nahlesspd
3.6.2019
Kategorie: Politika

Německá vládní koalice se hroutí, vláda Merkelové po rezignaci šéfové SPD na pokraji kolapsu

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Nejdříve přišlo šokující prohlášení Merkelové z minulého týdne, že ona do „důchodu“ nepůjde, a to ani po tom propadu CDU z minulého týdne ve volbách do Europarlamentu, což byl pro tuto stranu zatím nejhorší kdy dosažený výsledek, který CDU/CSU stál post nejsilnější jednotlivé strany v hlavním legislativním orgánu tohoto bloku – a v důsledku toho kancléřka stáhla svoji podporu své původně podle vlastního výběru určené nástupkyni Annegret Kramp-Karrenbauer (a místo jí také neuvolní), jenže teď je i její vláda samotná uvržena do chaosu, když vůdkyně menšího koaličního partnera kancléřky Angely Merkelové, tj. strany SPD, v neděli rezignovala z vrcholných pozic ve své straně, čímž vzniká možnost, že by německá v potížích se zmítající vláda mohla zkolabovat.

Andrea Nahle, která vede – nebo spíš vedla – centro-levicovou Sociálně demokratickou stranu (SPD), se dostala pod těžký tlak voličů za to, že minulý týden kvůli pokračující revoltě proti stranám establishmentu stranu dovedla k jejímu nejhoršímu výsledku v eurovolbách.

Před třemi zářijovými klíčovými volbami v jednotlivých spolkových zemích východního Německa SPD původně plánovala na podzim znovu přezkoumat své partnerství v alianci s centro-pravicovou CDU-CSU Merkelové. Ale před plánovaným hlasováním v úterý Nahles řekla, že se vzdá jak svého místa šéfové strany, tak i vedoucí své parlamentní skupiny, hlásí AFP.

„Diskuse v parlamentní skupině i široké ohlasy ze stranických řad mi ukázaly, že podpora nezbytná k plnění mých funkcí už vlastně neexistuje,“ řekla Nahles, aby tím značně šokovala Merkelovou, jelikož teď už vládní koalice existuje jen teoreticky.

Tato 48-letá politička řekla, že doufá, že její rezignace „otevře možnost, aby se její nástupnictví řádně vyřešilo.“

Merkelová – jejíž míra schvalování se od doby, kdy do Německa svou katastrofální politikou „Otevřených dveří“ přijala přes milion syrských uprchlíků, ale v neděli řekla, že německou vládu nějaké vznikající potíže nevyvedou z kurzu a ta bude ve své práci, aby protlačila svůj kurz, pokračovat dál.

„To, co chci za vládu říci, je, že budeme i nadále se vší vážností a s velkou odpovědností ve své práci pokračovat,“ řekla.

Možná ale ne: šéf ekonomického fóra SPD Harald Christ v rozhovoru s Bildem řekl, že rozhodnutí Nahle by mohlo na budoucnost této koalice vrhnout vážné pochybnosti.

„Všem těm, kteří se dnes radují, chci říct, že pro německou politiku je to ohromná ztráta. Nahles tlačila na existenci GroKo (německá zkratka pro velkou koalici) – a její stabilita je teď nejistá,“ řekl.

K těm, co se z toho hodně radují, patří všechny ty strany, co jsou nově na vzestupu jako Zelení a AfD, která rozervala německý systém centristických stran na cucky, což vedlo k bezprecedentnímu odklonu extrémní levice i pravice (i když jeden precedens by tu byl).

Proto také těžké váhy CDU, které plny úzkosti sledovaly, jak se SPD propadá do zmatku, naléhaly na svého centro-levicového partnera, aby neohrožoval koalici: „Mandát voličů platí na čtyři roky a politické strany musí zajistit stabilitu i v obtížných časech,“ řekl Bildu místopředseda CDU v Bundestagu Hans-Peter Friedrich, v čemž se jasně odráželo předjímání kolapsu vlády.

„Z předčasného konce GroKo bude mít prospěch jen politická okrajová periferie.“

Samozřejmě, že samotná CDU Merkelová má potíže s udržením svých voličů, když se teď v evropských volbách propadla do rekordních hlubin.

Hned to výbuchu té bombové zprávy o Hahles, CDU v neděli prohlásila, že obě jak Kram-Karrenbauer, tak Merkel brzy promluví k tisku. Ovšem krajně pravicová AfD si už spočítala své slípky a prohlásila, že vláda se ve skutečnosti už rozpadá.

„Nejenže se rozsypává SPD, ale i celá GroKo pochoduje někam mimo politické jeviště, jen jako mrtvola ještě nevypadá,“ napsala spolu-vůdkyně parlamentní skupiny AfD Alice Weidel na Twitteru. Podle AFP i jedny z největších německých novin dospěly k podobnému závěru.

Bild uvedl, že „Sociální demokracie je na pokraji vykrvácení k smrti. A GroKo také.“ A deník Seuddeutsche předpověděl, že „koalice končí,“ k čemuž dodal, „Sociální demokraté právě vykopali ženu, která s ohromným úsilím držela tuto alianci pohromadě. A teď to vypadá, že když tak budou pokračovat, tak tím rozervou i sami sebe.“

Vypadá to tak, že alternativou k tomu je počátek konce Evropy, jak ji známe, a Brusel bude dělat vše, co je v jeho moci, i více, aby zabránil uklouznutí moci zpět k lidu.

Autor: Tyler Durden

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 996 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.