CO2
8.10.2021
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Německé zelené chiméry platíme my. Máme šanci to změnit. Nepromarněme ji!

Sdílejte článek:

JIŘÍ JOHN

jiri-john68356105_0Většina lidí kroutí hlavou, když bruselská vrchnost vyhlašuje ambiciózní cíle „snižování emisí CO2“ a „přechod k uhlíkově neutrální Evropě“. Zejména tehdy, když platí stále více za spotřebované energie.


Mechanismus, stanovený vedením Evropské unie, je nastaven tak, že budovatelům Nové uhlíkově neutrální Evropy nejvíce přispívají obyvatelé těch států, které tyto nedomyšlené chiméry neuskutečňují tak rychle jako ti „nejpokrokovější“. Čech, Polák nebo Rumun tedy dotuje zelené experimenty např. Němcům.

Již základní myšlenka, tedy porovnávání vypouštěných emisí CO2 s rokem 1990 je absurdní. V r. 1990 se v Evropě v daleko větší míře vyráběly energeticky náročné výrobky, např. ocel. Nyní se daleko více zboží dováží z Číny a asijských států, takže když se sečtou emise vytvořené výrobou zboží v Asii, importovaného do Evropské unie, emise vzniklé dopravou do Evropy a z výroby, která dosud zůstala v Evropě, tak bude poměr snížení emisí zcela jiný, než sdělují zelení aktivisté.

Chvályhodná snaha o snížení škodlivin v ovzduší (silně zjednodušená na „emise CO2“) je vynucována i „emisními povolenkami“. Část povolenek rozdává emitent, tedy Evropská Unie, zdarma pro výroby, které CO2 musí produkovat, a část povolenek je prodána. Každá povolenka povoluje vypustit 1 tunu CO2.

Povolenky se obchodují, takže kdo vypustí méně CO2, může ušetřené povolenky prodat. Nyní je cena povolenky velmi vysoká, cca 60 € Cena bude čím dál vyšší, protože Evropská unie počet vydávaných povolenek každý rok snižuje, aby donutila výrobce ke snížení vypouštěných emisí. Cenu povolenek zaplatí v ceně elektřiny, tepla nebo jakéhokoli výrobku odběratel. Loni bylo v oběhu 1,579 miliardy povolenek.

Nedávno, když cena elektřiny již stoupala, EUrovůdci stáhli z obchodování 378,9 milionu povolenek a umístili je do rezervy pro stabilizaci trhu, což přispělo k dalšímu růstu jejich ceny.

Cena elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách je tedy zatížena cenou „emisních povolenek“ (1kWh elektřiny = cca 380 g CO2). Energie vyrobená „Obnovitelnými Zdroji Energie“ (OZE)“, tedy zejména solárními a větrnými elektrárnami, je povinně dotována spotřebiteli energie a navíc ze státního rozpočtu, tedy daňovými poplatníky. Když hodně fouká nebo svítí a pro elektřinu z OZE není odbyt, tak se odstavují klasické uhelné elektrárny a spotřeba produkce z OZE je upřednostňována. Pro zajištění stability přenosové sítě je nezbytné udržovat v pohotovosti uhelné elektrárny, které po dobu výroby elektřiny v OZE nic nevyrábějí, ale spalují uhlí, a vznikají emise CO2, které také platíme.

V Německu odstavují uhelné a jaderné elektrárny, vč. těch moderních, které v kogeneraci vyrábějí elektřinu i teplo. Např. v Hamburku byla odstavena supermoderní uhelná elektrárna, dokončená teprve před 5 lety, která zajišťovala i vytápění pro velkou část Hamburku . Obnovitelné zdroje nezajistí stabilitu sítě, takže v době, kdy nesvítí slunce a nefouká, je cena elektřiny na burze extrémně vysoká. Jelikož je přenosová síť propojená pro většinu Evropy, tak se zdražení elektřiny v Německu projevuje i u nás.

Absurdní chiméry, jako je rychlé zavedení elektromobility, i když není technicky vyřešeno skladování elektřiny v účinných akumulátorech, povede ke zvýšené poptávce po elektřině a tím k růstu její ceny. Tato elektřina ani nebude v dostatečné míře k dispozici.. Evropští vůdci odmítají pochopit, že emise elektromobilu, který je nabíjen elektřinou z uhelné elektrárny, je v průběhu jeho životnosti daleko vyšší, než emise z auta s moderním spalovacím motorem.

Současný stav není konečný. Eurounijní vrchnost plánuje do několika let zavést dovozní cla na zboží ze států mimo EU, kde se nevyrábí tak „ekologicky“. Výše cla má odpovídat ceně emisních povolenek za množství při výrobě produkovaného „CO2“. Clo se promítne do zvýšení ceny výrobku. Je třeba připomenout, že výnos z dovozních cel už nyní nekončí ve státech, kam je zboží dovezeno, ale v pokladně EU. Tím by se naše příspěvky na provoz pro nás velmi drahé EU ještě zvýšily.

Historie ukazuje, že pokrok je důsledkem dobrých nápadů, vynálezů a objevů, uskutečněných výjimečnými jednotlivci. Nelze ho nařídit dekrety, nařízeními a směrnicemi vydávanými Moskvou, Berlínem nebo Bruselem. Jakékoli pokusy o nařízení pokroku vedou do velmi drahých slepých uliček. Zdá se, že pravým pionýrem prozkoumávání slepých uliček nebyl jen Jára Cimrman. V poslední době mu silně konkurují vrcholní politici Evropské unie. Někdo musí slepou uličku lidského poznání ohledat a ohlásit světu: Tudy ne, přátelé! Bohužel tento průzkum je drahý a platíme ho my.

Jestli chceme, aby se současný životní styl v Evropě nehroutil nekompetentním rozhodováním nevzdělaných fanatiků, kteří z Bruselu a Berlína řídí Evropu, tak jděme nyní k parlamentním volbám a také choďme k volbám do Europarlamentu. Malá naděje na zjednání nápravy je v každém správně vyplněném volebním lístku.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 042 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)