images
5.9.2016
Kategorie: Politika

Německo: Volby v Meklenbursku-Pomořansku byly debaklem Merkelové

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

COM

Podle agentury DPA v nedělních zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku zvítězila sociální demokracie (SPD), která podle konečných výsledků obdržela 30,6 procenta hlasů. Druhá skončila Alternativa pro Německo (AfD) s 20,8 procenta hlasů a předběhla tak o téměř dvě procenta Křesťanskodemokratickou unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Regionální parlament budou muset opustit Zelení.

Výsledek CDU je těžkou ranou pro Merkelovou, která má v Meklenbursku-Pomořansku svůj volební obvod. CDU zaznamenala v neděli nejhorší výsledek v historii. Dostala ještě o čtyři procenta méně než před pěti lety. Také sociální demokracie si v nynějších volbách oproti roku 2011 pohoršila, když jí voliči dali o pět procent méně hlasů.

Účast voličů dosáhla kolem 60,5 procenta a byla o výrazně vyšší než v roce 2011 (51,5).

Pozorovatelé se shodují, že skutečným vítězem je Alternativa pro Německo. Všechny ostatní parlamentní strany totiž ztratily, přičemž část hlasů jim odebrala právě AfD.

Podle předsedkyně AFD Frauke Petryové je za úspěchem její strany to, že občané Meklenburska-Pomořanska už nevěří tradičním stranám, že jsou schopni dělat politiku pro občany. Svou roli sehrála i Merkelové “katastrofální politika vůči uprchlíkům”, řekla Petryová pro ZDF. AfD dále uvedla, že nynější prohra je možná začátkem konce Merkelové. Komentáře se shodují, že už zemské volby v Berlíně za pár dnů by mohly naznačit, jestli jde o vážnější trend. Německý politolog Karl-Rudolf Korte si myslí, že z voleb v Meklenbursku-Pomořansku by se mohly strany v jiných spolkových zemích poučit. AFD podle něj tímto “překročila svůj zenit”.

Předvolební kampaň poznamenala především problematika uprchlíků, přestože počet nově příchozích žadatelů o azyl v Německu letos ve srovnání s loňském prudce klesl a v Meklenbursku-Předním Pomořansku jich je jen několik tisíc.

Pouze dva týdny po Meklenbursku-Předním Pomořansku se uskuteční parlamentní volby i v hlavním městě Berlíně. Obě hlasování jsou považovány za test před příští rok únorovými volbami spolkového prezidenta a zářijovými volbami nového Spolkového sněmu.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.