nemeckoislam
18.1.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Německo: “Latentní pocit nebezpečí”

Loading...
Sdílejte článek:

JUDITH BERGMAN

  • 57 % Němců řeklo, že jim už jde na nervy to, jak jim úřady “stále více nařizují, co mohou říkat a jak se mají chovat.” — Průzkum týkající se autocenzury v Německu (provedený v květnu 2019 Institutem pro výzkum veřejného mínění Allensbach pro noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung), květen 2019.
  • “Vidíme důsledky tohoto rozhodnutí, pokud jde o veřejné mínění a vnitřní bezpečnost. Problémy zažíváme denně. Máme tady zločince, osoby podezřelé z terorismu a lidi, kteří používají vice identit… Přestože podmínky jsou již v současnosti přísnější, stále máme v Německu 300 000 osob, jejichž identitou si nejsme jisti. A to je velké bezpečnostní riziko.” — August Hanning, bývalý prezident německé Spolkové zpravodajské služby (BND).
  • “Očividně mnoho lidí nyní vnímá islám spíše jako politickou ideologii, než jako náboženství, a proto si podle nich islám nezaslouží náboženskou toleranci.” — Yasemin El-Menouar, odbornice na náboženství z nadace Bertelsmann Stiftung, 19. července 2019.

“Přinejmenším od událostí, které se udály na náměstí před kolínskou katedrálou na Silvestra v roce 2015, se lidé očividně cítí čím dál méně bezpečně,” řekl Oliver Malchow, předseda jednoho ze dvou největších německých policejních odborových svazů. Odvolal se na hromadné sexuální útoky spáchané hlavně arabskými a severoafrickými muži na náměstí před katedrálou v Kolíně nad Rýnem před více než čtyřmi lety. Malchow také poukázal na nové statistické údaje, podle nichž má nyní přibližně 640 000 Němců oprávnění k držení plynové pistole. To je od roku 2014, kdy toto povolení mělo přibližně 260 000 lidí, velký nárůst. Plynová pistole, ze které lze střílet slepé náboje nebo náboje s obsahem slzného plynu, je potenciálně smrtelná pouze z krátké vzdálenosti.

Podle Malchowa tato nová statistika prokázala “latentní pocit nebezpečí” mezi obyvatelstvem. V roce 2018 se údajně zvýšil také počet soukromých střelných zbraní a to o 27 000 oproti předchozímu roku. V Německu je nyní v soukromém vlastnictví 5,4 milionu střelných zbraní. Většina z nich jsou pušky.

Nedávný každoroční průzkum, který proběhl v září, potvrzuje Malchowův odhad. Již od roku 1992 se největší německá pojišťovací společnost R+V ptá Němců, čeho se nejvíce obávají. Podle zprávy publikované v Deutsche Welle “v roce 2019 poprvé většina dotázaných uvedla, že se nejvíce bojí toho, že se země nebude schopna vyrovnat s přívalem migrantů z roku 2015.” 56 % dotázaných uvedlo, že se bojí, že se země nebude schopna vypořádat s množstvím migrantů. Letos v září uplynuly přesně čtyři roky od doby, kdy kancléřka Angela Merkelová otevřela německé hranice a povolila téměř jednomu milionu migrantů vstoupit do Německa. Nicméně profesor sociální psychologie na univerzitě v Marburgu Ulrich Wagner Deutsche Welleřekl:

“Spíše to souvisí se skutečností, že politici a média o této otázce hodně diskutují, což vyvolává obavy… Například podle poslední studieobavy z terorismu zřetelně ustoupily. Už se jednoduše nebavíme o tomto problému tak, jak jsme to dělávali, a to znamená, že se lidé cítí bezpečněji.”

Zdá se, že profesor tvrdí, že zásadní společenský problém je možné vyřešit nikoli diskutováním o jeho důsledcích a veřejným hledáním jeho řešení, ale jeho zamlčováním. A veřejnost tak ukolébat falešným pocitem bezpečí předstíráním, že problém neexistuje.

Hrozba teroru v Německu ve skutečnosti nezmizela. Třeba v březnu 2019 bylo pro podezření z plánování teroristického útoku v Německu zatčeno 11 mužů. Policie sdělila médiím, že cílem útoku bylo “zabít co nejvíce nevěřících” s použitím střelných zbraní a vozidel. Podle policie již islamistická skupina zorganizovala pronájem velkého auta. Peníze již byly získány a byli již osloveni obchodníci se zbraněmi. “Hrozba terorismu v Německu zůstává vysoká,”informovala média v dubnu 2019. “Podle bezpečnostních orgánů v současné době neexistuje žádné konkrétní riziko útoku. Úřady jsou však připraveny na jakýkoli vývoj.”

Německá média v dubnu 2019 také informovala, že německé orgány od roku 2010 zabránily 13 teroristickým útokům a že podle Spolkového kriminálního úřadu všechny tyto útoky “souvisely s islámským extremismem”. Ještě nedávno (v říjnu 2019) muž ze Sýrie najel ukradeným nákladním vozem zezadu do řady stojících aut, poškodil osm aut a zranil sedm lidí.

Profesor Wagner má však svým způsobem pravdu. Lidé mluví mnohem méně veřejně o zásadních společenských otázkách. Jak již dříve uvedl Gatestone Institute, v průzkumu z května 2019, který provedl Institut pro výzkum veřejného mínění Allensbach pro noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung, se ukázalo, že diskutování o některých problémech v Německu je tabu. Průzkum sice konkrétně nezmínil terorismus, ale dospěl k závěru, že “otázka uprchlíků je pro většinu respondentů jedním z nejcitlivějších témat a je následována vyjádřením názorů na muslimy a islám.” V tomto průzkumu například 71 % Němců uvedlo, že k otázce uprchlíků se člověk může vyjadřovat pouze “velmi, velmi obezřetně”.

Podle každoročního průzkumu zkoumajícího, čeho se Němci nejvíce obávají, je úroveň obav o více než 10 % vyšší v bývalém východním Německu než v západním Německu. PodleDeutsche Welle:

“Paradoxem je, že na východě skutečně žije méně migrantů a méně uprchlíků než na západě, a přesto je úroveň obav vyšší,” říká psycholog Ulrich Wagner. Vysvětluje, že u lidí, kteří měli osobní interakce s cizinci, je méně pravděpodobné, že budou věřit nepodloženým hrůzostrašným příběhům o zločinných uprchlících. “A ve východním Německu mají lidé prostě méně příležitostí setkat se s uprchlíky a odhalit tyto mýty.”

Pokud jde o tuto hypotézu, jejím pravděpodobnějším vysvětlením může být to, že obavy nejsou vyšší, ale že lidé v bývalém východním Německu se nebojí říkat dotazovatelům, co skutečně cítí. Jak ukázal průzkum týkající se autocenzury v Německu, 57 % Němců řeklo, že jim už jde na nervy to, jak jim úřady “stále více nařizují, co mohou říkat a jak se mají chovat.” Němci z bývalého komunistického východu si na to stěžují více než průměrný Němec, protože mají “čerstvé historické vzpomínky na regulaci a omezování”.

Bývalý prezident německé Spolkové zpravodajské služby (BND) August Hanning nedávno potvrdil, že “latentní pocit nebezpečí” není způsoben veřejným podněcováním obav. Během návštěvy Spojeného království Hanning uvedl, že kancléřka Angela Merkelová svým historickým rozhodnutím umožnit prakticky neomezené přistěhovalectví do země ohrozila bezpečnost v Německu. Tím způsobila v Německu i v dalších členských státech Evropské unie “bezpečnostní krizi”. August Hanning řekl:

“Vidíme důsledky tohoto rozhodnutí, pokud jde o veřejné mínění a vnitřní bezpečnost. Problémy zažíváme denně.”

“Máme zločince, podezřelé z terorismu a lidi, kteří používají více identit…”

“Přestože podmínky jsou již v současnosti přísnější, stále máme v Německu 300 000 osob, jejichž identitou si nejsme jisti. A to je obrovské bezpečnostní riziko.”

“Navíc toto rozhodnutí vedlo ke vzestupu pravicového extremismu a ten je také dalším bezpečnostním rizikem…”

Přestože se Němci bojí veřejně mluvit o migrantech, uprchlících a islámu, tak nedávná studie provedená nadací Bertelsmann Stiftung ukázala, že zhruba každý druhý Němec považuje islám za hrozbu. Teorie profesora Wagnera uvedená výše, tedy že nemluvení o určitých otázkách odstraní obavy, je očividně nepravdivá. Podle této studie:

“Celkově asi polovina dotázaných vnímá islám jako hrozbu. Tento podíl je vyšší ve východním Německu, (57 %) než v západním Německu (50 %). Tyto závěry zaznamenané na jaře 2019 jsou do značné míry podobné výsledkům předchozích průzkumů Religion Monitor provedených v letech 2013, 2015 a 2017.”

Odbornice na náboženství z nadace Bertelsmann Stiftung Yasemin El-Menouar na webu této organizace uvádí“Očividně mnoho lidí dnes vnímá islám spíše jako politickou ideologii, než jako náboženství, a proto si podle nich islám nezaslouží náboženskou toleranci.”

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 714 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.