berlinska-policie
19.4.2016
Kategorie: Společnost

Německá policie prohledávala byty kvůli „pravicovým“ příspěvkům na sociálních sítích

Sdílejte článek:

CHRIS TOMLINSON 19|04|2016

Berlínská policie provedla razii v deseti bytech na základě podezření, že jejich obyvatelé projevili na webu „proti-migrantské“ názory. Policisté prohledali deset bytů v berlínských čtvrtích Spandau, Tempelhof, Marzahn, Hellersdorf a Pankow.

Strážci zákona zabavili mobilní telefony a “zbraně”. Zadrželi devět podezřelých ve věku 22 až 58 let, obviněných ze zveřejňování příspěvků kritickým k migrantům, jejich pomocníkům a antisemitských komentářů na sociálních sítích jako Facebook, WhatsApp  a Twitter, píše Berliner Morgenpost.

Policejní mluvčí Stefan Redlich řekl médiím, že podezřelé znají a velká část jich pochází z tzv. „krajně pravicové“ scény. I když podle mluvčího zadržení sdílejí proti-migrantské postoje, „podle předchozího vyšetřování se navzájem neznají“ a nic nenasvědčuje tomu, že by plánovali společně spáchat nějaký zločin.

Policie musela přiznat, že v některých bytech nenašla vůbec nic, ale Redlich ospravedlnil razie slovy, že mohlo jít o „lidi, kteří někdy projevili nenávistné postoje.“

Motivem pro jeden ze zásahů byl komentář k článku na Facebooku o afghánském migrantovi, zastřeleném na bulharských hranicích.události došlo v říjnu a podle tamějších úřadů šlo o nehodu, protože kulka vystřelená jako varování se odrazila a zasáhla muže. Komentátor napsal, že by podobný osud mohl potkat víc imigrantů, což by je možná odradilo od snahy dostat se do Německa.

Policie označila prohlídky a zatčení za důkaz, že Němci nejsou na síti tak beztrestní, jak si mysleli. Každý, kdo řekne něco xenofobního, šíří nenávist k migrantům nebo sdílí tzv. xenofobní hudbu, může být podle ní další na seznamu lidí, jejichž byty se policie rozhodne prohledat.

Prohlídku provedlo 58 policistů, kterým se v několika bytech povedlo zajistit i nějaké nelegální předměty. Našel se jeden revolver, i když mohlo jít o znehodnocenou zbraň. Zadržena byla i airsoftová puška, k jejímuž držení je v Německu potřeba povolení a paralyzér maskovaný jako baterka.

Policejní mluvčí Redlich dodal, že bylo nalezeno několik protiústavních symbolů, neuvedl však podrobnosti. Mezi zakázané symboly v Německu patří nacistické insignie nebo některé nacisty užívané runy.

Berlín zažívá prudký vzestup případů stíhání za online xenofobní a protiimigrační projevy. V roce 2014 bylo vyšetřováno 196 lidí, loni už 289. Za posledních šest měsíců došlo ke třem podobným raziím, ale tato byla dosud nejrozsáhlejší. Vyšetřovatelé zřídili zvláštní jednotku spolupracující s organizací Netz gegen Nazis (Síť proti nacistům), jejíž hlavou je někdejší agentka Stasi Anetta Kahane(ová), na kontrole internetových příspěvků po celém Německu.

Společnosti Google a Facebook se staly terčem kritiky pro spolupráci s německou vládou při potlačování projevů kritizujících migranty a imigrační politiku kancléřky Merkelové. V rámci této spolupráce došlo i ke smazání facebookového účtu německé dívky, která otevřeně promluvila o migrační krizi a dodala, že už se ve svém městě necítí bezpečně.

Podle Redlicha tým neustále monitoruje YouTube, Twitter, WhatsApp a zejména Facebook, kde musí uživatelé užívat skutečná jména a stíhání je tak jednodušší. Poselství zní jasně: „Internet nestojí nad zákonem.“

Policejní akce přišly jen několik dní poté, co britská policie zveřejnila zjevně výhružný tweet, který lidi varuje, aby si na síti dávali pozor. Jak napsal Breitbart London, glasgowská policie nabídla uživatelům webu následující cennou radu: „Než něco napíšete, napřed se zamyslete – nebo vás taky můžeme o víkendu poctít návštěvou. Užívejte internet bezpečně. #thinkbeforeyoupost”.

ZDROJ: Police Raid Apartments Over ‘Right-Wing’ Social Media Posts

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 12 447,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
108 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.