Německo: Náklady na imigranty explodovaly a napětí vzrůstá …

Sdílejte článek:

JURAJ POLÁČEK 30|07|2015

Za poslední 4 roky náklady na ubytování žadatelů o azyl v Berlíně narostly 45x , jak vyplývá z odpovědi Dicka Gerste, sociálního tajemníka (CDU) na interpelaci levicových poslanců v parlamentu.

Od roku 2010, kdy náklady na ubytování 2708 žadatelů o azyl byly ve výši 2 100 000 Eur došlo k nárůstu na téměř 94,9 milionu Eur v roce 2014 pro celkem 11 262 žadatelů o azyl. Průměrné výdaje za uprchlíka narostly více než desetinásobně – od 778,37 euro na osobu na 8425,19 eur.

Má to dva důvody. Jednak došly předem určené prostory na ubytování, které byly v podstatě jen za režijní cenu. Druhý důvod je, že stát musí platit ceny, které si určují podnikatelé s ubytováním. Tito nejsou samozřejmě žádná charita a ubytování berou jako byznys. Vysoká poptávka pak generuje i vysokou nabídku ceny, ačkoli státní úředníci neustále hovoří o vydírání a předražování.

Samozřejmě je zde i podezření z korupce. Dnes jde na celoněmecké půdě o miliardový byznys, kde garantem je mimořádně dobře a přesně platící stát, není se co divit, že se kolem tohoto podnikání slétají supi, snažící se tuto zdechlinu co nejrychleji oškubat.

Mluví se o předražování soukromých zařízení sociální péče, když prý evidují více zaměstnanců, než mají reálně a auditorská zpráva zas mluví o podivném přidělování smluv ze strany státu, když v červnu neexistovala jediná veřejná nabídka na poskytnutí žádosti o ubytování ze strany státu navzdory uzavíraným smlouvám.

pb-121025-asylum-seekers-berlin-jsa-2.photoblog900

Severní Porýní-Vestfálsko kolabuje

Tento stav je typický pro celé Německo. Všechny prostory praskají ve švech a podle Focusu v Severním Porýní-Vestfálsku je dnes 77000 žadatelů o azyl, které už není kam ubytovat.

Imigranti sice přicházejí do 500 místních center pro počáteční příjem v Dortmundee, Bielefeldu, Unna-Massey, Burbachu a Bad-Berleburg, ale odtud jsou okamžitě distribuovaní od obcí a měst. Tyto vytvořily 60 institucí se 17 tisíci místy pro umístění žadatelů o azyl, ale z nich je dostupných jen asi 10 tisíc míst, například kvůli uzavření osmi přístřešků pro plané neštovice. Imigranti tedy bydlí všude, kde se jen dá. Během školních prázdnin okupují tělocvičny a prostory škol v dvojposchoďových postelích, jsou umísťováni na stadiony, sportoviště, supermarkety, lodě, hotely s volnými místy atd.

Mnoho z nich pochází z válečných zón zemí jako je Irák, Sýrie, nebo Somálsko, ale kolem 40% přichází z balkánských zemí, kde nehrozí žádné nebezpečí. Kritika Balkánců má opodstatnění v tom, že ačkoliv například v Essenu tvoří více než dvě třetiny imigrantů, 99% z nich se azyl neposkytne a vracejí se domů. Jim se to však mimořádně vyplatí. Během celého procesu mají zdarma bydlení, jídlo a kapesné. V případě nemocných a postižených i perfektní německou lékařskou péči – no nekupte to. Jen pro informaci, kapesné na jednoho dospělého je 143 Eur a na dítě, v závislosti na věku, 84-92 Eur.

Vzhledem k tomu, že azylový proces trvá cca půl roku, mnozí z Balkánu na zimu prostě odcházejí do Německa, kde ji pohodlně stráví s plnou penzí a toto dělají opakovaně.

Jak bylo zmíněné v Berlíně, exploze nákladů na ubytování se nevyhnula ani Essenu, metropoli Severního Porýní-Vestfálska. Z původně plánovaných 680 Eur na osobu ze začátku je dnes 794 Eur a vzhledem k nutnosti pronajmutí míst v hotelích centra města náklady dále rostou. Obce budou muset letos uhradit 35,2 milionu Eur, přičemž zemská vláda hradí pouze 22%. Není se co divit protestním náladám …

Zdroj: Juraj Poláček

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 14 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
82 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.