VONDRACEKKYTARA
8.3.2019
Kategorie: Společnost

Němcová: Vondráček by měl odstoupit

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Radek Vondráček hrál na kytaru v poslanecké sněmovně po volbách v roce 2017. Tak dlouho média čekala na to, aby fotografii Vondráčka zveřejnila. Je to ale samozřejmě jenom „náhoda“.

„Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve Sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie,“ uvedla ve čtvrtek v písemném prohlášení bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. „Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností jednoho z nejvyšších ústavních představitelů naší země. Sněmovna není Lucerna a pořádání mejdanů v jednacím sále je ostudné a neomluvitelné,“ dodala Němcová.

„Poslance, kteří svým chováním zneuctili naši nejvyšší zákonodárnou ústavní instituci, vyzýváme k rezignaci na svůj mandát. Společně s dalšími stranami budeme navrhovat, aby se Sněmovna kauze mimořádně věnovala,“ napsal na Twitteru předseda další opoziční strany TOP 09 Jiří Pospíšil.

Co na to Vondráček? „Děkuji novinářům za hezkou vzpomínku, i když příběh o večírku ve sněmovní restauraci je smyšlený. S kolegou jsme kdysi, to jsem nebyl předseda, využili toho, že jednací sál byl během rekonstrukce mimo běžný provoz, koberce vytrhané, lavice před lakováním,“ popsal Vondráček svou verzi příběhu, na který upozornil Seznam. „Ani Sněmovna z nás tu Moravu zkrátka nedostane,“ dodal Vondráček.Poté, co se k Vondráčkovu „případu“ vyjádřil Andrej Babiš, dlící na návštěvě USA, se Vondráček omluvil těm, kterých se to dotklo. To je velmi případná omluva, protože mě se to fakt nedotklo.

Stručně k reakcím opozičních politiků. Jiří Pospíšil, bývalý vysoký představitel ODS a nyní předseda TOP 09, to vzal „politicky a velmi vážně“. Vondráčkovu hru na kytaru ve sněmovně považuje za „zneuctění nejvyšší zákonodárné instituce“. Já se naopak domnívám, že poslaneckou sněmovnu tímto způsobem zneuctít nelze, ta se diskredituje systematicky při vystupování svých členů (jak se často eufemisticky říká „napříč sněmovním spektrem politických stran“). Výstupy při jednání o důvěře Babišově vládě s ČSSD a s podporou KSČM byly zlatým hřebem „politické kultury“. Miroslava Němcová rovněž navrhuje „zásadní řešení“, tj. rezignaci Vondráčka na funkci předsedy Poslanecké sněmovny. Pospíšil dokonce rezignaci na poslanecký mandát! Z vyjádření Němcové lze současně vyčíst časovou chybu. Vondráček ještě předsedou Poslanecké sněmovny nebyl, byl teprve navržen. Pokud by ony fotografie Vondráčka měla sněmovna k dispozici v okamžiku volby předsedy, určitě by to bylo zmíněno a tvrdě opozicí zkritizováno. Nicméně, fotky ležely někdy „u ledu“ a čekaly na „vhodnou dobu“. Ta přišla 7. 3. 2019 v době, kdy česká politika a média rezonují jednáním Andreje Babiše s Donaldem Trumpem. To je opět typicky česká „náhoda“.

Nicméně, moralizovat opozice sice může a někdy dokonce musí. Je však potřebné k tomuto moralizování mít jasný mandát – tj. čistý štít. Jiří Pospíšil je prokazatelně politickým „turistou“, který vyměnil stranu v době jeho odchodu uvadající za stranu, která se nachází blízko klinické smrti hranice 5%. Uvidíme, jak své straně pomůže z maléru. Miroslava Němcová je jistě vážená dáma, která sama o sobě má vysoký morální kredit a nemá za sebou žádné škraloupy. Ne tak ovšem strana, kterou ve sněmovně zastupuje – tj. ODS. Veřejnost nezapomněla na kauzy posledního premiéra za ODS Petra Nečase a čas od času jí je česká média připomenou. Záběry na Nečase a jeho nynější choti před soudní síní skutečně ODS moc nepomáhají. Nynější vedení ODS sice dělá, co může, aby prokázalo, že je zcela oddáno novému morálnímu kodexu. Jde to ale „ztuha“ a preference jsou jaksi pořád stejné, tj. nedostatečné. Osobně jsem toho názoru, že morální odsudky jsou sice možné, ale v politice nefungují tak, jak si autoři odsudků myslí. Kolik jen už toho bylo napsáno právě o mužích, kteří se 7. března setkali v Oválné pracovně Bílého domu. Nemorálnost je u nich jistými mediálními i politickými kruhy kritizována vždy a všude. A přesto to nevypadá, že by to jejich postavení nějak zásadním způsobem ovlivnilo. Čím to tedy je? Možná tím, že tu platí staré známé přísloví – čeho je moc, tak toho je příliš.

barton

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2019: *****

Ladislav Matoušek 100,- Kč, Miroslav Hlousek 100,- Kč, Richard Kovaříček 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Milan Zelina 200,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Roman Vašíček 2000,- Kč, Pavel Šubrt 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 400,- Kč, Jiří Dobruský 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiřina Gyárfásová 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Bohumil Loucký 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ludmila Karská 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Milan Tahovský 1001,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. František Žmolil 1000,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Petra Rohlíčková 400,- Kč, Pavel Šána 200,- Kč, Nezn. dárce 220,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Mužík 2000,- Kč, Jana Pejosová 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- + 350,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Miroslav Meder 350,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Olga Petrová 1000,- Kč, Phar. Lubomír Vylíčil 2000,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Paur 100,- Kč

Celkem za měsíc: 24 787,00 Kč
Vybráno 70.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 910 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.