migrnemecko2
9.5.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Německo: Příliv migrantů, odliv lékařů

Sdílejte článek:

LUKÁŠ BURGET

Hned dvě zprávy ze sousedního Německa vzbudily pozornost: Informace, že jedno z nejčastěji dávaných jmen v Německu je Mohamed a informace o odchodu německých lékařů například do Švýcarska.

Obě zprávy spolu souvisejí: Potvrzují dlouhodobé obavy navzdory mohutné propagandě od počátku sdílené všemi příčetnými lidmi, že migrační krizí nedojde k přílivu kvalifikovaných pracovníků, nýbrž klientů sociálních systémů a že porodnost těchto skupin obyvatelstva bude mít ještě zásadnější důsledky v budoucnu.

Česká republika je bohužel tou poslední zemí Evropy, jejíž obyvatele by z popsaného vývoje u sousedů mohl přepadat škodolibý smích: Německo je nejdůležitějším obchodním partnerem naší země a společenské i ekonomické problémy Německa se zásadním způsobem projeví i u nás.

Již dnes Českou republiku ohrožuje stejně způsobený nedostatek lékařů, protože řada z nich se rozhodla doplnit řídnoucí řady právě svých německých kolegů, platově si přilepšit a u nás doma tedy chybí. Pravda, osobně se nebudu bránit ošetření například ukrajinským lékařem, který doplní chybějícího českého a bude-li to dobrý odborník, jenže kde bude brát zdravotníky zase Ukrajina? K tomu doplňme, že právě z Ukrajiny můžeme očekávat zvýšenou migraci, bude-li se společenský i ekonomický rozvrat této země prohlubovat, jak se zatím zdá nevyhnutelné. Tito migranti rozhodně nebudou všichni lékaři a určitě se nedokážou úplně všichni dokonale a bezproblémově zařadit do naší společnosti, ostatně už dnes existují problémy s veřejným pořádkem v okolích ubytoven zahraničních dělníků českých podniků.

Ale zpět do Německa: Z řady reportáží i přímo sdílených zkušeností z Německa jsou zřejmé i další, než pouze finanční důvody k tomu, aby německý lékař odešel do Švýcarska nebo do Norska. Jsou jím opět migranti, se svými často poněkud odlišnými zvyky a chováním, než na které jsou němečtí lékaři zvyklí. Migranti se často bezohledně dožadují přednostního ošetření, komunikace s lékaři je chaotická, vzhledem k náboženským tabu je často komplikované vyšetření a ošetření, zejména jsou-li lékař a pacient rozdílného pohlaví. Nemám k dispozici oficiální zdroje, nicméně jsem přesvědčen, že i tyto věci mají v dané situaci svoji váhu. Stejně tak jsem ovšem přesvědčen, že právě tyto věci se do oficiálních zdrojů dostanou jako poslední, pokud vůbec.

Německo se nepotýká pouze s odlivem jmenovitě lékařů, problém je odliv jakýchkoli odborníků. Určitě si dovedeme představit řadu situací, kdy je odchod ze země jasnou volbou pro člověka, který si může svého zaměstnavatele vybírat doma i v zahraničí, v zahraničí získá vyšší plat a nebude se muset smiřovat s řadou negativ, které přináší migrační krize v jeho domovské zemi. Migrační krize se samozřejmě dotýká i Švýcarska nebo Norska, kam němečtí lékaří míří, ale je evidentní, že tyto země alespoň zatím dokážou nabídnout lepší plat i pracovní podmínky.

Sousední Německo se tedy potýká s důsledky imigrace i emigrace. Nejinak tomu bude i u nás, bez ohledu na to, jak přísnou imigrační politiku naše země nastaví, a na to, jak vysokou samostatnost rozhodování si v těchto věcech zachová.

Již nyní se objevují známky blížící se ekonomické recese a přijde-li opravdu, doufejme, že bude jen slabá. Při každém takovém poklesu však dochází ke zvýšení nezaměstnanosti, a nekvalifikovaní zahraniční pracovníci se nezaměstnanými ocitají jako první. Bylo by dobré, kdyby si Česká republika vzala z vývoje u sousedů příklad a s tímto poučením formulovala svoji politiku migrační, azylovou a podmínky zaměstnávání zahraničních pracovníků.

Zdroje:

  • 1) https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-berlin-jmeno-dite-mohamed-narozeni-rodice.A190506_085129_zahranicni_pmk
  • 2) https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-svycarsko-migrace-hospodarstvi-prace-utek-mozku-lekari-zdravotnictvi.A190503_163420_zahranicni_luka
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 156,00 Kč
Vybráno 29.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 215 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.