afd
10.2.2020
Kategorie: Politika

Německo: AfD je „nepřijatelná“

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonV EU se šíří jev „nepřijatelnosti“ výsledků voleb jako mor. Novinkou je „zneplatnění“ výsledků tajných voleb v zemském parlamentu Durynska a úspěch strany Sinn Fein v Irsku.

Thomas Kemmerich vydržel ve funkci premiéra spolkové země Durynsko jen jeden den. Rezignoval po tlaku médií, politiků i mnoha běžných Němců, kterým vadilo, že byl zvolen nejen hlasy křesťanských a svobodných demokratů, ale také zástupců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

 

Připomeňme si, že loňské volby vyhrála postkomunistická levice Die Linke. Zemské volby ve východoněmeckém Durynsku poprvé vyhrála strana Levice se ziskem 31 procent hlasů. Druhá skončila výrazně posílená protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 23,4 procenta a až třetí křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, kteří si s 21,8 procenta značně pohoršili.

K tomu lze jen dodat takový „detail“. Zatímco podpora ze strany AfD vadí, podpora od postkomunistů v jiných zemských sněmech nevadí.

Dlouhou dobu se „nepřijatelnou“ stranou „pyšnila“ pouze Francie. Tamní Národní fronta byla vždy ze strany ostatních politických stran označována za naprosto nepřijatelnou a to i nyní v období, kdy pod současnou předsedkyní Marine Le Penovou změnila název na Národní sdružení. Současný prezident Emmanuel Macron vyhrál i díky tomu, že proti němu kandidovala právě Marine Le Penová a získal tak i hlasy voličů, kteří volili „menší zlo“. Macron v současnosti čelí mimořádné nepopularitě, rebelii žlutých vest a mohutným stávkám proti penzijní reformě.

Velmi „nepřijatelnou“ stranou pro liberální média EU je v současné Itálii Liga vedená bývalým ministrem vnitra Mateem Salvinim. Ta si v italských předvolebních průzkumech udržuje již řadu měsíců pozici nejsilnější strany s podporou kolem 32 %, mírně oslabila poté, co Salvini opustil vládu v polovině loňského roku.

Ve Finsku je v pozici liberálním tiskem „nemilované strany“ Finns Party, která od voleb v dubnu roku 2019 nabírá na síle a je v současnosti nejsilnější stranou Finska. I s touto stranou se „nesmí“ spolupracovat a současnou finskou vládu tvoří levicová koalice .

Nyní se obraťme k Německu, které zažilo „šok“ z toho, že do čela Durynské zemské vlády byl zvolen zástupce FDP („standardní“ politické strany) hlasy poslanců za AfD v tajné volbě. V současnosti se na čele popularity drží CDU s 27 %, následovaná zelenými (22 %) a na dalších místech je shodně SPD a AfD s 13 % hlasů. Problém „nepatřičné“ volby je liberálním tiskem výrazně podporován a odstoupení předsedy durynské zemské vlády po několika málo hodinách je komentováno se zadostiučiněním. Určitou radost „kazí“ snad jen zpráva o tom, že tento (ne)předseda dostane odstupné asi 2 miliony korun. Když na tom tisk zapracuje, tak se možná vzdá i odstupného. Připomeňme si, že i odvolaný ministr Vladimír Kremlík měl dostat odstupné a Babiš ho nakonec vyhodil bez odstupného, když se to v médiích široce komentovalo.

Na Slovensku je také jedna taková „nepřijatelná“ strana, a to jsou „kotlebovci“, kteří se dostali v pořadí popularity za vládnoucí SMĚR a mají v současnosti asi 12% podpory. SNS – Slovenská národní strana – se z pozice „nepřijatelné“ strany dostala do pozice strany vládní a bude se obávat o to, zda překročí volební kvorum 5 %.

A pak jsou již země, kde „nepřijatelné“ strany vládnou, a to v Maďarsku a Polsku. Naše eurokomisařka Věra Jourová nedávno navštívila Polsko a kritizuje vládní opatření vůči soudcům, kteří zpochybňují polskou reformu soudního systému. Nakonec to byl ze strany nové předsedkyně Evropské komise “zdařilý” tah, když do pozice eurokomisařky pro evropské hodnoty jmenovala právě Jourovou. Právě ona bude zřejmě naleptávat soudržnost států V4 a je otázkou, jak dlouho se českému premiérovi podaří „tančit“ mezi proevropanstvím a provéčtyřkou. Tu potřebuje například pro prosazení jiného rozpočtu EU pro roky 2021 až 2027 než jak navrhlo Finsko, poslední předsedající EU.

Nakonec i u nás máme „nepřijatelnou“ stranu, a to „Okamurovce“. Zatím to ještě nedošlo tak daleko, že by byla zpochybněna hlasování, v níž SPD podpořila například kandidáta to RRTV Ladislava Jakla. Nyní čeká parlament volba nového ombudsmana a SPD se chystá podpořit Stanislava Křečka. Pokud se snad právě Křeček stane ombudsmanem, určitě do bude pro jistou část opozičních stran „nepřijatelné“ – či spíše nestravitelné.

V EU tak máme prakticky ve všech státech strany „nepřijatelné“. Unikátní je to, že tyto strany mohou kandidovat, ale jakmile se stane to, že jejich výsledek je natolik přesvědčivý, že mohou rozhodovat o obsazení veřejných politických funkcí, spustí se alarm liberálů a volby jsou zpochybněny a „zneplatněny“. Německo to dotáhlo zatím nejdál a donutilo nově zvoleného ministerského předsedu Durynska odstoupit. Vypadá to tedy tak, že příští volby AfD vyhraje? Možná ano, pokud se tuto stranu nepodaří zakázat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Vlastimila Čumpelíková 500,- Kč, Anonym 900,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Libor Heidler 222,- Kč, Vladimír Janeček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 199,- Kč
Vybráno 43.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 573 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)