10-13_Erdogan
2.10.2020
Kategorie: Politika

Německá vláda trvá na dohodě s Erdoganem a proturecké politice i za cenu rozvratu v EU

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

 
Včera řekl politik CDU a kandidát na předsedu strany Norbert Röttgen pro CNN, že Kypr, který vyžaduje sankce vůči Turecku za systematické porušování výsostných kyperských vod a nelegální těžbě plynu, je ostuda Evropy, protože zablokoval sankce proti Bělorusku. A „blokuje 26 států EU“. Tento pán, který se i jinak vyznačuje celkem pitomými nápady ohledně migrační krize a neustálými apely na přijímání migrantů, tím dosáhl pomyslného prvního stupně ignorování reality, bohužel typické pro politiku spolkové vlády nejen v době předsednictví EU.

Podle řeckého serveru pronews.gr pochválila – shodou okolností den před summitem EU – německá kancléřka Merkelová Turecko za jeho uprchlickou politiku, kdežto Řecko opakovaně kritizuje za „strašné obrazy z tábora Moria“.
 .
Sevim Dagdelen, politička a poslankyně Bundestagu za levicovou stranu Die Linke, říká, že je třeba se na to, kdo koho blokuje, dívat obráceně. To Německo blokuje společnou politiku Evropy vůči Turecku. Své názory shrnula v článku pro Frankfurter Rundschau. Mimo jiné konstatovala, že díky německému zprostředkování byl na čas utlumen konflikt mezi Kyprem a Řeckem na jedné straně a Tureckem na druhé, ale kupodivu využil turecký prezident Erdogan obdivuhodně tento čas k tomu, aby pomohl rozpoutat další válečný konflikt, a to mezi Ázerbajdžánem a Arménií. A to i přesto, že turecká lira klesla na nové minimum. Inu, může si to zřejmě dovolit.
 .
„Turecko údajně přepravilo 4 000 islamistických žoldáků ze Sýrie do Ázerbájdžánu, aby pomohlo autokracii rodiny Alijevových při útoku na Náhorní Karabach. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu ujišťuje Baku naprostou podporu vojenských akcí Ázerbájdžánu. Evropská unie je paralyzována, pokud jde o to, jak jednat s Erdoganem. A za to nese hlavní odpovědnost spolková vláda,“ píše poslankyně Bundestagu Dagdelen.
 .
Řecko a Kypr už dlouho požadují důsledky za porušování mezinárodního práva tureckým průzkumem plynu v Egejském moři, ale německá vláda brání jakémukoli opatření proti Ankaře. Dodávky zbraní a peněz mají nadále pokračovat, protože jen tak „zůstane Erdogan v klidu“.
 .
Zájem spolkové vlády neznepokojovat sultána je evidentně tak velký, že dokonce akceptuje rozdělení EU v otázkách zahraniční politiky. Kypr tak blokuje opatření proti Bělorusku oznámená zahraničním představitelem Josephem Borrellem, protože Německo sází na plynulé pokračování proturecké politiky. Německo je odhodláno blokovat jakékoli výraznější sankce proti Turecku. Přitom účinné sankce by rozsypaly slabou tureckou ekonomiku jako domeček z karet. Jenže by to bolelo i německé podniky, a to se zřejmě nesmí stát. „Turecko je zdrojem zisku z přímých investicí německých korporací. A ačkoli je Erdogan po krk v problémech a jeho hospodářská politika založená na úvěrech a výprodejích upadá do krize, může se v případě eskalace konfliktů vždy spolehnout na spolkovou vládu“, konstatuje Dagdelen. A pokračuje:
 .
„Otázka postoje k Erdoganově agresivní politice má potenciál rozdělit EU, pokud jde o zahraniční politiku, na severní a jižní unii. Pod vedením Francie se sešli představitelé Řecka, Kypru, Itálie, Malty, Španělska a Portugalska na francouzském středomořském ostrově Korsika, protože se staví proti dominanci Německa v EU a jeho vydržování despoty na Bosporu. Jako nástroj pro vyvážení zájmů EU ale tato politika dosahuje svých limitů, zejména v době krize.“
 .
Dagdelen se jako politička kurdského původu zmiňuje i o dalších aspektech Erdoganova vládnutí: „Berlín se ale nadále spoléhá na spojenectví s Erdoganem. Pakt o uprchlících musí být zachován doslova za každou cenu. Cílem není nic menšího, než udržet Turecko v NATO. A to, i když Erdogan vede válku proti Kurdům ve své vlastní zemi a téměř neuběhne den, kdy by nebyli pronásledováni opoziční politici, zejména prokurdské strany HDP.“
 .
Závěrečné hodnocení pokrytecké politiky německé spolkové vlády je pak doslova zdrcující, ale smutně pravdivé: „Příklad Turecka ukazuje, že spolková vláda nemůže hovořit o hodnotově orientované zahraniční politice založené na mezinárodním právu, což má katastrofální důsledky pro Evropu a Střední východ. Dovolte mi jen připomenout dodávky zbraní. Pokud jde o vývoz válečných zbraní, bylo Turecko v posledních dvou letech na prvním místě v seznamu příjemců s celkovým objemem více než půl miliardy eur.
 .
Jednání s Erdoganem je příkladem politiky dvojího standardu německé zahraniční politiky, která v Evropě naráží na rostoucí odpor. Díky své politice „porozumění“ Berlín budí dojem, že spojenectví s diktaturami a autokraciemi, které zavírají opozici a vedou války v rozporu s mezinárodním právem, je vhodné, pokud jsou tyto státy integrovány do západních spojenectví a jsou chráněny zájmy německých společností.
 .
Je více než podivné, že německá vláda nepřijala návrh řeckého ministra zahraničí Nikose Dendiase, že spor o zásoby plynu ve východním Egejském moři by měl být předložen k rozhodnutí Mezinárodnímu soudnímu dvoru. Proč jsou OSN a mezinárodní soudy odsouvány stranou, když má být tento spor vyřešen pokojně?“
 .
Tyto otázky, které si veřejně položila německá poslankyně, by si měl položit každý politik a občan EU. Jsou totiž rozhodujícím dokladem toho, že dvojí metry a dvojí morálka se v Evropě rozmáhají jako rakovina.
 .
Paní kancléřce Merkelové bych vzkázal, že nelze věřit jejím starostem o blaho uprchlíků, když se zároveň stará o blaho toho, kdo uprchlíky pomáhá „vyrábět“ v množství větším než malém. S Erdoganem vymysleli báječný plán: Turecko bude dostávat miliardy na „uprchlickou politiku“, jedno za co je utratí, a kdykoli může hrozit Evropě jejich „vypuštěním“. A kdyby náhodou hrozilo, že uprchlíci dojdou, v Sýrii, Libyi, Iráku a nově i v Arménii jich Turecko vyrobí, kolik bude třeba – pro příjmy Erdoganova klanu a německých koncernů.
 .
Nelze ani věřit dojemné péči paní kancléřky o zdraví „kritika Kremlu“ Borise Navalného, když osud opozičních tureckých politiků a novinářů, například kurdského opozičního kandidáta na prezidenta Selahattina Demirtase, dlouhodobě vězněného, je jí srdečně ukradený. Stejně jako osud stovek tisíc politických vězňů v Turecku, novinářů, právníků, umělců. Takových Navalných v tureckých kriminálech je… a dle německé politiky, kterou bohužel Merkelová and „her boys and girls“ vnucují celé Evropě, si tam můžou klidně i shnít.
 .
Summit EU jedná i o sankcích proti Turecku. Klidně se můžeme vsadit, jak to dopadne. Překvapení se konat nebude. Německu by daleko lépe slušela dvoustranná unie s Tureckem než členství v EU. Alespoň by bylo jasno, kdo s kým a hlavně proti komu.
 .
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 949 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
politicon.cz
93 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.