi v jižních zemích EU a technologická exploatace satelitních zemí. Druhé v kladné obchodní bilanci je Japonsko se 188 miliardami a až třetí Čína s 182 miliardami, Spojené státy navzdor úsilí prezidenta skončí letos podle odhadu s 480 miliardovým deficitem v obchodní bilanci.
Světový primát v obchodní bilanci, i když je proti regulím EU, vyvolává v Německu euforii. Ale všeho s mírou. Německo prodává ve velkém, ale v moderním byznysu se banky podílí na obchodních transakcích, v tomto případě především německé, které export financují a dnes má německý bankovní sektor v zahraničí pohledávky ve výši 6 bilionů eur, a bůhví jak velkou část z nich vydolují, pokud nevydolují, tak mají střadatelé a penzijní fondy smůlu, popř. i ostatní státy eurozóny, neboť v nejhorším případě to nějakou formou zafinancuje evropská centrální banka. Německý kladný převis kritizují Trump, Macron, MMF, EU Komise a státy eurozóny, které ještě nedávno měly s Německem vyrovnanou obchodní bilanci a dnes Německo vysálo jejich průmyslová odvětví, jako je Itálie a Francie.

Od Adama Smitha se ví, že světový obchod musí přinášet obohacení všem, všeobecný profit je založen na komparativních nákladových výhodách jednotlivých států, Německý extrém v exportu zničil tuto rovnováhu, nikdo rozumný nemůže tvrdit, že komparativní výhodou Česka oproti Německu, je levná pracovní síla, tento fakt neodpovídal realitě ani bezprostředně po pádu železné opony, temporálně to mohlo platit v důsledku měnového kurzu, ale Češi oplývali stejnými dovednostmi a inteligencí (i průmyslovou infrastrukturou) jako Němci, pak jsou de facto stejně drazí a pokud se to nezohlednilo ani v třicetiletém období na pracovním trhu, muselo dojít k systémové chybě.

Německo do roku 2023 hodlá do zlepšení klimatu investovat 100 miliard, ale rozumné investice do ekonomické infrastruktury Německo blokuje politikou totálního šetření, kterou diktuje celé EU. Spojené státy ozdravují ekonomickou situaci v zemi snahou o vyrovnání obchodních vztahů s Čínou, Evropskou unií i okolními státy. Poslední měsíce Německo zaznamenává pokles průmyslové výroby 3%-4% oproti předchozímu roku. Podle mnohých ekonomů je to příznak dlouhodobější nastupující krize, Německo by podle nich mělo změnit základní paradigma a posunout se od ekonomického modelu masívního exportu za každou cenu k vyrovnanějšímu modelu, např. podstatně zvednout vnitřní spotřebu. Běžnou odpovědí deficitních zemí v obchodní bilanci je devalvace měny, v eurozóně tyto země tuto možnost nemají a ke zvednutí konkurenceschopnosti svého zboží mohou pouze srazit mzdy a šetřit na státních nákladech, ale jak se ukazuje ani tato odpověď nevede v evropskounijním prostoru k cíli.

Němci exportují do USA za 111 miliard eur, ale importují pouze za 61 miliard eur, tedy kdo je víc amorálnější ve vzájemném obchodě, Trump nebo Merkelová? Velká disproporce německého exportu směrem k evropskounijním zemím je hlavním důvodem ekonomické krize jižních zemí. Němci do zemí EU exportují za 750 miliard eur a importují pouze za 590 miliard eur. Obrovský německý export podvazuje ekonomickou expanzi jižních zemí EU. Po zavedení eura se jejich kladný surplus v obchodní bilanci rychle obrátil na záporný. Pokud se nevyrovná obchodní bilance, riskují i Němci, že kredity jejich bank exportu nikdy nebudou zplacené.

Autor: Libor Číhal

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 237 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.