Německo: Náklady na imigranty explodovaly a napětí vzrůstá …

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JURAJ POLÁČEK 30|07|2015

Za poslední 4 roky náklady na ubytování žadatelů o azyl v Berlíně narostly 45x , jak vyplývá z odpovědi Dicka Gerste, sociálního tajemníka (CDU) na interpelaci levicových poslanců v parlamentu.

Od roku 2010, kdy náklady na ubytování 2708 žadatelů o azyl byly ve výši 2 100 000 Eur došlo k nárůstu na téměř 94,9 milionu Eur v roce 2014 pro celkem 11 262 žadatelů o azyl. Průměrné výdaje za uprchlíka narostly více než desetinásobně – od 778,37 euro na osobu na 8425,19 eur.

Má to dva důvody. Jednak došly předem určené prostory na ubytování, které byly v podstatě jen za režijní cenu. Druhý důvod je, že stát musí platit ceny, které si určují podnikatelé s ubytováním. Tito nejsou samozřejmě žádná charita a ubytování berou jako byznys. Vysoká poptávka pak generuje i vysokou nabídku ceny, ačkoli státní úředníci neustále hovoří o vydírání a předražování.

Samozřejmě je zde i podezření z korupce. Dnes jde na celoněmecké půdě o miliardový byznys, kde garantem je mimořádně dobře a přesně platící stát, není se co divit, že se kolem tohoto podnikání slétají supi, snažící se tuto zdechlinu co nejrychleji oškubat.

Mluví se o předražování soukromých zařízení sociální péče, když prý evidují více zaměstnanců, než mají reálně a auditorská zpráva zas mluví o podivném přidělování smluv ze strany státu, když v červnu neexistovala jediná veřejná nabídka na poskytnutí žádosti o ubytování ze strany státu navzdory uzavíraným smlouvám.

pb-121025-asylum-seekers-berlin-jsa-2.photoblog900

Severní Porýní-Vestfálsko kolabuje

Tento stav je typický pro celé Německo. Všechny prostory praskají ve švech a podle Focusu v Severním Porýní-Vestfálsku je dnes 77000 žadatelů o azyl, které už není kam ubytovat.

Imigranti sice přicházejí do 500 místních center pro počáteční příjem v Dortmundee, Bielefeldu, Unna-Massey, Burbachu a Bad-Berleburg, ale odtud jsou okamžitě distribuovaní od obcí a měst. Tyto vytvořily 60 institucí se 17 tisíci místy pro umístění žadatelů o azyl, ale z nich je dostupných jen asi 10 tisíc míst, například kvůli uzavření osmi přístřešků pro plané neštovice. Imigranti tedy bydlí všude, kde se jen dá. Během školních prázdnin okupují tělocvičny a prostory škol v dvojposchoďových postelích, jsou umísťováni na stadiony, sportoviště, supermarkety, lodě, hotely s volnými místy atd.

Mnoho z nich pochází z válečných zón zemí jako je Irák, Sýrie, nebo Somálsko, ale kolem 40% přichází z balkánských zemí, kde nehrozí žádné nebezpečí. Kritika Balkánců má opodstatnění v tom, že ačkoliv například v Essenu tvoří více než dvě třetiny imigrantů, 99% z nich se azyl neposkytne a vracejí se domů. Jim se to však mimořádně vyplatí. Během celého procesu mají zdarma bydlení, jídlo a kapesné. V případě nemocných a postižených i perfektní německou lékařskou péči – no nekupte to. Jen pro informaci, kapesné na jednoho dospělého je 143 Eur a na dítě, v závislosti na věku, 84-92 Eur.

Vzhledem k tomu, že azylový proces trvá cca půl roku, mnozí z Balkánu na zimu prostě odcházejí do Německa, kde ji pohodlně stráví s plnou penzí a toto dělají opakovaně.

Jak bylo zmíněné v Berlíně, exploze nákladů na ubytování se nevyhnula ani Essenu, metropoli Severního Porýní-Vestfálska. Z původně plánovaných 680 Eur na osobu ze začátku je dnes 794 Eur a vzhledem k nutnosti pronajmutí míst v hotelích centra města náklady dále rostou. Obce budou muset letos uhradit 35,2 milionu Eur, přičemž zemská vláda hradí pouze 22%. Není se co divit protestním náladám …

Zdroj: Juraj Poláček

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
82 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.