migrnemecko2
9.5.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Německo: Příliv migrantů, odliv lékařů

Sdílejte článek:

LUKÁŠ BURGET

Hned dvě zprávy ze sousedního Německa vzbudily pozornost: Informace, že jedno z nejčastěji dávaných jmen v Německu je Mohamed a informace o odchodu německých lékařů například do Švýcarska.

Obě zprávy spolu souvisejí: Potvrzují dlouhodobé obavy navzdory mohutné propagandě od počátku sdílené všemi příčetnými lidmi, že migrační krizí nedojde k přílivu kvalifikovaných pracovníků, nýbrž klientů sociálních systémů a že porodnost těchto skupin obyvatelstva bude mít ještě zásadnější důsledky v budoucnu.

Česká republika je bohužel tou poslední zemí Evropy, jejíž obyvatele by z popsaného vývoje u sousedů mohl přepadat škodolibý smích: Německo je nejdůležitějším obchodním partnerem naší země a společenské i ekonomické problémy Německa se zásadním způsobem projeví i u nás.

Již dnes Českou republiku ohrožuje stejně způsobený nedostatek lékařů, protože řada z nich se rozhodla doplnit řídnoucí řady právě svých německých kolegů, platově si přilepšit a u nás doma tedy chybí. Pravda, osobně se nebudu bránit ošetření například ukrajinským lékařem, který doplní chybějícího českého a bude-li to dobrý odborník, jenže kde bude brát zdravotníky zase Ukrajina? K tomu doplňme, že právě z Ukrajiny můžeme očekávat zvýšenou migraci, bude-li se společenský i ekonomický rozvrat této země prohlubovat, jak se zatím zdá nevyhnutelné. Tito migranti rozhodně nebudou všichni lékaři a určitě se nedokážou úplně všichni dokonale a bezproblémově zařadit do naší společnosti, ostatně už dnes existují problémy s veřejným pořádkem v okolích ubytoven zahraničních dělníků českých podniků.

Ale zpět do Německa: Z řady reportáží i přímo sdílených zkušeností z Německa jsou zřejmé i další, než pouze finanční důvody k tomu, aby německý lékař odešel do Švýcarska nebo do Norska. Jsou jím opět migranti, se svými často poněkud odlišnými zvyky a chováním, než na které jsou němečtí lékaři zvyklí. Migranti se často bezohledně dožadují přednostního ošetření, komunikace s lékaři je chaotická, vzhledem k náboženským tabu je často komplikované vyšetření a ošetření, zejména jsou-li lékař a pacient rozdílného pohlaví. Nemám k dispozici oficiální zdroje, nicméně jsem přesvědčen, že i tyto věci mají v dané situaci svoji váhu. Stejně tak jsem ovšem přesvědčen, že právě tyto věci se do oficiálních zdrojů dostanou jako poslední, pokud vůbec.

Německo se nepotýká pouze s odlivem jmenovitě lékařů, problém je odliv jakýchkoli odborníků. Určitě si dovedeme představit řadu situací, kdy je odchod ze země jasnou volbou pro člověka, který si může svého zaměstnavatele vybírat doma i v zahraničí, v zahraničí získá vyšší plat a nebude se muset smiřovat s řadou negativ, které přináší migrační krize v jeho domovské zemi. Migrační krize se samozřejmě dotýká i Švýcarska nebo Norska, kam němečtí lékaří míří, ale je evidentní, že tyto země alespoň zatím dokážou nabídnout lepší plat i pracovní podmínky.

Sousední Německo se tedy potýká s důsledky imigrace i emigrace. Nejinak tomu bude i u nás, bez ohledu na to, jak přísnou imigrační politiku naše země nastaví, a na to, jak vysokou samostatnost rozhodování si v těchto věcech zachová.

Již nyní se objevují známky blížící se ekonomické recese a přijde-li opravdu, doufejme, že bude jen slabá. Při každém takovém poklesu však dochází ke zvýšení nezaměstnanosti, a nekvalifikovaní zahraniční pracovníci se nezaměstnanými ocitají jako první. Bylo by dobré, kdyby si Česká republika vzala z vývoje u sousedů příklad a s tímto poučením formulovala svoji politiku migrační, azylovou a podmínky zaměstnávání zahraničních pracovníků.

Zdroje:

  • 1) https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-berlin-jmeno-dite-mohamed-narozeni-rodice.A190506_085129_zahranicni_pmk
  • 2) https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-svycarsko-migrace-hospodarstvi-prace-utek-mozku-lekari-zdravotnictvi.A190503_163420_zahranicni_luka
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2019: *****

Dagmar Karlíková 500,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Anonymní dárce 1984,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, ing. Jan Kocura 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Dagmar Lavičková 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Švestka 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Milan Tahovský 500,- Kč, Rudolf Bláha 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Marin Vacek 500,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 545,00 Kč
Vybráno 32.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 074 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.